Aktualne czy "konserwy"? Kreml ukrywa dane o nagraniach wystąpień Putina

Źródło:
PAP
Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr?
Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr? Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
wideo 2/6
Jak duże znaczenie ma rosyjski atak nową, eksperymentalną bronią na Dniepr? Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

Służba prasowa Kremla usuwa metadane z filmów i zdjęć publikowanych na oficjalnej stronie, na podstawie których można było ustalić datę i dokładny czas ich wykonania - poinformował w piątek portal Moscow Times. Teraz analitycy nie będą mogli ustalić, czy prezentowane przez Kreml materiały rzeczywiście stanowią zapis bieżących wydarzeń.

We wszystkich plikach publikowanych na stronie internetowej Kremla informacje dotyczące czasu wykonania zapisu są zastępowane zerami. Oznacza to, że skorygowano rzeczywiste właściwości. Metadane zmieniono nawet w pliku zawierającym nagranie przemówienia Putina, w którym mówił o użyciu rakiety Oriesznik w ataku na Ukrainę, a także w nagraniu wideo przedstawiającym jego wystąpienie prasowe na szczycie w Kazachstanie - oba wydarzenia były szczegółowo relacjonowane przez międzynarodowe media.

CZYTAJ TEŻ: "Rosja wystrzeliła eksperymentalny pocisk". Rzeczniczka NATO zabrała głos.

Wcześniej zapisy plików umożliwiały weryfikowanie, czy prezentowane przez Putina zdjęcia i nagrania jako zapis bieżących wydarzeń nie zostały wykonane wcześniej. Kreml często korzysta z tzw. "konserw", czyli materiałów, które mają służyć udowodnieniu, że rosyjski przywódca żyje i pracuje. Wykorzystywano je w momencie, gdy przez dłuższy czas Putin nie pokazywał się publicznie.

Moscow Times przypomniał, że ostatni raz do takiej sytuacji doszło w listopadzie. W związku z eskalacją relacji z Zachodem Putin nie pojawiał się publicznie przez dwa tygodnie. Wówczas Kreml używał wcześniej przygotowanych materiałów, które pokazywano jako jego bieżące spotkania z parlamentarzystami. W rzeczywistości rosyjski przywódca był nieobecny od 7 aż do 21 listopada, kiedy pojawił się ze specjalnym przemówieniem dotyczącym ostrzału Ukrainy za pomocą nowej rakiety Oriesznik.

Putin przekazał, że wystrzelenie pocisku Oriesznik na ukraińskie zakłady zbrojeniowe w Dnieprze było odpowiedzią na użycie przez Ukrainę amerykańskich rakiet ATACMS na cele w Rosji.

Test rosyjskiego pocisku RS-24 Jars klasy ICBM (zdjęcie ilustracyjne) mil.ru

Kampania sabotażowa Rosji w Europie

Jak informuje Reuters, służby wywiadowcze NATO i innych krajów europejskich ustaliły, że Moskwa stoi za rosnącą liczbą akcji dywersyjnych przybierających różne formy - od cyberataków po podpalenia. W ubiegłym tygodniu źródła znające dane amerykańskiego wywiadu poinformowały agencję, że Rosja prawdopodobnie nasili kampanię sabotażową w Europie, aby wywrzeć większą presję na Zachód i zniechęcić go do popierania Ukrainy.

CZYTAJ TEŻ: "Zuchwała kampania" Putina w Europie. Szef brytyjskiego wywiadu ostrzega: on się nie zatrzyma.

Autorka/Autor:os/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock