Putin: na Ukrainie miał miejsce sprowokowany z zewnątrz antykonstytucyjny przewrót


Do rozłamu w społeczeństwie ukraińskim doprowadził "sprowokowany z zewnątrz antykonstytucyjny przewrót" - ocenił prezydent Rosji Władimir Putin, komentując podpisanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską. Zapewnił, że Rosja "szczerze dąży do tego, by wspomóc proces pokojowy". Sytuację na Ukrainie określił mianem "prawdziwej katastrofy humanitarnej".

- Sprowokowany z zewnątrz antykonstytucyjny przewrót na Ukrainie i usiłowanie narzucenia sztucznego wyboru między Europą a Rosją doprowadziły do rozłamu w społeczeństwie ukraińskim - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin, komentując podpisanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską.

- Ofiarą wewnętrznego konfliktu na Ukrainie pada ludność cywilna - oświadczył Władimir Putin podczas uroczystości dyplomatycznych na Kremlu. - Na południowym wschodzie kraju przelewa się krew, ma miejsce prawdziwa katastrofa humanitarna, dziesiątki tysięcy uchodźców są zmuszone do szukania schronienia, w tym w Rosji - powiedział Putin.

Nawiązał też do śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy zginęli 17 czerwca podczas walk pod Ługańskiem.

- Giną i umyślnie prześladowani są dziennikarze, wykonujący swoje obowiązki służbowe. Z naruszeniem wszelkich umów międzynarodowych i konwencji dokonuje się napaści na dyplomatów, tak jak to było w przypadku ambasady Rosji w Kijowie i konsulatu generalnego w Odessie - mówił Putin.

Rosyjski prezydent wezwał do długoterminowego zawieszenia broni na Ukrainie, by można było rozpocząć rozmowy pomiędzy przedstawicielami Kijowa i regionów wschodnich, nad którymi kontrolę przejęli rebelianci. - Szczerze dążymy do tego, by wspomóc proces pokojowy - podkreślił Władimir Putin.

Dziesiątki tysięcy uchodźców

Około 110 tysięcy osób uciekło w tym roku z Ukrainy do Rosji; 9,5 tys. z tej grupy wystąpiło o status uchodźcy - poinformował w piątek Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Jak przekazano, uciekinierzy ze wschodniej Ukrainy jako motyw wskazują walki, groźby, obawę przed porwaniem i rozkład usług publicznych w ogarniętym konfliktem zbrojnym regionie. Poinformowano też, że liczba uchodźców wewnętrznych wynosi obecnie ponad 54 tys.

Trzy umowy

Unia Europejska podpisała w piątek w Brukseli umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią oraz drugą część umowy z Ukrainą, dotyczącą przede wszystkim wolnego handlu. - To wspaniały dzień dla Europy - powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Uroczystość podpisania dokumentów odbyła się przy okazji szczytu UE. Podpisy pod umowami złożyli przywódcy trzech krajów stowarzyszonych: prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, premier Gruzji Irakli Garibaszwili i premier Mołdawii Iurie Leanca, a ze strony Unii - Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i zgromadzeni w Brukseli przywódcy 28 krajów UE.

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP, RIA Novosti

Tagi:
Raporty: