TVN24 | Świat

Wsiedli do kajaka, by schwytać piłkę. Nie wrócili. Kolejna tragedia w rodzinie Kennedych 

TVN24 | Świat

Autor:
momo/ec
Źródło:
BBC, CNN, PAP

Nad zatoką Chesapeake w stanie Maryland zaginęli wnuczka oraz prawnuczek Roberta Kennedy'ego, zamordowanego w 1968 roku brata 35. prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. Po 26 godzinach poszukiwana kobiety i jej syna zostały wstrzymane. – Nasi ludzie zrobili wszystko, co w ich mocy, by ich odnaleźć – powiedział komandor Matthew Fine z miejscowej straży przybrzeżnej.

41-letnia Maeve Kennedy McKean i jej ośmioletni syn Gideon ostatni raz byli widziani w czwartek wieczorem na zatoce Chesapeake niedaleko Annapolis w stanie Maryland.

David McKean, mąż zaginionej, powiedział dziennikowi Washington Post, że ich rodzina zatrzymała się w domu przy plaży w Maryland, należącym do matki Maeve.

Jak relacjonował, po południu, koło godziny 16, jego żona i młodszy syn wsiedli do kajaka, by schwytać piłkę, którą porwały fale. Jak napisano w oświadczeniu prasowym miejscowej straży pożarnej, które przywołuje BBC, mniej więcej pół godziny później widziano dwoje ludzi, dryfujących kilka mil od brzegu. 

- Odpłynęli dalej, niż pozwalały im na to siły i nie byli w stanie wrócić – powiedział waszyngtońskiemu dziennikowi David McKean.

Google Maps

Akcja ratunkowa zakończona, poszukiwania ciał wstrzymane

Rozpoczęła się akcja ratunkowa. Jak podaje BBC, straż przybrzeżna przeszukała blisko sześć kilometrów kwadratowych zatoki. W poszukiwania zaangażowała się także policja oraz straż pożarna. Zatokę Chesapeake patrolowano z łodzi oraz z helikopterów.

Straż przybrzeżna przekazała, że w czwartek wieczorem, kiedy doszło do zaginięcia wnuczki i prawnuka "RFK", prędkość wiatru w tej części zatoki wynosiła 48 kilometrów na godzinę. Miejscowe władze poinformowały też, że w czwartek wieczorem znaleziono kajak, pasujący do opisu tego, do którego wsiadła Kennedy McKean wraz z synem.

W piątek wieczorem matka zaginionej, była zastępczyni gubernatora stanu Maryland Kathleen Kennedy Townsend przekazała, że akcja miejscowych służb zmieniła status z ratunkowej na wyłącznie poszukiwawczą. – Z ogromnym smutkiem, dzielę się informacją, że poszukiwania mojej ukochanej córki Maeve i wnuczka Gideona nie skupiają się już na ich ratunku, ale na odnalezieniu ciał – oświadczyła Townsend.

- Moje serce jest zmiażdżone, jednak postaramy się z bożą łaską i siłą, jaką mamy, uhonorować nadzieję, energię i pasję, jaką Maeve i Gideon przynieśli światu – dodała. Podziękowała także w imieniu rodziny za "płynącą miłość i modlitwy w czasie, gdy my rozpaczamy i próbujemy udźwignąć tę niewiarygodną stratę".

Po 26 godzinach służby poinformowały, że poszukiwania zostały zawieszone. - To była trudna sprawa. Jeszcze trudniejsze było podjęcie decyzji, by zawiesić poszukiwania – powiedział w piątek w nocy komandor Matthew Fine z miejscowej straży przybrzeżnej. – Nasi ludzie zrobili wszystko, co w ich mocy, by ich odnaleźć. Informowaliśmy ich rodzinę na każdym etapie poszukiwań i dziś nasze myśli są z nimi – dodał.

"Najgłębsze wyrazy współczucia"

Maeve McKean to prawniczka zatrudniona na Uniwersytecie Georgetown, zajmująca się zdrowiem publicznym i prawami człowieka.

Z matką zaginionej rozmawiał gubernator stanu Maryland Larry Hogan. - W imieniu mieszkańców Maryland wyraziłem moje najgłębsze wyrazy współczucia i zapewniłem o modlitwach za nią i za całą jej rodzinę w tym trudnym czasie - powiedział w piątek Hogan na konferencji prasowej.

Kolejna tragedia w rodzinie Kennedych

Słynna rodzina Kennedych, zwana "amerykańską rodziną królewską", od pokoleń wstrząsana jest licznymi tragediami. Zaginięcie Maeve Kennedy McKean i jej syna amerykańskie media opisują jako kolejny przypadek "klątwy Kennedych".

Czytaj więcej w Magazynie TVN24: Zamachy, katastrofy, samobójstwa. Klątwa Kennedych trwa? 

Robert F. Kennedy, senator stanu Nowy Jork, został postrzelony 5 czerwca 1968 roku w Los Angeles, wkrótce po wygłoszeniu mowy w związku z wygraną prawyborów prezydenckich Partii Demokratycznej w Kalifornii. Dwóch synów Roberta poniosło przedwczesną śmierć: David w wyniku przedawkowania narkotyków w 1984 roku w wieku 28 lat i Michael w 1997 roku w wieku 39 lat.

Starszy brat "RFK", prezydent John F. Kennedy, został zamordowany w 1963 roku w teksańskim Dallas, a jego syn John Jr. zginął wraz z żoną i szwagierką, gdy pilotowany przez niego samolot rozbił się u wybrzeży Massachusetts.

W sierpniu zeszłego roku 22-letnia wnuczka "RFK" Saoirse Kennedy Hill została znaleziona martwa w rodzinnej posiadłości w Hyannis Port, w stanie Massachusetts. Jako powód zgonu stwierdzono przedawkowanie narkotyków.

Do śmierci Saoirse doszło kilka tygodni po 50 latach od skandalu wokół wypadku samochodowego, w którym młodszy brat "RFK", ówczesny senator Edward Kennedy, zjechał z mostu łączącego małą wyspę Chappaquiddick w Massachusetts z wyspą Martha's Vineyard, zabijając pasażerkę Mary Jo Kopechne. Niejasne okoliczności tej katastrofy skutecznie zniszczyły ambicje prezydenckie Edwarda.

Autor:momo/ec

Źródło: BBC, CNN, PAP