To pod wieloma względami był rok przełomowy. Nowy koronawirus, który po raz pierwszy pojawił się w chińskim Wuhanie, rozprzestrzenił się na całym świecie, powodując pandemię. W USA na nowo rozgorzały protesty pod hasłem Black Lives Matter, demonstracje wybuchły również po wyborach prezydenckich na Białorusi. W Górskim Karabachu doszło do kolejnych walk zbrojnych. Cały świat cierpiał również z powodu klęsk żywiołowych - między innymi susz i pożarów. Prezentujemy zdjęcia, na których uwieczniono najciekawsze i najważniejsze momenty z tego historycznego roku.
Styczeń
2 stycznia. Indonezyjski chłopiec trzyma się muru biegnącego wzdłuż zalanej ulicy w Dżakarcie. W wyniku obfitych opadów deszczu woda wezbranych rzek zalała tysiące domów i dróg w stolicy Indonezji. Powódź w Dżakarcie doprowadziła do śmierci co najmniej 21 osób.
2 stycznia. Jedna z setek martwych ryb widoczna w zaporze Nqweba, która jest główną zaporą zasilającą miasto Graaf Reinet w RPA. Tama wyschła w wyniku tego, co miejscowi nazywają najgorszą suszą od tysiąca lat. W pobliskim mieście Aberdeen mieszkańcy mówią, że nie pamiętają, kiedy ostatnio padało. Ponieważ główna tama wyschła, miasto musiało polegać na odwiertach do zaopatrzenia w wodę. Ale odwierty dostarczyły wody wystarczającej tylko dla 80 procent z prawie 40 tysięcy mieszkańców miasta. Susza miała potężny wpływ na miejscową ludność, a także hodowlę zwierząt - rolnicy tracą owce z powodu braku wody.
7 stycznia. Tłum otaczający ciężarówkę wiozącą trumnę z ciałem generała Kasema Sulejmaniego - tak Irańczycy żegnali zabitego w styczniu przez Amerykanów dowódcę elitarnych oddziałów Al Kuds. W rodzinnym mieście generała, Kermanie, zebrały się dziesiątki tysięcy ludzi i najwyżsi przedstawiciele irańskich władz. W czasie uroczystości pogrzebowych doszło do wybuchu paniki, w wyniku czego życie straciło co najmniej 35 osób.
7 stycznia. Ratownik Simon Adamczyk z miasta Adelaide w stanie Australia Południowa niesie na rękach koalę ocalałą z pożaru lasów na Wyspie Kangurów. Władze oceniły, że w pożarach australijskiego buszu, które przetoczyły się przez kraj w 2019 i na początku 2020 roku, zginąć mogło nawet miliard zwierząt.
12 stycznia. Jemeńskie dziecko przesiedlone do obozu na obrzeżach stolicy kraju, Sany. W ręku trzyma zniszczoną lalkę. Wieloletni konflikt w Jemenie pogrążył kraj w największym na świecie kryzysie humanitarnym. Dotknęła go klęska głodu, a ponad 24 miliony Jemeńczyków potrzebuje pomocy humanitarnej. Przed końcem 2019 roku ze swoich domów przesiedlono blisko cztery miliony osób, w tym dzieci.
12 stycznia. Piesi ukrywają się pod plandeką przed popiołem spadającym na ziemię po erupcji wulkanu Taal na filipińskiej wyspie Luzon. Okoliczne miejscowości pokryła gruba warstwa popiołu i kamieni. Władze Filipin ewakuowały dziesiątki tysięcy mieszkańców wyspy.
16 stycznia. Ocalały z Holokaustu 92-letni Moshe Haelion, który urodził się w byłej Czechosłowacji i przeżył obóz koncentracyjny Auschwitz, w swoim domu w mieście Bat Yam w Izraelu pokazuje swój numer więźnia, który wytatuowano mu na ramieniu w obozie. Na zaproszenie prezydenta Izraela 46 członków rodzin królewskich, prezydentów, premierów i przywódców parlamentarnych z Europy, Ameryki Północnej i Australii wzięło udział w V Światowym Forum Holokaustu 23 stycznia, w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz -Birkenau, w muzeum Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie.
19 stycznia. Protestujący mężczyzna pokazuje łuski nabojów, użytych przez siły bezpieczeństwa Iraku wobec demonstrujących w Bagdadzie. W manifestacjach antyrządowych, które ogarnęły kraj w styczniu, udział brały setki tysięcy osób. Ocenia się, że w samym Bagdadzie w starciach z policją ucierpiały dziesiątki protestujących.
23 stycznia. Hollywoodzki producent Harvey Weinstein, wspierany przez adwokatów, w sądzie najwyższym stanu Nowy Jork. 68-letni Weinstein został skazany na 23 lata pozbawienia wolności za przestępstwa na tle seksualnym i gwałt.
24 stycznia. Koparki pracujące na budowie szpitala polowego w Wuhanie, w chińskiej prowincji Hubei. Budowę tymczasowej placówki, przewidzianej dla około tysiąca pacjentów, rozpoczęto w związku ze wzrostem infekcji nowym patogenem w Chinach. Wirus SARS-CoV-2 w kilkanaście tygodni rozprzestrzenił się po całym świecie, doprowadzając do śmierci blisko dwóch milionów osób.
24 stycznia. Rolnik Theophilus Mwendwa z kenijskiego Enziu przebiega przez rój szarańczy pustynnych, by przegonić je z pola w pobliski busz. Na początku roku szarańcza pustynna zaatakowała we wschodniej Afryce, niszcząc tysiące hektarów upraw w Kenii, Somalii, Erytrei, Dżibuti i Etiopii. Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenił sytuację w Rogu Afryki jako "najgorszą od 25 lat".
24 stycznia. Niemiecki reżyser Wim Wenders pozuje obok obrazu "Cape Cod Morning" amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera podczas wernisażu prasowego wystawy w Fondation Beyeler w Riehen w Szwajcarii. Wiosenna wystawa Fondation Beyeler's 2020 przedstawia prace Hoppera, jednego z najważniejszych malarzy amerykańskich XX wieku. Na wystawę Wenders wyprodukował krótkometrażowy film 3D "Dwie lub trzy rzeczy, które wiem o Edwardzie Hopperze".
27 stycznia. Samolot pasażerki linii Caspian Airlines blokuje drogę w Mahszahr na południu Iranu. Maszyna wypadła z pasa startowego lotniska, zatrzymując się na pobliskiej drodze. Jak podały władze, żadna ze 135 osób na pokładzie nie ucierpiała w wypadku.
31 stycznia. Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden walczy o nominację na kandydata demokratów na prezydenta w wyborach w 2020 roku w Burlington w stanie Iowa w USA.
Luty
1 lutego. Chłopcy w maskach, z plastikowymi baniakami na głowie, siedzą na hali odlotów lotniska w Kantonie, w chińskiej prowincji Guangdong. Rozwój epidemii COVID-19 i związana z nią panika mieszkańców, doprowadziły do braków w zapasach środków higieny osobistej, w tym między innymi maseczek.
5 lutego. Łuski nabojów oraz plama krwi w Lawayporze na przedmieściach letniej stolicy indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir, miasta Śrinagar. W miejscu tym doszło do starcia między siłami bezpieczeństwa a muzułmańskimi bojownikami. W jego wyniku zginął hinduski żołnierz i dwóch bojówkarzy.
9 lutego. Joaquin Pheonix pozuje do zdjęcia podczas 92. ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej w Dolby Theatre w Los Angeles. Amerykański aktor w 2020 roku, za główną rolę w filmie "Joker", został wyróżniony Oscarem za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Tym samym stał się drugim aktorem, który otrzymał tę nagrodę za wcielenie się w rolę głównego antagonisty Batmana. Pierwszym w 2008 roku był Heath Ledger.
15 lutego. Zespoły ratowników na miejscu tragedii autokaru w peruwiańskiej Piurze, niedaleko granicy z Ekwadorem. W wypadku autobusu wiozącego kibiców ekwadorskiej drużyny piłkarskiej Barcelona SC, który stoczył się z pobocza, zginęło osiem osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
29 lutego. Gulsen Turkoglu salutuje w czasie ceremonii pogrzebowych swojego narzeczonego we wsi Gulderen, niedaleko Hatay na południu Turcji. Muhammed Ali Ozer i 32 innych tureckich żołnierzy zginęli w czasie nalotu wojsk syryjskich w Idlibie. Po tym ataku rząd Turcji ogłosił, że nie będzie dłużej zatrzymywał u siebie migrantów chcących przedostać się do Europy.
29 lutego. Baran Rasoulof bierze udział w konferencji prasowej zwycięzców po ceremonii zamknięcia i wręczenia nagród 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (Berlinale). Aktorka odebrała Złotego Niedźwiedzia w imieniu swojego ojca, reżysera Mohammada Rasoulofa (na telefonie) za film "Sheytan vojud nadarad" ("Nie ma zła") Mohammad Rasoulof został skazany na rok więzienia za swoje filmy - przekazał jego prawnik.
Marzec
5 marca. Książe Sussex Harry i księżna Meghan biorą udział w corocznej ceremonii rozdania Endeavour Fund Awards w Mansion House w Londynie w Wielkiej Brytanii. 8 stycznia książę i księżna Sussex ogłosili na Instagramie swoją decyzję o wycofaniu się ze swoich ról w rodzinie królewskiej. Stało się to jednym z największych skandali w rodzinie królewskiej, nazywanym Megxitem.
5 marca. Felix, mały szympans z wadami wzroku, w ośrodku Lwiro Primates w Lwiro w Południowym Kivu w Demokratycznej Republice Konga. Felix został uratowany przed kłusownikami. Unikatowe gatunki są w Demokratycznej Republice Konga zagrożone przez czynniki takie jak wylesianie i kłusownictwo na handel zwierzętami i mięsem z buszu. W DRK znajdują się jedne z najbardziej różnorodnych biologicznie miejsc na świecie, jednak konflikty, kłusownicy i bezprawie są stałym zagrożeniem dla zwierząt zamieszkujących lasy. Władze zajmujące się ochroną przyrody stworzyły bezpieczną przystań dla zagrożonych szympansów i kilku innych gatunków małp. Osierocone przez kłusownictwo, uratowane przed handlem, naczelne są często straumatyzowane i wymagają opieki medycznej.
6 marca. Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg bierze udział w proteście klimatycznym w Brukseli w Belgii.
9 marca. Medycy w kombinezonach ochronnych transportują pacjenta zakażonego koronawirusem do szpitala w stolicy Korei Południowej, Seulu. Od początku pandemii COVID-19 w Korei Południowej potwierdzono blisko 60 tysięcy zakażeń. Zmarło ponad 800 chorych.
11 marca. Kobiety przyglądają się pogorzelisku po pożarze slumsów Rupnagar w stolicy Bangladeszu, Dhace. W akcji gaszenia płomieni udział brało około 20 jednostek straży pożarnej. W wyniku pożaru, dachu nad głową pozbawionych zostało około 10 tysięcy ludzi.
13 marca. Członkowie grupy Blue Sky Rescue ze sprzętem do dezynfekcji idą przez dzielnicę mieszkalną w stolicy Chin, Pekinie. Prowadzona dezynfekcja miała zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
13 marca. Pasażerowie na lotnisku imienia Ronalda Reagana w Waszyngtonie, w hrabstwie Arlington. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, stolica kraju była objęta częściowym lockdownem.
17 marca. Mężczyzna w masce przeciwgazowej siedzący w pociągu w praskim metrze. W połowie marca, w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, władze Czech wprowadziły szereg ograniczeń. Dotyczyły one między innymi ogólnokrajowej izolacji oraz zakazu podróży międzynarodowych.
22 marca. Mieszkańcy budynku w Bombaju ze swoich balkonów klaszczą w ręce i uderzają w naczynia. Premier Indii Narendra Modi zwrócił się do obywateli o przestrzeganie zasad epidemiologicznych. Prosił ich także, by o godzinie 17 z okien i balkonów oklaskami dziękowali pracownikom systemu ochrony zdrowia za ich walkę z pandemią.
25 marca. Dwie dziewczynki z okien swojego domu patrzą na statek towarowy zacumowany w hiszpańskim porcie w Santanderze. W marcu, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w Hiszpanii wprowadzono ogólnokrajowy lockdown.
30 marca. Medycy wyszli przed budynek szpitala Dos de Mayo w Barcelonie, by odwzajemnić oklaski, którymi zostali uhonorowani przez mieszkańców okolicy za ich pracę w czasie pandemii COVID-19.
31 marca. Na jednym z parkingów w Las Vegas, w stanie Nevada, urządzony został tymczasowy przytułek dla osób bezdomnych. Wcześniej władze miasta zamknęły schroniska, po tym jak u ich lokatorów zaczęto wykrywać przypadki zakażenia koronawirusem.
Kwiecień
2 kwietnia. Doły na cmentarzu Vila Formosa w brazylijskim Sao Paulo. Vila Formosa to największy cmentarz w Ameryce Południowej. W czasie pandemii COVID-19 odnotowano tam wzrost liczby pochówków.
3 kwietnia. Ksiądz w masce ochronnej błogosławi zmarłych na COVID-19 w Ponte San Pietro, niedaleko Bergamo w północnych Włoszech. Do krematoriów w innych częściach kraju trumny przewożono przy pomocy ciężarówek wojskowych.
7 kwietnia. Kobiety w maskach przechodzą na tle muralu z napisem: "Zostań w domu. Życie jest piękne", Los Angeles w Kalifornii. Stany Zjednoczone stały się epicentrum pandemii COVID-19. Odnotowano tam największą na świecie liczbę zgonów i zakażeń.
8 kwietnia. Tajlandzka pielęgniarka zakłada noworodkom przyłbice ochronne, ozdobione koroną z nazwą szpitala Princ Hospital Suvarnabhumi, w prowincji Samut Prakan. Celem takich działań szpitala było zapobiegnięcie rozprzestrzenieniu się koronawirusa.
10 kwietnia. Zmęczona pielęgniarka ociera dłońmi oczy podczas nocnego dyżuru na oddziale intensywnej terapii kliniki Ambroise Pare w Neuilly-sur-Seine, niedaleko Paryża.
14 kwietnia. Medyk w kombinezonie ochronnym dezynfekuje izolatorium dla osób zakażonych koronawirusem w stolicy Filipin. W kwietniu do Manili przyleciała grupa chińskich medyków walczących wcześniej z pandemią w prowincji Hubei, by wesprzeć filipińską służbę zdrowia w opanowaniu koronawirusa.
16 kwietnia. 99-letni Tom Moore kończy swoje setne okrążenie wokół domu w brytyjskim Marston Moretaine. Weteran II wojny światowej, który porusza się przy pomocy chodzika na kółkach, postanowił pomóc brytyjskim lekarzom i pielęgniarkom walczącym z epidemią. Na fundraisingowej platformie JustGiving ogłosił zbiórkę pieniędzy i wyzwanie dla siebie samego - przejście przed setnymi urodzinami stu - liczących 25 metrów - okrążeń wokół domu. W ramach akcji udało się zebrać 30 milionów funtów. Tom Moore setne urodziny obchodził 30 kwietnia.
17 kwietnia. Personel szpitala w portugalskiej Bradze pozdrawia przedstawicieli sił bezpieczeństwa, którzy zebrali się przed szpitalem, by uhonorować pracę medyków walczących z pandemią.
23 kwietnia. Hiszpański chłopiec w czasie izolacji gra w klasy w domu. Wiosną w Hiszpanii obowiązywał ścisły lockdown w związku z rozprzestrzeniającym się w tym kraju koronawirusem.
Maj
7 maja. Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell w czasie konferencji prasowej, podsumowującej dzienną sytuacją pandemiczną w kraju. Tegnell był krytykowany za sposób walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Szwecja, w odróżnieniu do większości państw europejskich, zdecydowała się na liberalne podejście do pandemii - na ogólne zalecenia, zamiast zdecydowanych restrykcji.
8 maja. Angela Merkel uczestniczy w ceremonii 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Niemiecka kanclerz, powszechnie chwalona za podejście do walki z pandemią COVID-19, złożyła wieniec pod berlińskim Nowym Odwachem.
11 maja. Muzyk uliczny Rober Burck, znany jako Nagi Kowboj, stoi na pustym Times Square w Nowym Jorku. Zwykle zapełniony turystami plac opustoszał w związku z pandemią COVID-19.
12 maja. Dziury po kulach w szybach i ścianie szpitala Lekarzy bez Granic w stolicy Afganistanu, Kabulu. W ataku na klinikę prowadzoną przez MSF zginęło co najmniej 12 osób, a 16 kolejnych zostało rannych.
17 maja. Żołnierz z oddziału NATO Rapid Deployable Corps Italy (NRDC-ITA) ubrany w strój ochronny, dezynfekuje puste korytarze oddziału intensywnej terapii oraz sale, w których leczeni byli chorzy na COVID-19 w szpitalu w Saronno, we włoskiej Lombardii.
23 maja. Meksykański artysta Pedro Lopez w przebraniu klauna pozuje do zdjęcia w Guadalajarze, w stanie Jalisco. Z powodu pandemii mężczyzna zmuszony był do zamknięcia swojego biznesu. By utrzymać rodzinę, musiał występować na ulicy.
25 maja. Irańska kobieta przechodzi przez plac wyłożony płytami nagrobnymi. Zmierza do świątyni Shah Abdol Azim na przedmieściach Teheranu, po tym, jak władze ponownie otworzyły miejsca kultu dla wiernych.
28 maja. Dziewczynka w stroju pielęgniarki z banerem w ręku bierze udział w akcji oklaskiwania pracowników brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) przed budynkiem Chelsea and Westminster Hospital w Londynie.
