Putin chce rozwijać "konstruktywne relacje"


Rosja ma nadzieję na zbudowanie bardziej konstruktywnych relacji z Bułgarią i Mołdawią po wyborach prezydenckich w tych krajach - oświadczył doradca prezydenta Władimira Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Władze na Kremlu liczą także na dialog z Japonią, zwłaszcza po doniesieniach, że na spornych Wyspach Kurylskich zostały rozmieszczone rosyjskie systemy rakietowe Bastion i Bał.

- Oczekujemy, że pojawią się jakieś możliwości dla bardziej konstruktywnych stosunków - oznajmił z środę Jurij Uszakow cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Wybory na prezydenta Mołdawii wygrał 13 listopada zwolennik kursu prorosyjskiego Igor Dodon - były minister gospodarki i szef Partii Socjalistów Republiki Mołdawii.

Nadzieje na dialog

Gratulując mu zwycięstwa prezydent Władimir Putin "wyraził nadzieję na konstruktywny dialog i aktywną współpracę w celu rozwijania rosyjsko-mołdawskich stosunków zgodnie z zapisami układu o przyjaźni i współpracy" - przypomina rosyjska agencja.

Z kolei w Bułgarii stanowisko szefa państwa obejmie kandydat Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), generał lotnictwa w stanie spoczynku Rumen Radew. Prezydent Putin w telegramie wyraził pewność, że obu politykom uda się nadać impuls dialogowi politycznemu i rozwijać współpracę.

Radew opowiadał się m.in. za zniesieniem sankcji gospodarczych przeciw Rosji, gdyż szkodzą bułgarskiej gospodarce. - To, że jesteśmy w UE i NATO, nie powinno automatycznie oznaczać rusofobii. Powinniśmy utrzymywać z Rosją normalne stosunki - mówił.

Wyrzutnie na Kurylach

Władze na Kremlu liczą także na utrzymaniu dialogu z Japonią. Pieskow ocenił, że rozmieszczenie przez Rosję na Wyspach Kurylskich systemów rakietowych Bastion i Bał nie powinno wpłynąć na obecne tendencje w relacjach z Tokio, w tym na rozmowy o zawarciu traktatu pokojowego.

- Z naszego punktu widzenia nie powinno to wpłynąć w żaden sposób na obecne dynamiczne tendencje w naszych stosunkach dwustronnych z Tokio - powiedział rzecznik. Jak kontynuował, chodzi o takie sfery jak przygotowania do grudniowej wizyty prezydenta Władimira Putina w Japonii, kontakty dotyczące rozwoju stosunków gospodarczych, a także rozmowy o traktacie pokojowym.

Media rosyjskie podały we wtorek, że na wchodzącej w skład Kuryli wyspie Iturup znalazł się wzmocniony dywizjon rakiet Bastion, a dywizjon rakiet Bał został przeniesiony na wyspę Kunaszyr. Obie wyspy są przedmiotem sporu terytorialnego, z powodu którego Moskwa i Tokio nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

Uregulowanie spornych kwestii

Od września tego roku trwają konsultacje rosyjsko-japońskie w sprawie intensyfikacji kontaktów międzypaństwowych na najwyższym szczeblu, głównie w celu uregulowania spornych kwestii.

Putin oznajmił we wrześniu, że rozwiązanie sporów między Rosją i Japonią powinno być takie, "aby żadna ze stron nie czuła się przegrana".

Przed jego wizytą w Japonii w połowie grudnia, w Moskwie na początku miesiąca złoży wizytę szef MSZ Japonii Fumio Kishida.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP