Dyskretne wezwanie na ratunek. Sygnał migowy, który ma pomagać ofiarom przemocy domowej

Źródło:
tvn24.pl
Międzynarodowy sygnał migowy dla ofiar przemocy domowej
Międzynarodowy sygnał migowy dla ofiar przemocy domowejCanadian Women's Foundation
wideo 2/4
Międzynarodowy sygnał migowy dla ofiar przemocy domowejCanadian Women's Foundation

Pandemia COVID-19 w wielu krajach spowodowała wzrost przemocy domowej. Organizacja Canadian Women's Foundation opracowała prosty sygnał migowy, który ma umożliwić dyskretne wezwanie pomocy podczas rozmowy wideo i służyć ludziom, którzy doświadczają prześladowania ze strony domowników.

Od czasu wprowadzenia izolacji i kwarantanny w związku z epidemią COVID-19 w wielu państwach odnotowano gwałtowny wzrost liczby zgłaszanych przypadków przemocy domowej. Także w Polsce. W kwietniu w naszym kraju z telefonu zaufania kobiety korzystały dwa razy częściej niż przed pandemią. Dzwoniły także dzieci. Jednak kiedy przebywa się w zamknięciu z domowym oprawcą, skorzystanie z telefonu i wezwanie w ten sposób pomocy może okazać się niemożliwe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Sygnał o pomoc"

To właśnie dla takich osób kanadyjska organizacja Canadian Women's Foundation opracowała "Signal for help" - prosty sygnał migowy, który ma umożliwić wezwanie pomocy podczas rozmowy wideo, bez potrzeby wypowiadania tego apelu na głos. Wystarczyłoby pokazać do kamery otwartą dłoń ze zgiętym kciukiem, po czym zacisnąć pięść, zamykając w niej kciuk.

Sygnał o pomoc Canadian Women's Foundation

Jak pomóc?

Co zrobić, gdy zobaczymy, że ktoś pokazuje "sygnał o pomoc"? Kanadyjska fundacja radzi, aby w pierwszej kolejności skontaktować się z tą osobą w bezpieczny sposób i spróbować dowiedzieć się, czego potrzebuje.

1. Zadzwoń i zadaj pytania, na które będzie można odpowiedzieć "tak" lub "nie". Na przykład:

"Czy chcesz, żebym zadzwonił/a pod numer alarmowy?" "Czy chcesz, żebym zadzwonił/a w twoim imieniu do ośrodka pomocy społecznej?" "Czy mam zgłosić się do jakiejś instytucji, która może ci pomóc i do ciebie oddzwonić?"

2. Skorzystaj z innej formy komunikacji, takiej jak wiadomość sms, media społecznościowe, e-mail i zadawaj ogólne pytania, by zminimalizować ryzyko, jeżeli ktoś ma wgląd w urządzenie lub konta tej osoby. Możesz zadać następujące pytania:

"Jak się masz?" "Jak mogę ci pomóc?" "Chcesz, żebym regularnie się z tobą kontaktował/a?" "Jak inaczej mogę cię wesprzeć?"

Jak twierdzą pomysłodawcy "sygnał o pomoc" nie pochodzi z używanego przez niesłyszących i niedosłyszących języka migowego i nie ma żadnego innego znaczenia. Opracowując ten znak Canadian Women's Foundation konsultowała się ze środowiskami osób niesłyszących.

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Canadian Women's Foundation