30 maja. Mężczyzna ranny w głowę w czasie starć z funkcjonariuszami policji przed Białym Domem w Waszyngtonie. W związku ze śmiercią 46-letniego George’a Floyda w czasie interwencji policyjnej, w Stanach Zjednoczonych doszło do wystąpień przeciwko rasizmowi.
31 maja. Justin siedzi na schodach swojego domu w Los Angeles, w stanie Kalifornia. Szyba w oknie została wybita w czasie protestów, do których doszło w związku ze śmiercią George’a Floyda.
Czerwiec
1 czerwca. Prezydent USA Donald J. Trump pozuje z Biblią przed Kościołem Episkopalnym św. Jana po przemówieniu w Ogrodzie Różanym w Białym Domu w Waszyngtonie. Trump odniósł się do ogólnokrajowych protestów po śmierci George'a Floyda.
3 czerwca. Brytyjski aktor John Boyega wraz z innymi demonstrantami protestuje na wiecu pod hasłem "Justice for Black Lives" w Londynie po śmierci George'a Floyda.
4 czerwca. Protestujący trzyma amerykańską flagę z napisem "Nie mogę oddychać" na demonstracji po śmierci George'a Floyda na Cadman Plaza na Brooklynie w Nowym Jorku.
10 czerwca. Włoska fryzjerka Sabrina Zanfagnin zorganizowała pracę w namiocie przed swoim zakładem na placu Vittorio podczas epidemii COVID-19 w Turynie.
11 czerwca. Argentyński kajakarz olimpijski w slalomie Sebastian Rossi trenuje na basenie w Buenos Aires w Argentynie. Rossi powiedział w wywiadzie, że musi opracować "domową" metodę treningu na basenie, aby zachować kondycję fizyczną i nie stracić czucia wody w czasie trwającej pandemii COVID-19.
15 czerwca. Ultraortodoksyjny Żyd patrzy na billboard przedstawiający premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta USA Donalda Trumpa z hebrajskim napisem "Nie! Dla państwa palestyńskiego" w Jerozolimie. Izraelski rząd planował poszerzyć swoją kontrolę nad Zachodnim Brzegiem poprzez aneksję ponad 200 izraelskich osiedli od 1 lipca, co było szeroko potępione przez społeczność międzynarodową, poza planem wspieranym przez USA, który prezydent USA Trump i izraelski premier Netanjahu nazwali "Układem stulecia".
19 czerwca. Aktywiści z Tybetu i Indii trzymają transparent z napisem "Bojkotować Chiny" w McLeod Ganj, niedaleko Dharamsali w Indiach. Według doniesień medialnych 20 żołnierzy armii indyjskiej, w tym pułkownik, zginęło w starciu z wojskami chińskimi w Dolinie Galwan w regionie wschodniego Ladakhu.
27 czerwca. Demonstrujący popierający policję zetknął się megafon w megafon z kontrprotestującym przed rezydencją gubernatora w St. Paul w Minnesocie w USA. Protesty miały miejsce po śmierci George'a Floyda.
30 czerwca. Krewna opłakuje ofiarę wybuchu w klinice Sina Athar, niedaleko Teheranu w Iranie. Irańskie media państwowe podały, że co najmniej 17 osób zginęło po wybuchu w klinice.
Lipiec
1 lipca. Kobieta z ludu Yanomami przygotowuje się do założenia maski na twarz w regionie Surucu w gminie Alto Alegre w stanie Roraima w Brazylii. Koronawirus wkroczył do największego terenu rdzennej ludności w Brazylii i zabił już co najmniej czterech członków ludu Yanomami, w tym troje dzieci. Wioski Yanomami znajdują się głęboko w dżungli amazońskiej, na obszarze dziewięciu milionów hektarów - powierzchni podobnej do Austrii - z 28 tysiącami mieszkańców.
2 lipca. Maria Paula Moraes przytula swojego 82-letniego ojca przez "zasłonę przytulającą" w mieście Sao Paulo w Brazylii. Zasłony takie stały się ważną alternatywą dla środków dystansowania społecznego podczas postępującej pandemii COVID-19 w Brazylii. Minęło ponad sto dni, odkąd Maria Paula Moraes ostatnio przytulała swojego ojca.
4 lipca. Zdjęcie lotnicze wykonane dronem pokazuje ropę na powierzchni morza, wyciekającą z barki w mieście Iloilo na Filipinach. Według doniesień, paliwo wyciekło po wybuchu, który uszkodził barkę zasilającą, zacumowaną u wybrzeży miasta.
8 lipca. Sameh Qadan, ojciec palestyńskiego więźnia Abeda Al Raoufa Sameh Qadana, pokazuje w swoim domu ręcznie robiony kalendarz, odliczający dni pozostałe do uwolnienia syna po tym, jak został skazany na 16 lat więzienia 6 kwietnia 2004 roku przez izraelski sąd wojskowy.
19 lipca. Dzwonnik na dzwonnicy katedry św. Wita na Zamku Praskim w Czechach. Katedra św. Wita jest jedną z czterech na świecie, które zachowały żywą tradycję dzwonników. To nieodpłatna praca, w ramach której w każdą niedzielę, nawet w czasie wojny, wolontariusze przychodzą, aby tworzyć rytmiczną melodię. Wielowiekowa tradycja została przerwana, gdy dzwonnicy wraz z resztą kraju zostali zmuszeni do pozostania w domach z powodu koronawirusa. Wrócili po zniesieniu obostrzeń.
20 lipca. Mieszkańcy domu opieki Dr. Sarphati House oglądają naturalnej wielkości obraz "Nocna straż" Rembrandta w Amsterdamie w Holandii. Tego lata Rijksmuseum pokazywało wersję znanego na całym świecie obrazu w trzydziestu domach opieki oraz ośrodkach dla seniorów. Z powodu pandemii wiele osób starszych nie ma możliwości wyjścia do instytucji kulturalnych.
22 lipca. Turyści odwiedzają Kaplicę Czaszek pod chrześcijańskim kościołem cmentarnym Wszystkich Świętych w dzielnicy Sedlec, w mieście Kutna Hora w Czechach. Brak turystów przez trzy miesiące, spowodowany pandemią sprawił, że Kaplica Czaszek, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Czechach, stanęła przed niepewną przyszłością.
26 lipca. Powóz konny wiozący trumnę przywódcy praw obywatelskich i przedstawiciela demokratów z Georgii Johna Lewisa przejeżdża mostem Edmunda Pettusa w Selmie w Alabamie w USA. Lewis zmarł w wieku 80 lat 17 lipca 2020 roku po zdiagnozowaniu raka trzustki w grudniu 2019 roku. John Lewis był najmłodszym liderem marszu na Waszyngton w 1963 roku.
31 lipca. Afgańscy wolontariusze ochrony zdrowia dezynfekują meczet przed modlitwą Id al-Adha w Kabulu w Afganistanie. Id al-Adha to najświętsze z dwóch muzułmańskich świąt, obchodzonych każdego roku. Jest powiązane z coroczną muzułmańską pielgrzymką (hadżdż) do Mekki, najświętszego miejsca islamu. Muzułmanie zabijają zwierzę ofiarne i dzielą mięso na trzy części: jedną dla rodziny, jedną dla przyjaciół i krewnych oraz jedną dla biednych i potrzebujących.
Sierpień
9 sierpnia. Kobieta pozuje do zdjęć obok libańskich flag na moście z widokiem na zniszczony port i silosy zbożowe w Bejrucie w Libanie. Liczne rodziny gromadziły się w tym miejscu, aby przyjrzeć się uważnie zniszczonemu terenowi i zrobić zdjęcia. Libańskie Ministerstwo Zdrowia podało, że co najmniej 160 osób zginęło, a ponad 6000 zostało rannych w wybuchu w Bejrucie, który spustoszył obszar portu 4 sierpnia i prawdopodobnie został spowodowany przez około 2750 ton azotanu amonu przechowywanego w magazynie.
10 sierpnia. Białoruska kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanouska rozmawia z mediami w Mińsku dzień po wyborach prezydenckich. Cichanouska uciekła z Białorusi po tym, jak Alaksandr Łukaszenka został ponownie wybrany na urząd w wyborach, które według opozycji zostały sfałszowane.
14 sierpnia. Lekarze udzielają pomocy medycznej osobom, które miały być torturowane i bite przez policję, po wypuszczeniu ich z aresztu w Mińsku na Białorusi. Protestujący byli tam przetrzymywani po protestach przeciwko wynikom wyborów prezydenckich. Według doniesień mediów, blisko 7 tysięcy osób zostało zatrzymanych, a setki rannych podczas tłumienia demonstracji przeciwko oficjalnym wynikom, zgodnie z którymi długoletni prezydent Alaksandr Łukaszenka wygrał z 80 proc. głosów.
17 sierpnia. Widok z lotu ptaka na statek ratunkowy za dwiema częściami MV Wakashio, japońskiego masowca pływającego pod banderą Panamy, po tym jak rozpadł się po wpłynięciu na mieliznę u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa. Statek płynął z Chin do Brazylii, gdy 25 lipca 2020 roku uderzył w rafę koralową w pobliżu Pointe d'Esny. Ropa z uziemionego statku niszczy chronione ekosystemy morskie w tym regionie.
18 sierpnia. Lekko ranna krowa leci helikopterem z przełęczy Klausen z powodu niemożliwości zorganizowania tam uroczystego wypasu bydła zwanego Almabtrieb, przy okazji "Bodenfahrt'', podczas którego około tysiąc krów przemieszcza się w niższe Alpy, na przełęcz Klausen w Szwajcarii.
19 sierpnia. Malijski żołnierz podnosi kciuk do góry, gdy cywile wiwatują na ulicach Bamako, dzień po tym, jak wojsko przejęło prezydencję w mieście. Prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keïta złożył rezygnację 19 sierpnia po tym, jak został zatrzymany przez wojsko w zamachu stanu 18 sierpnia.
23 sierpnia. Zdjęcie lotnicze wykonane dronem pokazuje zawodników zaczynających płynąć z promu w cieśninie Bosfor podczas 32. wyścigu Samsung Bosphorus Cross-Continental Swimming, organizowanego przez Turecki Komitet Olimpijski (TOC) w Istambule. Wyścig rozpoczyna się po azjatyckiej stronie Stambułu w porcie w dzielnicy Kanlica, a po stronie europejskiej kończy się w dzielnicy Kurucesme. Średni czas potrzebny na przepłynięcie od startu do mety to 50 minut przy dystansie 6,5 km.
25 sierpnia. Zdjęcie zrobione dronem pokazuje ogromny lej na parkingu zamkniętej Plaży Mineralnej nad Morzem Martwym w Izraelu. Plaża została zamknięta dla odwiedzających po pojawieniu się dużego zapadliska. Towarzystwa ubezpieczeniowe w Izraelu walczą o ubezpieczenie ziemi nad brzegiem Morza Martwego z powodu narastającego problemu spowodowanego cofaniem się linii wodnej Morza Martwego.
30 sierpnia. Kobieta trzyma plakat z napisem "Twoje 80 procent jest namalowane krwią'' podczas protestu przeciwko wynikom wyborów prezydenckich w Mińsku na Białorusi.
31 sierpnia. Widok na obszar dotknięty pożarami na mokradłach Pantanal w stanie Mato Grosso w Brazylii.
Wrzesień
10 września. Kobieta ubiegająca się o azyl niesie rzeczy z dala od pożaru w obozie dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos w Grecji. Drugi pożar wybuchł w Morii 10 września. Prom pasażerski i dwa okręty desantowe marynarki wojennej pomieszczą około 2000 uchodźców, którzy są bezdomni po pożarze - zapowiedział minister ds. migracji i azylu Notis Mitarachi. Na podstawie rozkazu zastępcy ministra ochrony ludności i zarządzania kryzysowego Nikosa Hardaliasa oraz sekretarza generalnego ochrony ludności Vassilisa Papageorgiou, na wyspie Lesbos na cztery miesiące wprowadzono stan wyjątkowy.
13 września. Weterynarz pomaga ostronosowi z oparzeniami nóg w Pocone w stanie Mato Grosso w Brazylii. Dzika fauna brazylijskiego Pantanalu, z gatunkami zagrożonymi wyginięciem, każdego dnia walczy o przetrwanie z powodu pożarów lasów, które rozprzestrzeniają się po największych terenach podmokłych na świecie i pozostawiają opustoszoną część biomu dzielonego z Paragwajem i Boliwią.
13 września. Strażacy próbują opanować pożar Bobcat w Angeles National Forest, niedaleko Arkadii w Kalifornii w USA. Według doniesień, pożar Bobcat strawił ponad 31 tysięcy akrów lasu.
18 września. Węgierki Zsofia Racz i Lilla Turanyi oraz Szwedka Amanda Ilestedt walczą o piłkę podczas meczu eliminacyjnego UEFA Women EURO 2021 grupy F pomiędzy Szwecją a Węgrami na Old Ullevi Arena w Göteborgu w Szwecji.
18 września. Modelki prezentują kreacje irlandzkiego projektanta Paula Costello podczas pokazu jego kolekcji wiosna / lato 2021 na London Fashion Week w Londynie. W tym roku London Fashion Week organizował pokazy online z powodu pandemii COVID-19.
18 września. Martwy krokodyl w mieście Porto Jofre w gminie Pocone w stanie Mato Grosso w Brazylii. Pożary zdewastowały wtedy 22 procent z 14 milionów hektarów brazylijskiego Pantanalu, największego mokradła na świecie dzielonego z Paragwajem i Boliwią.
23 września. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłasza oświadczenie dotyczące nowego paktu w sprawie migracji i azylu.
25 września. Trumna Ruth Bader Ginsburg, sędzi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, przenoszona przez zespół sił zbrojnych przez Rotundę do Statuary Hall w Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie w USA. Ruth Bader Ginsburg zmarła w wieku 87 lat. Sędzia Ginsburg, znana również jako RBG, objęła urząd 10 sierpnia 1993 roku po nominacji przez ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona. W chwili śmierci była najstarszą z dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego. Była drugą kobietą zasiadająca w Sądzie Najwyższym i jest pierwszą kobietą, która spoczywa na Kapitolu w Stanach Zjednoczonych.
26 września. Sędzia Amy Coney Barrett przemawia po tym, jak została przedstawiona przez prezydenta USA Donalda J. Trumpa jako jego kandydatka na sędzię Sądu Najwyższego podczas ceremonii w Ogrodzie Różanym w Białym Domu w Waszyngtonie.
30 września. Duchowni śmieją się podczas audiencji generalnej papieża Franciszka na dziedzińcu San Damaso w Watykanie. W październiku papież Franciszek przedstawił swoją nową encyklikę.
Październik
1 października. Fragment pocisku po ostrzale z Azerbejdżanu na ulicach wioski Iwanian, w samozwańczej Republice Górskiego Karabachu (znanej również jako Arcach). 27 września doszło do starć zbrojnych w toczącym się konflikcie terytorialnym między Azerbejdżanem a Armenią o terytorium Górskiego Karabachu.
1 października. Chińscy żołnierze stoją na straży, gdy turyści odwiedzają Wielki Mur w Badaling podczas pandemii COVID-19 podczas Święta Narodowego w Pekinie. Chiny obchodzą swoje Święto Narodowe 1 października, upamiętniając 71. rocznicę założenia państwa. Rozpoczynają wtedy obchody święta Złotego Tygodnia Święta Narodowego.
11 października. Skrzydłowy Los Angeles Lakers, LeBron James, świętuje z kolegami z drużyny po pokonaniu Miami Heat i wygraniu szóstego meczu koszykówki NBA Finals między Los Angeles Lakers a Miami Heat w ESPN Wide World of Sports Complex w Kissimmee na Florydzie w USA.
14 października. Mężczyzna demonstrujący podczas antyrządowego protestu pod pomnikiem demokracji w Bangkoku w Tajlandii. Pro-demokratyczni protestujący brali udział w wiecu przeciwko elicie królewskiej i wspieranemu przez wojsko rządowi, wzywając do dymisji premiera Tajlandii Prayut Chan-o-cha.
Listopad
3 listopada. Przygotowania do ratowania pociągu metra, który przebił się przez barierki na stacji De Akkers w Spijkenisse w Holandii. Pociąg wylądował na dziele sztuki w kształcie wielkiego wieloryba.
7 listopada. Wiceprezydent elekt Kamala Harris przedstawia członka swojej rodziny prezydentowi elektowi Joe Bidenowi po zwycięskim przemówieniu Bidena w Wilmington w stanie Delaware w USA. Biden w wyścigu wyborczym pokonał republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Po czterech dodatkowych dniach liczenia głosów, Biden z niewielką przewagą wygrał w kilku stanach wahających się.
26 listopada. Tysiące czekają na otwarcie kaplicy pogrzebowej legendy piłki nożnej Diego Armando Maradony w Casa Rosada w Buenos Aires w Argentynie. Maradona zmarł 25 listopada w wieku 60 lat na zawał serca.
Grudzień
8 grudnia. 90-letnia Margaret Keenan - oklaskiwana przez personel - wraca na swój oddział po tym, jak została pierwszą osobą w Wielkiej Brytanii, która otrzymała szczepionkę Pfizer/BioNtech przeciw COVID-19 w University Hospital Coventry. Był to początek największego w historii programu szczepień w Wielkiej Brytanii.
9 grudnia. Pierwsza rakieta o bardzo dużym udźwigu Starship SN8 spółki SpaceX eksploduje podczas próby lądowania po udanym locie testowym w Boca Chica w Teksasie w USA.
23 grudnia. Ciężarówki ustawione na lotnisku w Manston niedaleko Ramsgate w południowo-wschodniej Anglii. Transport towarowy został wstrzymany po tym, jak Francja zamknęła swoje granice na 48 godzin, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowej mutacji koronawirusa.
Autorka/Autor: Martyna Nowosielska-Krassowska, Filip Tręda
Źródło: tvn24.pl