Prezydent Ukrainy rozwiązał parlament. Wybory za dwa miesiące

[object Object]
Wybory do ukraińskiego parlamentu odbędą się 26 październikatvn24
wideo 2/24

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał dekret o rozwiązaniu parlamentu. Biuro prasowe prezydenta poinformowało, że podjął taką decyzję, ponieważ "większość deputowanych głosowało za dyktatorskimi ustawami, przez które stracili życie aktywiści na Majdanie" - pisze agencja Intefax Ukraina. Wybory mają się odbyć 26 października.

Prezydent Ukrainy przedterminowo rozwiązał ukraiński parlament - Radę Najwyższą - i rozpisał nowe wybory, które mają się odbyć 26 października.

Wezwał "siły demokratyczne" do startu w wyborach jako jednolity, proeuropejskie zespół.

"Była to jedyna właściwa i odpowiedzialna decyzja" - napisał na swoim profilu w portalu społecznościowym rzecznik prezydenta Swiatosław Cegołko.

"Większość tych deputowanych przyjmowała dyktatorskie ustawy, które odebrały życie Niebiańskiej Sotni. Za to trzeba odpowiedzieć. Piąta kolumna składa się z dziesiątków rzekomych deputowanych wybranych przez naród. Tylko, że oni reprezentują wyraźnie nie ten naród, który ich wybrał" - powiedział Petro Poroszenko, cytowany przez swojego rzecznika prasowego.

O przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie mówiło się już od kilku miesięcy. Prezydent Ukrainy uzyskał prawo do rozwiązania Rady Najwyższej, gdyż po miesiącu od rozpadu koalicji parlamentarnej deputowani nie stworzyli nowej.

O swojej decyzji Petro Poroszenko poinformował na Twitterze:

W piątek Poroszenko przeprowadził konsultacje z szefami frakcji parlamentarnych, które były konieczne do rozwiązania parlamentu i rozpisania wcześniejszych wyborów. - Decyzja o rozwiązaniu Rady Najwyższej siódmej kadencji nie oznacza jednak, że przestanie ona działać – podkreślił wówczas szef państwa.

Wyraził także wtedy nadzieję, że przed wyłonieniem nowego składu parlamentu obecni deputowani doprowadzą do zmiany ordynacji wyborczej, by Ukraińcy mogli wybierać posłów w systemie proporcjonalnym. Zaapelował też do kandydatów, by ograniczyli wydatki na kampanię wyborczą w związku z trudną sytuacją gospodarczą związaną m.in. z konfliktem zbrojnym na wschodzie kraju.

W trakcie konsultacji Poroszenko wyraził życzenie, by obecny parlament ratyfikował również przed wyborami umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

Poroszenko mógł rozwiązać obecną Rady Najwyższej po tym, gdy w lipcu przestała istnieć rządząca koalicja, do której wchodziły partie: Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko, UDAR Witalija Kliczki i nacjonalistyczna Swoboda Ołeha Tiahnyboka.

Wcześniejsze wybory do parlamentu były jednym z haseł Poroszenki podczas kampanii przed zwycięskimi dla niego wyborami prezydenckimi w maju bieżącego roku.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//kdj / Źródło: Interfax Ukraina, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: Mykhaylo Palinchak / Shutterstock.com

Raporty: