TVN24 | Świat

Hollywoodzkich hitów nie ma, rosyjskie kina mają coraz większe problemy

TVN24 | Świat

Autor:
tas/kg
Źródło:
Kommiersant, Meduza

Liczba działających kin w Rosji spadła o ponad jedną trzecią - piszę w czwartkowej publikacji dziennik "Kommiersant". W najbliższej przyszłości sytuacja jedynie się pogorszy, ponieważ w okresie letnim kina zarabiały tradycyjnie pieniądze na hollywoodzkich hitach - dodaje gazeta.

"Kommiersant" powołuje się na dane Stowarzyszenia Właścicieli Kin. Dziennik napisał, że w dni powszednie w Rosji liczba działających kin spadła o ponad jedną trzecią. "Jeśli na początku stycznia w dni powszednie 5,7 tysięcy sal kinowych wyświetlało co najmniej jeden seans dziennie, to na początku czerwca liczba ta spadła do 3,6 tysięcy" - podał dziennik, podkreślając, że w weekendy sytuacja jest nieco lepsza, a spadek niższy - o ponad 20 procent.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

W większości przypadków kina zamykają część lokali w dni powszednie i otwierają w weekendy, ale niektóre sale nie są używane już od trzech miesięcy - poinformował "Kommiersant". Jak stwierdził, filmy produkcji rosyjskiej nie przyciągają wystarczającej widowni, a w najbliższej przyszłości sytuacja jedynie się pogorszy, ponieważ w okresie letnim rosyjskie kina zarabiały tradycyjnie pieniądze na hollywoodzkich hitach.

Spadek przychodów i odwiedzających

Po inwazji zbrojnej na Ukrainę współpracę z Rosją zakończyły takie hollywoodzkie wytwórnie filmowe jak Universal, Warner Bros., Disney, Sony i Paramount.

Przychody kin od 30 maja do 5 czerwca były o 63 procent niższe niż średnia tygodniowa w 2021 roku, o 57 procent spadła też liczba osób, które odwiedzały te miejsca - napisał "Kommiersant".

Niezależny portal Meduza przypomniał, że w kwietniu Stowarzyszenie Właścicieli Kin ostrzegło przed możliwym zamknięciem co najmniej połowy rosyjskich kin w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: Kommiersant, Meduza

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości