Putin chce mieć bazę lotniczą na Białorusi

Nieformalne spotkanie Putina i Łukaszenki w Soczi. Temat rozmów: współpraca w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej
Nieformalne spotkanie Putina i Łukaszenki w Soczi. Temat rozmów: współpraca w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej
president.gov.by
Kilka dni temu Putin spotkał się z Łukaszenką w rosyjskim Soczipresident.gov.by

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w sobotę Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych wynegocjowanie, a następnie podpisanie porozumienia z Białorusią o utworzeniu na jej terytorium bazy Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej.

Putin nie sprecyzował, gdzie ma powstać baza. W październiku 2014 roku dowódca Sił Powietrznych FR generał Wiktor Bondariew ogłosił, że zostanie ona usytuowana w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim na południowym wschodzie Białorusi, i że będą w niej stacjonować myśliwce przechwytujące Su-27.

"Ochrona granic"

Na początku września o planach zawarcia z Białorusią umowy o bazie lotniczej mówił na posiedzeniu rządu Rosji jej premier Dmitrij Miedwiediew. Oświadczył wówczas, że celem utworzenia bazy jest "zapewnienie ochrony zewnętrznych granic Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi) w powietrzu".

Początkowo generał Bondariew podawał, że na miejsce rosyjskiej bazy lotniczej wybrano Lidę, w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi, a potem - że Baranowicze, w obwodzie brzeskim, również na zachodzie kraju. W marcu 2015 roku przekazał, że w Baranowiczach będą stacjonować 24 myśliwce Su-27SM3. Pierwsze cztery rosyjskie myśliwce Su-27 wylądowały w 61. bazie lotniczej w Baranowiczach w grudniu 2013 roku. Wkrótce potem poinformowano, że rosyjscy lotnicy rozpoczęli wspólnie z Białorusinami patrolowanie przestrzeni powietrznej nad Białorusią w celu ochrony granic Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. W czwartek i piątek Putin podejmował w Soczi prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę. Według rosyjskich mediów rozmawiano m.in. o tym, w jakiej formie Moskwa może wesprzeć Łukaszenkę w wyznaczonych na 11 października wyborach prezydenckich, a także o tym, co chciałaby w zamian otrzymać.

Autor: kg/tr / Źródło: PAP