"Tabu wokół krytyki reżimu Putina znacznie osłabło". Brytyjski wywiad: świadczy o tym aresztowanie Girkina

Źródło:
PAP

Igor Girkin od dawna krytykował sposób prowadzenia wojny przez rosyjskie ministerstwo obrony, jednak w ostatnich dniach jego komentarze zmieniły się w bezpośrednią krytykę prezydenta Putina - twierdzi brytyjski wywiad. To pokazuje - dodaje - że "tabu wokół krytyki reżimu Putina znacznie osłabło". Amerykański Instytut Studiów nad Wojną napisał w analizie, że aresztowanie Girkina to "przejaw zmiany stosunku sił we frakcjach na Kremlu".

Girkin to skrajny nacjonalista, był przywódcą donbaskich "separatystów" i jest poszukiwany przez ukraiński wywiad za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Jest też blogerem wojskowym, krytykującym Kreml. W 2022 roku został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób. Girkin jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.

ZOBACZ TAKŻE: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

W piątek został aresztowany w Moskwie przez rosyjskie służby i usłyszał zarzut podżegania do ekstremizmu.

Brytyjski resort obrony: tabu wokół otwartej krytyki reżimu Putina znacznie osłabło

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej opublikowanej przez brytyjskie ministerstwo Obrony, Girkin od dawna krytykował sposób prowadzenia wojny przez rosyjskie ministerstwo obrony, jednak w ostatnich dniach jego komentarze zmieniły się w bezpośrednią krytykę prezydenta Putina i jego władzy.

Dodano, że aresztowanie prawdopodobnie rozwścieczy innych członków społeczności blogerów wojskowych - i niektórych w siłach zbrojnych - którzy w dużej mierze postrzegają Girkina jako bystrego analityka wojskowego i patriotę. Odegrał on ważną rolę w rosyjskiej wojnie w Donbasie od 2014 roku i spędził miesiące na linii frontu w 2022 roku.

"Choć Girkin nie jest sprzymierzeńcem Grupy Wagnera, prawdopodobnie był przygotowany na przekroczenie granic publicznej krytyki tylko w kontekście nieudanego buntu szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna w czerwcu 2023 roku. Tabu wokół otwartej krytyki reżimu Putina znacznie osłabło" - napisano.

ISW: przejaw zmiany stosunku sił we frakcjach na Kreml

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w swojej analizie napisał, że zatrzymanie Girkina "może być publicznym przejawem zmianę stosunku sił we frakcjach na Kremlu". Zdaniem ISW, może być to zmiana sił na niekorzyść Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Instytut podkreśla, że dokumenty sądowe wskazują, iż władze Rosji wszczęły sprawę przeciw Girkinowi 18 lipca, czyli w dniu, w którym opublikował on kilka komentarzy bardzo krytycznych wobec Władimira Putina.

"Rosyjskie źródła poufne twierdzą, że zatrzymanie Girkina jest częścią wysiłków rosyjskiej administracji prezydenckiej mających na celu rozprawienie się z wpływowymi skrajnymi nacjonalistami rosyjskimi po zbrojnej rebelii finansującego Grupę Wagnera Jewgienija Prigożyna 24 czerwca" - czytamy. Instytut podkreśla, że jeszcze przed zatrzymaniem Girkina postawiono zarzuty karne innym skrajnym nacjonalistom powiązanym z rosyjskimi siłami specjalnymi, co może wskazywać na to, iż pewni urzędnicy rosyjscy mają na celowniku radykałów regularnie ujawniających poufne informacje o Kremlu.

Autorka/Autor:ads / prpb

Źródło: PAP