Jeden mówił osiem minut, drugi tylko dwie. Putin chce, by Xi przyjechał do Moskwy

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wideokonferencji z Xi Jinpigiem wyraził nadzieję, że chiński przywódca przyjedzie do Moskwy wiosną 2023 roku – podała agencja Reutera, oceniając, że wizyta byłaby pokazem solidarności Pekinu z Rosją atakującą po latach ponownie Ukrainę. Xi wyraził gotowość do wzmocnienia strategicznej współpracy z Rosją.

W początkowej części wideokonferencji, którą transmitowała rosyjska telewizja państwowa, prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że oczekuje Xi Jinpinga w Moskwie wiosną przyszłego roku. Dodał, że "wizyta zademonstruje światu bliskość relacji rosyjsko-chińskich".

Putin rozpoczął rozmowę od ośmiominutowej wypowiedzi, w której ocenił, że stosunki Rosji i Chin stają się coraz ważniejsze. Wyraził zamiar pogłębienia współpracy wojskowej pomiędzy krajami.

Odpowiedź Xi była cztery razy krótsza – podkreślił Reuters. Przywódca Chin wyraził gotowość do wzmocnienia strategicznej współpracy z Rosją wobec sytuacji międzynarodowej, którą określił jako "trudną".

Według państwowego chińskiego nadawcy CCTV Xi powiedział również Putinowi, że droga do rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy nie będzie gładka. Dodał, że Chiny nadal będą podtrzymywać swoje "obiektywne i sprawiedliwe stanowisko" w tej kwestii.

Chiny zacieśniają relację z Rosją

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, a od wybuchu wojny zacieśniły swoje relacje z Rosją na wielu płaszczyznach, w tym w dziedzinie wojskowej oraz w zwiększaniu importu rosyjskich paliw. We wtorek marynarki wojenne obu krajów zakończyły siedmiodniowe wspólne manewry na wodach w pobliżu Tajwanu.

Urzędnicy obu krajów wychwalali szerokie perspektywy współpracy, a chińskie MSZ deklarowało poparcie dla osiągania "strategicznych celów rozwojowych" i umacniania "mocarstwowej pozycji Rosji pod przywództwem prezydenta Putina".

Według komentatorów Pekin unikał jednak przekazywania Moskwie materialnego wsparcia wojskowego, co mogłoby narazić go na dotkliwe, zachodnie sankcje.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Jedni są jak kibol z bejsbolem, drudzy jak właściciel lombardu". Trzy filary relacji Rosji i Chin
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/adso

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości