TVN24 | Świat

Szef władz obwodowych o kłamstwach "raszystów" i "nieprawdopodobnej ilości sprzętu" przy szturmie miasta

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akw/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 127 dni. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj podał dziś, że szturmowany Lisiczańsk w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, nie jest otoczony, ale wciąż ostrzeliwany i ewakuacja z miasta jest niemożliwa. Wcześniej deputowany do parlamentu Ukrainy Rustem Umerow zwracał uwagę, że Rosja zachowuje się nie tylko jak państwo-terrorysta, ale też jak kraj-pirat. Mówił to w kontekście działań Rosji na wodach Morza Czarnego. Tego dnia Bank Światowy udzielił Ukrainie kredytu w wysokości 446,8 milionów euro na wsparcie administracji państwowej w warunkach wojny z Rosją. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:56

  Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, oświadczył, że pomoc zachodnich partnerów wciąż nie wystarcza, aby ukraińska armia mogła zrównać się pod względem posiadanej broni ciężkiej z Rosjanami. - Czeka nas bardzo trudna wojna i oprócz nas nikt nie będzie bronił naszego kraju - dodał.

  Daniłow poinformował też, że w czwartek odbyło się spotkanie zwierzchników sił zbrojnych Ukrainy, na którym omawiano sytuację na całym froncie. - Najtrudniejsza sytuacja jest w Łysyczańsku, nie jest też łatwo pod Iziumem - zaznaczył.

 • 3:31

  Prezes ukraińskiego Enerhoatomu Petro Kotin poinformował, że ze względu na odłączenie operatora telekomunikacyjnego Vodafone w Enerhodarze nie ma obecnie możliwości przekazywania danych z Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

 • 2:52

  Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Mikołajowie, który miał miejsce w środę, wzrosła do ośmiu - poinformowała służba prasowa Państwowego Pogotowia Ratunkowego w obwodzie mikołajowskim.

 • 2:06

  "Doszło do ataku rakietowego na region Odessy przez strategiczne samoloty z kierunku Morza Czarnego. Jedna rakieta uderzyła w 9-piętrowy budynek mieszkalny, druga w centrum rekreacji w dzielnicy Biłhorod-Dnistrowski. Liczba zabitych w wyniku uderzenia w wieżowiec wynosi obecnie dziesięć osób" - poinformował na Telegramie Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodowych..

 • 1:13

 • 0:03

  Od sukcesu Ukrainy w wojnie z Rosją zależeć będzie przyszłość Unii Europejskiej – powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w zdalnym wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów. Dodał, że Ukraińcy bronią swojego prawa do budowy nowoczesnego kraju europejskiego.

 • 23:16

  - Wyspa Węży to punkt strategiczny, a jej zdobycie znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo na Facebooku.

  Ukraiński prezydent przyznał, że obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Donbasie. - Wyższość ogniowa okupantów jest nadal bardzo odczuwalna - zabrali już wszystko ze swoich rezerw, aby w nas uderzyć: w obwodzie ługańskim, w obwodzie donieckim. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy bronią naszych pozycji w takich warunkach. To jest prawdziwy heroizm - powiedział.

 • 22:29

 • 22:24

  W wyniku działań wojennych 120 tysięcy domów i mieszkań oraz 20 tysięcy bloków mieszkalnych na Ukrainie zostało zniszczonych – powiedział dziś minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow.

  W zdalnym wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów Czernyszow poinformował o skali zniszczeń powstałych w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  - Ukraina jest niszczona, a zniszczenia są ogromne. Podam jeden przykład – domy prywatne. Mamy 120 tysięcy domów i mieszkań, które zostały zniszczone. Niebywała liczba, która cały czas rośnie. Poza tym bloki mieszkalne, 20 tysięcy takich bloków zostało zniszczonych. Oczywiście w różnym stopniu, nie wszystkie zburzono całkowicie, ale jedna trzecia z tych 20 tysięcy została zniszczona bezpowrotnie - zaznaczył minister. Dodał, że tak dzieje się również w przypadku infrastruktury krytycznej, mostów, elektrowni itd.

  - Według wstępnych szacunków całkowita wartość bezpośrednio udokumentowanych zniszczeń w sektorze mieszkalnictwa oraz w obszarze infrastruktury wynosi 95 miliardów dolarów – podał Czernyszow.

  Przypomniał, że na Ukrainie działa Narodowa Rada ds. Odbudowy Ukrainy po Skutkach Wojny, której celem jest przygotowanie krajowej strategii działania w tym zakresie w partnerstwie z innymi krajami oraz organizacjami międzynarodowymi.

  Zapowiedział jednocześnie, że część tego planu zostanie oficjalnie przestawiona 4-5 lipca na międzynarodowej Konferencji w sprawie Odbudowy Ukrainy w szwajcarskim Lugano.

 • 21:57

 • 21:35

  Nawet kiedy wojska rosyjskie wycofują się lub ponoszą ogromne straty na Ukrainie, rzecznik ministerstwa obrony Rosji generał Igor Konaszenkow i tak mówi o sukcesach – pisze portal Projekt po dokładnym przeanalizowaniu briefingów resortu obrony.


  "Wiele zwycięstw jest odnoszonych dzięki arytmetycznym i geograficznym falsyfikacjom" – stwierdza Projekt po wnikliwym przeanalizowaniu briefingów rosyjskiego ministerstwa obrony opublikowanych od 24 lutego do 26 czerwca.

  "Dane ministerstwa obrony zawierają mnóstwo błędów, przeczą zasadom arytmetyki i zdrowemu rozsądkowi" – piszą autorzy analizy. Zwracają uwagę, że dla podtrzymania "iluzji sukcesu" podwładni ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu wymyślili nawet własny język.

  Rosyjski rzecznik nie mówi o ukraińskich żołnierzach, a wyłącznie o nazistach lub nacjonalistach. Armia rosyjska nie napada i nie "zajmuje terytorium", lecz „bierze pod kontrolę", a gdy podchodzi do jakiejś miejscowości i nie może jej zdobyć, to "blokuje". Wycofanie wojsk to "przegrupowanie", a inwazja na Ukrainę to oczywiście "specjalna operacja wojskowa".

  Dziennikarze zwrócili uwagę, że dla stworzenia "luzji sukcesu" Konaszenkow od pierwszych dni wojny wymieniał nazwy licznych zdobytych miejscowości, przy czym – w wielu przypadkach – wielokrotnie tych samych. Co najmniej 25 miejscowości Rosjanie zdobywali więcej niż raz, a "ulubioną" przez Konaszenkowa w obwodzie ługańskim – aż cztery razy. Teoretycznie w trakcie działań zbrojnych taka arytmetyka jest możliwa – daną miejscowość można zdobyć, a później stracić. W raportach Konaszenkowa nie było jednak nigdy wzmianek o tym, czy wracały one pod kontrolę sił ukraińskich.

  Generałowi Konaszenkowowi zdarzyło się również wymyślać nazwy nieistniejących miejscowości a nawet obwodów (pawłohradzkiego) lub umieszczać istniejące miejscowości tam, gdzie ich w rzeczywistości nie ma.

  Podobne mistyfikacje miały miejsce w przypadku danych dotyczących niszczonych przez Rosjan ukraińskich obiektów wojskowych i zabitych żołnierzy. Projekt policzył, że Rosjanie "zestrzelili" więcej samolotów i dronów Bayraktar niż ma ukraińska armia, a "zabili" tyle żołnierzy, że w zasadzie broniąca się strona już nie powinna mieć sił zbrojnych. 6 marca, czyli po 11 dniach wojny na pełną skalę, Konaszenkow powiadomił o "zniszczeniu praktycznie całego ukraińskiego lotnictwa".

  "O ofiarach cywilnych Konaszenkow mówi bardzo rzadko i zawsze obwinia w ich śmierci Ukraińców" – pisze Projekt.

 • 21:16

 • 19:48

  Szturmowany przez wojska rosyjskie Lisiczańsk w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, nie jest otoczony, ale jest wciąż ostrzeliwany i ewakuacja z miasta jest niemożliwa - oświadczył w czwartek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Jak dodał, w samym mieście nie ma walk.

  - Rosjanie podchodzą do Lisiczańska z różnych stron. Raszyści (Rosjanie-red.) ogłaszają, że kontrolują niemalże połowę miasta, że Lisiczańsk jest otoczony. To kłamstwo - powiedział Hajdaj w komentarzu wideo na Facebooku.

 • 19:47

  Ambasador Rosji w Sofii Eleonora Mitrofanowa wręczyła w czwartek w bułgarskim MSZ notę, w której zaznaczono, że jeżeli do południa w piątek nie zostanie odwołana decyzja władz Bułgarii o wydaleniu 70 rosyjskich dyplomatów oraz innych pracowników ambasady i konsulatów, to zwróci się do władz w Moskwie o niezwłoczne zamknięcie ambasady.

  W odpowiedzi ustępujący premier Kirił Petkow, który w zeszłym tygodniu nie otrzymał wotum zaufania od parlamentu, zwrócił się do ambasady o wycofanie noty i podtrzymanie dialogu między dwoma państwami.

 • 19:43

  Od początku kwietnia na całym terytorium Rosji, od obwodu kaliningradzkiego po Sachalin, trwa uzupełnianie sprzętu wojskowego straconego podczas wojny na Ukrainie - oświadczył w czwartek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez agencję UNIAN.

  - Sprzęt jest wyciągany z magazynów, remontowany, a następnie przygotowywany do wysłania do miejsc przeznaczenia i dalszego wykorzystania - poinformował Motuzjanyk, powołując się na doniesienia wywiadu wojskowego Ukrainy

 • 19:22

  Wojska rosyjskie z częściowym powodzeniem szturmują rafinerię w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim. Utrzymują północno-zachodnią i południowo-wschodnią część tych zakładów – poinformował w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.

  W rejonie Lisiczańska wciąż trwa ostrzał pozycji ukraińskich.

  Sztab opisuje, że wojska rosyjskie "utrzymują pod kontrolą ogniową" odcinek drogi Topoliwka-Lisiczańsk. Z kolei siły ukraińskie odparły atak Rosjan na kierunku Łoskutiwka-Lisiczańskie Zakłady Żelatyny.

  Na kierunku Bachmutu wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii i samolotów okolice miasteczka Sołedar. Prowadziły też ostrzały artyleryjskie miejscowości: Biłohoriwka, Pokrowske, Kłynowe i Nowoługańske. Sztab zapewnił, że siły ukraińskie powstrzymały próby szturmu Rosjan na kierunkach: Mykołajiwka-Spirne, Wołodymyriwka-Pokrowske, Dołomitne-wuhłehirska elektrownia cieplna.

 • 19:21

  Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział w czwartek, że na spotkaniu w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przekazał mu posłanie od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Wyraziłem swą gotowość nawiązania kontaktów między dwoma liderami - dodał Widodo.

  Nie wyjaśnił, jaka była treść przekazanego posłania. Wypowiadając się dla prasy po spotkaniu z Putinem na Kremlu powiedział, że Indonezja będzie dalej współpracować z Rosją.

 • 18:51

  Kanada przekaże Ukrainie 39 nowych pojazdów opancerzonych i dodatkowe kamery wysokiej rozdzielczości do dronów – poinformował w czwartek premier Justin Trudeau. Ponadto wzmocniony będzie kanadyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Łotwie.

 • 18:15

  Pod gruzami centrum handlowego w Krzemieńczuku, zaatakowanego w poniedziałek rosyjską rakietą, ratownicy znaleźli 22 fragmenty ciał – powiadomiła w czwartek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Dopiero ekspertyza pozwoli ustalić, ilu osób są to szczątki. Wcześniej władze potwierdziły śmierć 18 osób.

 • 17:46

  Międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Amnesty International uznała, że zbombardowanie w marcu teatru w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, to zbrodnia wojenna popełniona przez armię rosyjską. Ustalenia te przynosi opublikowany w czwartek raport AI.

  "Po miesiącach starannego śledztwa, analiz zdjęć satelitarnych i wywiadów z kilkudziesięcioma świadkami doszliśmy do wniosku, że atak ten był ewidentną zbrodnią wojenną popełnioną przez siły rosyjskie" - powiedziała szefowa organizacji Agnes Callamard. Wezwała Międzynarodowy Trybunał Karny, by "zbadał ten atak jako zbrodnię wojenną".

  Jak podaje AI, jej pracownicy doszli do wniosku, że "atak był niemal na pewno przeprowadzony przez rosyjski samolot myśliwski, który zrzucił dwie półtonowe bomby". Spadły one na budynek "jedna obok drugiej i wybuchły jednocześnie".

 • 17:33

  W separatystycznym Naddniestrzu na terytorium Mołdawii trwa zmasowana akcja agitacyjna, której celem jest przekonanie mężczyzn w wieku poborowym do służby w rosyjskiej armii - poinformował w czwartek na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

  "Ogłoszenia rekrutacyjne (do rosyjskich sił zbrojnych) są publikowane we wszystkich mediach (Naddniestrza), wrzucane do skrzynek pocztowych i umieszczane w miejscach użyteczności publicznej. Gdy mężczyźni zgłaszają się do urzędów pracy, w pierwszej kolejności jest im oferowana kontraktowa służba wojskowa (w rosyjskiej armii)" - czytamy w komunikacie HUR.

 • 17:14

  Nie zważając na krytyczną sytuację w mieście i ogromne potrzeby mieszkańców, rosyjscy okupanci nie zezwalają na organizację misji humanitarnej ONZ w Mariupolu - oświadczyła w czwartek koordynatorka ONZ ds. Ukrainy Osnat Lubrani, cytowana przez agencję Ukrinform.

  - Największe potrzeby (cywilów w Mariupolu) dotyczą lekarstw. Wysłaliśmy prośbę do wszystkich (zainteresowanych) stron, żeby umożliwiono nam niezakłócone dotarcie do miasta, ale niestety nie otrzymaliśmy takiej zgody - poinformowała Lubrani.

  Jak dodała kierująca misją ONZ na Ukrainie Matilda Bogner, jedynymi możliwymi działaniami są obecnie "monitoring zdalny" i współpraca z osobami, którym udało się opuścić Mariupol. - (Rosyjskie) władze (miasta) zapewniają mieszkańcom jakąś pomoc, lecz jest ona dalece niewystarczająca - podkreśliła Bogner.

 • 16:49

  Od 13 do 29 czerwca Rosja zastosowała broń rakietową przeciwko Ukrainie 202 razy. To o 120 ataków więcej niż w poprzednich tygodniach czerwca – powiedział w czwartek na briefingu generał Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Generał powiadomił, że ponad 50 proc. używanych w tych atakach pocisków to nieprecyzyjna amunicja z czasów sowieckich. Jego zdaniem używanie nieprecyzyjnej broni powoduje ogromne straty wśród ludności cywilnej, a celem rosyjskich ataków są obiekty infrastruktury cywilnej i domy mieszkalne.

 • 16:32

  Lwowscy radni zakazali działalności w mieście Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, wskazując na antypaństwowy i antyukraiński charakter tej struktury - poinformowała w czwartek gazeta internetowa Ukrainska Prawda za radnym Jurijem Łomahą.

  W ocenie samorządowca władze miasta podjęły taką decyzję z uwagi na "celowe i otwarte manipulowanie przez rosyjskich okupantów przekonaniami religijnymi obywateli Ukrainy". "Nie ma miejsca we Lwowie dla agentury Kremla. Patriarchat Moskiewski zagraża bezpieczeństwu państwa" - podkreślił Łomaha we wpisie na Facebooku.

 • 15:58

  Rosja powinna zapewnić, że dwóch Brytyjczyków, schwytanych przez rosyjskie wojska na Ukrainie w trakcie walki po stronie ukraińskiej, nie zostanie straconych zgodnie z wyrokiem śmierci, jaki wydała kontrolowana przez Moskwę tzw. Doniecka Republika Ludowa (DRL) - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) z siedzibą w Strasburgu.

 • 15:55

  Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Syrią przy jednoczesnym zachowaniu stosunków konsularnych z tym krajem. Decyzja Kijowa ma związek z uznaniem przez Damaszek niepodległości separatystycznych tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy - oświadczyło w czwartek ukraińskie MSZ.

  "Ruch (Damaszku) oceniamy jako akt nieprzyjazny wobec Ukrainy, naruszenie jej suwerenności i integralności terytorialnej, a także rażące pogwałcenie ukraińskiego ustawodawstwa, Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych norm i zasad prawa międzynarodowego. Nie mamy wątpliwości, że syryjski reżim próbuje nadać pseudopodmiotowość rosyjskim okupacyjnym władzom w obwodach donieckim i ługańskim na rozkaz swoich kuratorów na Kremlu" - czytamy w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych Ukrainy.

  "Nasze stanowisko jest jasne - reagujemy możliwie ostro na wszelkie próby podważania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Bronimy naszych interesów narodowych wszelkimi dostępnymi sposobami, w tym na froncie dyplomatycznym" - oznajmił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

 • 15:53

  Kłaniam się nisko konstruktorom i producentom ukraińskiej samobieżnej haubicy Bohdana, ponieważ ten rodzaj uzbrojenia odegrał dużą rolę w wyzwoleniu Wyspy Węży - podkreślił w czwartek na Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny.

  "Okupanci nie wytrzymali naszych ataków artyleryjskich, rakietowych oraz lotniczych i opuścili wyspę. (...) Dziękuję obrońcom obwodu odeskiego, którzy dołożyli maksymalnych starań na rzecz odzyskania strategicznie ważnej części Ukrainy. (...) Podziękowania (też) dla zagranicznych partnerów za przekazane uzbrojenie" - napisał Załużny

 • 15:39

  Sąd w Czernihowie na północy Ukrainy rozpoczął w czwartek rozpatrywanie sprawy karnej wobec rosyjskiego żołnierza oskarżonego o ostrzelanie z czołgu domu mieszkalnego w tym mieście. Wojskowy oskarżony jest o naruszenie praw i zwyczajów wojny. Portal Suspilne podał, że oskarżony, czołgista Michaił Kulikow, przyznał się do winy.

  Według śledczych 26 lutego Kulikow znajdował się w czołgu jadącym ulicami Czernihowa. Otrzymał rozkaz oddania strzału, którego celem był wielopiętrowy dom mieszkalny. Następnie czołg, w którym był też dowódca Kulikowa przejęli żołnierze ukraińscy. Dowódca został przekazany do Rosji w ramach wymiany jeńców, a Kulikow stanął przed sądem. W ostrzale nikt nie zginął.

 • 15:22

 • 15:17

  Prezydent Biden: będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, by zapewnić, że Ukraina nie zostanie pokonana.

 • 15:11

  Prezydent Biden: użyjemy środków z ceł na rosyjskie towary, by pomóc Ukrainie się odbudować.

 • 15:11

  Prezydent Biden: w ciągu najbliższych dni ogłosimy przekazanie Ukrainie systemów przeciwlotniczych i dodatkową amunicję do HIMARS.

 • 15:10

  Prezydent Biden: mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej się zjednoczy; dokładnie to się stało.

 • 15:02

  Prezydent USA Joe Biden na zakończenie szczytu NATO w Madrycie: Stany Zjednoczone zbierają cały świat, by stanął ramię w ramię z Ukrainą.

 • 14:46

  Ukraina nie może zostać zmuszona do zawarcia złego pokoju z Rosją. To do Ukraińców należy decyzja, czy i kiedy negocjować i zawrzeć porozumienie - podkreślił w czwartek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na zakończenie szczytu NATO w Madrycie.

  Dodał, że jeśli Ukraina miałaby ustąpić żądaniom Rosji, to konsekwencje na całym świecie byłyby "przerażające".

 • 14:25

  Około 350-400 tysięcy Ukraińców, deportowanych do Rosji, chce wrócić do kraju – poinformowała w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. - Koncentrujemy się właśnie na nich. Chcemy i możemy im pomóc – oznajmiła.

  Jak zaznaczyła, Państwowa Służba Migracyjna wraz z Ministerstwem Reintegracji opracowały projekt postanowienia rządu i formularz tymczasowego zaświadczenia o powrocie. - Będzie ono obejmować proces identyfikacji. Wszystko zostało opracowane. Wiemy, jak będziemy takie osoby identyfikować i jak będziemy je weryfikować po przyjeździe - oznajmiła.

  Nie wykluczyła, że dzięki takiej procedurze na terytorium Ukrainy może spróbować dostać się także wróg. - Do tego są służby specjalne. Będą pracować jak należy - zaznaczyła.

