Rewizje w ramach stanu wyjątkowego zgodne z konstytucją


Francuska Rada Konstytucyjna, odpowiedzialna za badanie zgodności przepisów prawnych z ustawą zasadniczą, uznała w piątek za legalne rewizje oraz zakazy zgromadzeń wprowadzone w ramach stanu wyjątkowego po zamachach terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku.

Jedynie rozporządzenie pozwalające policji na kopiowanie danych informatycznych podczas przeszukań zostało przez Radę uchylone. Rada oceniła, że ustawodawca nie przewidział w tym przypadku "prawnych gwarancji" właściwych dla zapewnienia równowagi między "prawem do poszanowania życia prywatnego" a "ochroną porządku publicznego". Do Rady Konstytucyjnej w tych sprawach odwołała się Liga Praw Człowieka, organizacja pozarządowa zajmująca się monitoringiem, ochroną i promowaniem praw człowieka. Liga domagała się m.in. zagwarantowania wstępnej kontroli ze strony sędziego przed dokonaniem rewizji - pisze AFP.

Większe uprawnienia

Wprowadzony w następstwie ataków terrorystycznych stan wyjątkowy wzmacnia uprawnienia policyjne, pozwala na areszt domowy, zakazuje zgromadzeń i zezwala na przeprowadzanie rewizji, także w nocy. W takie pełnomocnictwa wyposażeni są stojący na czele administracji regionalni prefekci, jedynie na podstawie podejrzenia o istniejącym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego; do działań tych nie jest potrzebny nakaz sądowy. Według Ligi wprowadzone rozporządzenia stanowią poważne naruszenie pewnych podstawowych wolności zagwarantowanych przez konstytucję, jak "prawo do wspólnego wyrażania myśli i opinii", a także "prawo poszanowania życia prywatnego". 22 grudnia Rada Konstytucyjna uznała, że umieszczenie w areszcie domowym jest zgodne z ustawą zasadniczą. 16 lutego francuski parlament przegłosował przedłużenie do 26 maja stanu wyjątkowego wprowadzonego po zamachach w Paryżu z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób. Propozycję w tej sprawie rząd zaakceptował już na początku lutego, tłumacząc że stan wyjątkowy będzie przedłużany na tak długo, jak to konieczne, "dopóki istnieje zagrożenie terrorystyczne". Stan wyjątkowy był już raz przedłużany i miał się zakończyć 26 lutego

Autor: /ja / Źródło: PAP

Raporty: