Świat

Radość z Schengen na włosko - słoweńskiej granicy

Świat


Włosi i Słoweńcy wspólnie świętują w sobotę rozszerzenie strefy Schengen. - To wielki dzień dla Słowenii i dla całej Europy - mówił podczas uroczystości na granicy obu państw przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Włoska Gorizja i Nova Gorica po stronie słoweńskiej, gdzie świętowano, to tak naprawdę jedno miasto. Do tej pory na dwie części dzieliła je granica. Podzieliła nie tylko miasto, ale nawet domy, przydomowe ogródki i place oraz restaurację. Dla tutejszych mieszkańców wejście do strefy Schengen to więc przede wszystkim duże ułatwienie w codziennym życiu.

- Pewnego dnia będziemy szukać granicy i nie będziemy wiedzieć, gdzie ona jest - nie krył entuzjazmu włoski minister spraw wewnętrznych Giuliano Amato. Jose Barroso mówił, że zniesienie granic między państwa unii, to "wielki dzień dla wolności i bezpieczeństwa". Przewodniczący Komisji Europejskiej odniósł się też do rozpoczynającego się 1 stycznia półrocznego przewodnictwa Słowenii w Unii Europejskiej powiedział. - Jestem pewien, że to będzie wspaniała prezydencja - przekonywał Barroso.

Źródło: PAP, tvn24.pl