  Wereszczuk przekazała, że z okupowanych terenów Ukrainy nielegalnie wywieziono do Rosji przemocą ponad 2 tys. dzieci. Powiedziała, że nie uzyskano jeszcze danych dotyczących wszystkich tych dzieci, a władze zajmują się takimi przypadkami indywidualnie, gdy krewni lub znajomi informują, że znają miejsce pobytu dziecka.

 • 14:06

  Przywódca Rosji Władimir Putin od kilku tygodni bezpośrednio kieruje działaniami wojennymi na Ukrainie, co skutkuje wzrostem liczby ostrzałów ze strony wroga. Tak duża intensywność ataków może jednak potrwać maksymalnie miesiąc lub dwa - ocenił w czwartek doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.

  - Putin żąda od swoich dowódców, by terytorium Ukrainy było ostrzeliwane w maksymalny możliwy sposób, z różnych kierunków i różnymi typami pocisków. Taka jest ich aktualna strategia - zarzucić Ukrainę wszystkim, czym się da. (...) Tego rodzaju działania (wroga) mocno utrudniają zadanie siłom naszej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - ocenił Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Urzędnik przyznał, że środki obrony powietrznej, przekazane dotąd Kijowowi przez kraje i instytucje Zachodu, nie są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie. - Mamy duże państwo, z bardzo rozległym terytorium. Dlatego te systemy, które nam już dostarczono, nie pozwalają zabezpieczyć całej Ukrainy - oświadczył doradca ministra.

 • 13:16

  Stoltenberg: Ukraina potrzebuje szerokiego wachlarza nowoczesnego ciężkiego sprzętu, zgodnego ze standardem NATO.

 • 13:15

  Szef NATO Jens Stoltenberg na zakończenie szczytu w Madrycie: globalny kryzys żywnościowy jest bezpośrednim rezultatem ataku Rosji na Ukrainę.

 • 13:09

  Rosyjskie brudne pieniądze nadal płyną doWielkiej Brytanii i służą do finansowania wojny na Ukrainie, a za rządowymi obietnicami ukrócenia tego nie idą działania - ocenili w opublikowanym w czwartek raporcie deputowani z komisji spraw zagranicznych Izby Gmin.

  W wysoce krytycznym raporcie napisali oni, że "nieodpowiednie przygotowanie i przewidywanie" ze strony kierownictwa ministerstwa spraw zagranicznych spowodowało, iż rząd był powolny w nakładaniu sankcji oraz iż "haniebnym" jest to, że potrzeba było aż wojny, by przyjąć ustawę o przestępstwach gospodarczych, która ma zapobiegać praniu pieniędzy z korupcji poprzez brytyjski rynek nieruchomości.

  Deputowani wskazali, że wprowadzone środki nadal "nie idą wystarczająco daleko lub szybko" oraz że niewiele zrobiono, by rozwiązać fundamentalny problem tego, że ograny ścigania dysponują mniejszymi funduszami niż osoby, które są ich celem.

 • 12:22

  Rosja wyprowadziła w morze z Sewastopola pięć z siedmiu okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej – poinformował w czwartek portal Krym-Realiji.

  Według portalu w południowej zatoce w Sewastopolu stoją obecnie dwa okręty podwodne Warszawianka z sześciu, jakie posiada Rosja. Siły rosyjskie mają też okręt podwodny Ałrosa.

  Okręty podwodne Warszawianka mogą być uzbrojone pociskami manewrującymi Kalibr. Po przeprowadzonej modernizacji ten typ rakiet może także stosować okręt Ałrosa, który po ośmiu latach remontu rozpoczął we wtorek próbny rejs.

 • 10:50

  Szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak przekazał, że siły rosyjskie wycofały się z Wyspy Węży na Morzu Czarnym - podała agencja Reutera. "Nasze siły zbrojne wykonały świetną robotę" - napisał Jermak na Twitterze.

  Informacje o wycofaniu Rosjan przekazało też rosyjskie ministerstwo obrony cytowane przez RIA Novosti.

 • 10:38

  W razie ewentualnego zwycięstwa Rosji na Ukrainie Chiny mogłyby wziąć przykład z Kremla dla prowadzenia własnych wojen - ostrzegł w czwartek prezydent Łotwy Egils Levits przed rozpoczęciem trzeciego dnia obrad szczytu NATO w Madrycie.

 • 10:19

  Szwedzkie Ministerstwo Obrony przekazało, że kraj wyśle na Ukrainę więcej broni przeciwpancernej i karabinów maszynowych - podała agencja Reutera.

 • 9:49

  Przed rozpoczęciem dzisiejszych rozmów na szczycie NATO w Madrycie prezydent Andrzej Duda został zapytany, jakiej reakcji Polska, partnerzy w NATO spodziewają się po wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Polski prezydent powiedział, że "jeżeli Władimir Putin zdecydował się zaatakować Ukrainę po to, by poszerzać ruski mir, by wzmacniać potęgę Rosji, to głęboko się zawiódł".

  - NATO okazało się poważne, pewne i NATO okazało się przede wszystkim decyzyjne - podkreślił. Dodał, że "jeżeli Putin chciał osłabić NATO poprzez to, że NATO okaże się bezradne wobec agresji na Ukrainę, to spotkał się z jednością, szybkimi decyzjami Sojuszu, bardzo szybkim i mocnym wparciem dla Ukrainy". - Cała ta sytuacja bez wątpienia jest porażką Rosji - ocenił.

 • 8:42

  Straż Graniczna przekazała w czwartek, że od 24 lutego funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4,432 miliona osób. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23,5 tysiąca osób.

 • 8:41

 • 8:37

  Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że siły ukraińskie po wycofaniu się z Siewierodoniecka nadal utrzymują swoje pozycje w mieście Lisiczańsk.

  "Siły rosyjskie kontynuują powolne okrążanie z kierunku Popasnej, eliminując potrzebę forsowania w tym sektorze nowej dużej przeprawy przez rzekę Doniec. Obecne walki lądowe prawdopodobnie koncentrują się wokół rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku, 10 km na południowy zachód od centrum miasta" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Na poziomie operacyjnym siły rosyjskie nadal osiągają niewielkie postępy, próbując okrążyć ukraińskich obrońców w północnej części obwodu donieckiego poprzez natarcie z Iziumu. Jest bardzo prawdopodobne, że zdolność sił ukraińskich do kontynuowania walk opóźniających, a następnie wycofania wojsk w należytym porządku, zanim zostaną okrążone, będzie nadal kluczowym czynnikiem wpływającym na wynik kampanii" - dodano.

 • 8:34

  Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

 • 7:42

  Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku słowiańskim siły rosyjskie ostrzeliwały z artylerii różnych kalibrów okolice miejscowości Mazaniwka, Dibriwne i Krasnopole.

  Na kierunku donieckim trwają próby zablokowania przez siły rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim oraz zajęcia trasy z tego miasta do Bachmutu. Wojska rosyjskie ostrzeliwały cywilną infrastrukturę m.in. w okolicach Lisiczańska i Siewierska oraz prowadziły działania ofensywne w rejonie lisiczańskiej rafinerii.

  Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie zatrzymały natarcie i zadały siłom rosyjskim znaczne straty m.in. w okolicach miejscowości Kłymowe i Nowołuhanske.

  Sztab podkreśla też, że ukraińskie lotnictwo i pododdziały artyleryjskie z powodzeniem atakują skupiska wojsk przeciwnika oraz jego magazyny z amunicją.

 • 7:40

  Siły ukraińskie odparły rosyjskie próby szturmu na miejscowości w obwodzie charkowskim i donieckim na wschodzie kraju – poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Wojska rosyjskie ostrzeliwały z czołgów, moździerzy i artylerii okolice Charkowa, a także szereg miejscowości takich jak Peremoha, Dementijiwka czy Rubiżne. "Nasi obrońcy zdecydowanie zdławili próbę wrogich działań ofensywnych w okolicach Dementijiwki. Okupanci wycofali się" – pisze sztab.

 • 7:39

  Amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) uważa, że że kontrola nad niektórymi miejscowościami na północ od Charkowa wzdłuż linii frontu "jest przypuszczalnie bardzo sporna".

  Instytut podkreśla też, że rosyjskie władze okupacyjne podejmują przygotowania do referendów w sprawie aneksji zajętych terenów Ukrainy. Tak jest m.in. w obwodzie chersońskim. Władze rosyjskie intensyfikują też wysiłki, by zgromadzić dane osobowe Ukraińców mieszkających na okupowanych terenach. Zdobycie tych informacji pozwoli im umocnić kontrolę administracyjną nad tymi obszarami przed podjęciem kroków politycznych na rzecz ich aneksji do Rosji.

 • 7:38

  Siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w celu ponownego zajęcia miejscowości na północ od Charkowa, co świadczy o tym, że ambicje terytorialne Kremla nie ograniczają się do Donbasu – poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Według ISW wysiłki te będą angażować zasoby ludzkie i sprzęt, potencjalnie kosztem zdolności ofensywnych na innych kluczowych kierunkach. Zdaniem analityków skierowanie rosyjskich sił bojowych na "drugorzędne teatry działań bojowych" może przyśpieszyć kulminację rosyjskiej ofensywy w Donbasie.

 • 6:33

  Siły ukraińskie odbiły atak śmigłowców rosyjskich na wyzwolone tereny w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformowało w środę wieczorem dowództwo Południe.

  Wojsko rosyjskie przypuściło atak przy użyciu śmigłowców Mi-8, usiłując wyprzeć oddziały ukraińskie z wyzwolonych miejscowości, ale bez powodzenia. Grupowy nalot śmigłowców na północy obwodu odparto przy pomocy przenośnych systemów rakietowych. Wróg "rejterował" – oznajmiono w komunikacie dowództwa Południe.

 • 4:36

  Kolumbia powinna utrzymać swą strategiczną współpracę z NATO i Stanami Zjednoczonymi – oświadczył w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE Ivan Duque, prezydent tego jedynego w Ameryce Łacińskiej strategicznego sojusznika Paktu Atlantyckiego, który 7 sierpnia przekaże swój urząd pierwszemu w historii kraju nowo wybranemu lewicowemu politykowi, Gustavo Petro.

  Prezydent Duque w cytowanym wywiadzie opowiedział się również za przystąpieniem do Sojuszu Szwecji, Finlandii i Ukrainy, dodając, że żaden kraj nie ma prawa straszyć ani grozić innemu z powodu jego decyzji o integracji z multilateralnymi organizacjami zapewniającymi bezpieczeństwo i obronę.

 • 4:36

 • 4:35

  Podczas drugiego dnia szczytu NATO w Madrycie premier Boris Johnson ogłosi przekazanie przez Wielką Brytanię kolejnego miliarda funtów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy - poinformował brytyjski rząd.

  Środki te zostaną przeznaczone m.in. na zaawansowane systemy obrony powietrznej, drony, urządzenia do walki elektronicznej oraz tysiące sztuk niezbędnego wyposażenia dla ukraińskich żołnierzy. Jak wskazano, jest to pierwszy krok na drodze do umożliwienia Ukrainie wyjścia poza dzielną obronę przed nielegalną inwazją Rosji i rozpoczęcia operacji ofensywnych przeciwko rosyjskim siłom lądowym w celu przywrócenia suwerenności Ukrainy.

 • 4:35

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na szczycie NATO w Madrycie sformułowano nową koncepcję strategiczną sojuszu, uznając Rosję za najważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim, podkreślił, że nie sposób zagwarantować bezpieczeństwa w Europie bez Ukrainy.

 • 4:35

  Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie – oświadczył na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

  "Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne narodowi polskiemu za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy wasze pomocne ramię" – napisał Załużny. Wymienił przy tym cechy charakterystyczne polskich Krabów, takie jak zasięg do 40 km i zdolność do oddawania sześciu strzałów na minutę, a także możliwość strzelania seriami.

 • 4:35

  Większość ukraińskich obrońców Mariupola, uwolnionych w środę w ramach wymiany jeńców, nie ma rąk albo nóg, ale są szczęśliwi – powiedziała portalowi Suspilne siostra jednego z dowódców obrony kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jeszcze jest w rosyjskiej niewoli.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ukraiński żołnierz o piekle w Irpieniu: tu gwałcili dziewczyny
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Marynarka wojenna Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości