Prokuratorzy żądają 16 lat więzienia dla estońskiego oficera

Rosyjscy prokuratorzy chcą posadzić Estona Kohvera do więzienia na 16 latFSB

Rosyjscy prokuratorzy żądają 16 lat więzienia dla oskarżonego o szpiegostwo funkcjonariusza estońskich służb bezpieczeństwa Estona Kohvera. Chcą też, by karę odbywał w Rosji. W piątek zakończyły się przesłuchania w sądzie w Pskowie. Werdykt ma zostać ogłoszony 19 sierpnia.

Rosyjski prokurator utrzymywał w sądzie w Pskowie, że wina Kohvera została dowiedziona i sąd powinien go skazać na 16 lat więzienia w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze. Postulował, że całą karę oskarżony winien odbyć w Rosji. Domagał się zasądzenia kary grzywny w wysokości 200 tys. rubli (2 860 euro).

Eston Kohver nie przyznał się do winy w słowie końcowym. Jego rosyjski obrońca z urzędu Jewgienij Aksjonow powiedział, że występował o uchylenie zarzutów wobec swego klienta.

- W zależności od wyroku zdecydujemy, czy i w jakim zakresie odwołamy się od wyroku - stwierdził.

Proces, który rozpoczął się pod koniec lipca, toczy się przy drzwiach zamkniętych.

Uprowadzony przez niezidentyfikowanych ludzi

Estońska służba bezpieczeństwa twierdzi, że 5 września 2014 roku jej funkcjonariusz Eston Kohver został pozbawiony wolności na terenie Estonii. Stało się to w pobliżu punktu kontrolnego Luhamaa na granicy estońsko-rosyjskiej. Kohver został uprowadzony przez niezidentyfikowanych ludzi, którzy przybyli z Rosji.

Władze w Tallinie utrzymują, że Kohverowi grożono bronią. Według strony rosyjskiej Estończyk został zatrzymany na terytorium Rosji, w rejonie Pskowa.

W kwietniu rosyjska prokuratura do zarzutu szpiegostwa dołączyła dwa kolejne: przemytu i nielegalnego przekroczenia granicy. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa twierdziła, że Kohver miał przy sobie pistolet, 5 tys. euro, specjalistyczny sprzęt i instrukcje dotyczące zbierania informacji wywiadowczych.

Apele o uwolnienie zatrzymanego

O uwolnienie Estończyka apelowała w r. 2014 Unia Europejska, a także ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów bałtyckich i pięciu państw skandynawskich.

W marcu 2015 r. uwolnienia "w trybie pilnym" więźniów politycznych, między innymi ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko oraz Estona Kohvera, domagał się od Rosji Parlament Europejski.

Jak podała agencja informacyjna państw bałtyckich BNS, władze Rosji nie zgodziły się na współpracę z Prokuraturą Generalną Estonii w sprawie Kohvera.

08.09.2014 | Estoński oficer uprowadzony przez rosyjskie służby
08.09.2014 | Estoński oficer uprowadzony przez rosyjskie służbyFakty TVN

Autor: tas\mtom\kwoj / Źródło: bns.ee, PAP

Źródło zdjęcia głównego: FSB

Tagi:
Raporty: