Mocne słowa Putina na Krymie: Ukrainę oddano pod zewnętrzny zarząd


- Ukrainę oddano pod zewnętrzny zarząd. To upokarza jej naród - oświadczył prezydent Władimir Putin, który składa wizytę na okupowanym przez Rosję Krymie. Z wizytą na półwyspie przebywa także premier Dmitrij Miedwiediew.

- Kontrola zewnętrzna jest upokarzająca dla narodu ukraińskiego, jednak, mimo trudności, sytuacja w tym kraju się wyprostuje, a kraj będzie pozytywnie się rozwijać - powiedział Władimir Putin podczas spotkania w Jałcie z krymskimi Tatarami.

"Zostanie należycie ocenione"

- Jestem pewien, że mimo wszelkich trudności, sytuacja na Ukrainie się wyprostuje i kraj ten będzie się pozytywnie rozwijać. I zrezygnuje z tej haniebnej praktyki....oddając cały ogromny kraj europejski pod zarządzanie zewnętrzne, gdzie kluczowe stanowiska w rządzie i regionach pełnią cudzoziemcy Myślę, że to wszystko jest upokarzające dla narodu ukraińskiego. To na pewno, zostanie należycie ocenione przez naród ukraiński - relacjonowała wypowiedź prezydenta Putina, który spotkał się w Jałcie z przedstawicielami krymskich Tatarów, agencja RIA Nowosti.

Prezydent Rosji zaznaczył, że "Ukraina stanie na nogi i będzie się rozwijać pozytywnie; razem z Rosją budować swoją przyszłość".

"Trzeci naród po Rosjanach i Tatarach"

Mówiąc o "budowaniu przyszłości Ukrainy z Rosją" Putin zaznaczył, że Ukraińcy (na Krymie – przyp. red.) są trzecim co do wielkości rosyjskim narodem po Rosjanach i Tatarach.

- W Rosji mieszka 5 mln Tatarów, Ukraińców - 3 mln, nie licząc tych, którzy przebywają (w Rosji – red.) tymczasowo i którzy uważają się za obywateli Ukrainy. Takich osób jest u nas około 3 mln. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni w wieku poborowym - przekazuje słowa Putina rosyjska agencja Interfax.

Zaznaczył, że Ukraińcy są drugim co do liczebności narodem na Krymie.

"Dziś Krym jest reprezentowany przez 175 narodowości. Do najliczniejszych grup etnicznych należą Rosjanie, Ukraińcy i Tatarzy. Krym jest odzwierciedleniem wielonarodowej Rosji. W miejscu tym, podobnie jak w całym naszym kraju, należy udzielać stałej uwagi w celu umocnienia pokoju i harmonii, łącząc wysiłki państwa i społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział Putin, cytowany przez rosyjski portal gazety "Wiedomosti".

W Jałcie Putin wziął także udział w posiedzeniu prezydium Rady Państwowej (z udziałem m.in. premiera okupowanego półwyspu Siergieja Aksionowa, a także gubernatorów kilku rosyjskich obwodów - red.), poświęconemu rozwojowi branży turystycznej.

We wtorek Putin odwiedzi Sewastopol, wielki port wojenny będący bazą Floty Czarnomorskiej FR.

Autor: tas//gak / Źródło: RIA Nowosti, Interfax, Wiedomosti, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości