Wołodymyr Zełenski najbardziej wpływową osobą świata według czytelników "Time'a"

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Czytelnicy magazynu "Time" wybrali prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego najbardziej wpływową osobistością świata w 2022 roku. Ankieta, w której na Zełenskiego swój głos oddało pięć procent osób, poprzedza coroczną listę "TIME100", w której swojego zwycięzcę wskażą redaktorzy dwutygodnika.

Prezydent Ukrainy otrzymał ponad 3,3 miliona głosów, czyli pięć procent spośród wszystkich oddanych w ankiecie. "Gdy w lutym rosyjskie wojska zaczęły inwazję na Ukrainę na pełną skalę, Zełenski - komik, który nie miał doświadczenia politycznego przed swoim wyborem na prezydenta Ukrainy w 2019 roku - został wciągnięty na scenę międzynarodową i jednoczył przywódców, by wspierać Ukrainę" - napisał "Time".

- Rozumiesz, że oni patrzą. Jesteś symbolem. Musisz działać tak, jak musi działać głowa państw - mówił w kwietniu Wołodymyr Zełenski w wywiadzie z tą amerykańską gazetą.

Zełenski wyprzedził Muska

Na drugim miejscu z 3,5 proc. głosów znalazł się uważany za najbogatszego człowieka na świecie, założyciel firmy SpaceX Elon Musk, którego "Time" uznał w grudniu "Człowiekiem Roku" 2021. Trzeci był premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, na którego głosowało 3,4 procent uczestników.

Na czwartym miejscu z 3,2 procent głosów znaleźli się zbiorczo pracownicy służby zdrowia walczący z pandemią COVID-19, a na kolejnym z 3,1 procent głosów uplasował się prezydent USA Joe Biden.

Listę stu najbardziej wpływowych ludzi świata "TIME100" na 2022 rok wybiorą redaktorzy dwutygodnika "Time". Zostanie ogłoszona 23 maja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości