Świat

Rejon Lwowa już bez fosforu

Świat

Arch. TVN24Do katastrofy kolejowej i wycieku fosforu doszło 16 lipca

Stężenie fosforu w miejscu katastrofy pociągu z żółtym fosforem w pobliżu Lwowa nie przekracza norm - wynika z badań polskich ekspertów.

Niezależną ekspertyzę ekologiczną następstw katastrofy przeprowadzili specjaliści z laboratorium wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. O takie badanie poprosił Polaków gubernator obwodu lwowskiego Petro Olijnyk.

- Ekspertyza wykazała, że stężenie fosforu w wodach gruntowych i w gruntach odpowiada normom - zapewniła w środę naczelnik wydziału monitoringu w inspektoracie ochrony środowiska lwowskiej administracji obwodowej Oksana Kowalczuk.

Do katastrofy pociągu z żółtym fosforem doszło 16 lipca w okolicach Ożydowa, w obwodzie lwowskim. Z torów wypadło 15 cystern, z których sześć się zapaliło. Powstała toksyczna chmura o powierzchni ok. 90 kilometrów kwadratowych. Pociąg transportował fosfor z Kazachstanu przez Rosję i Ukrainę do Polski.

Wskutek wydostania się do atmosfery toksycznych substancji z sześciu cystern, które stanęły w płomieniach, obrażenia odniosły 184 osoby, w tym 54 dzieci.

Szkody spowodowane wykolejeniem się pociągu z żółtym fosforem ukraiński resort ds. sytuacji nadzwyczajnych oszacował na ponad 2 miliony dolarów.


Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24