Świat

Prezydent Tadżykistanu: nie chcę być otaczany kultem

Świat

TVN24Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon nie chce być otaczany kultem

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon ostro skrytykował władze krajowych mediów za tworzenie wokół niego "kultu jednostki". Nie chce swoich portretów w miejscach publicznych ani ciągłego cytowania jego słów.

Na spotkaniu z zespołem telewizji państwowej, przed obchodzonym 9 września świętem narodowym, prezydent powiedział, że "nadmiernym wychwalaniem jego zasług i niekończącym się cytowaniem głowy państwa dziennikarze oddają mu niedźwiedzią przysługę".

Tadżycki prezydent niejednokrotnie wyrażał sprzeciw wobec wywieszania jego portretów w miejscach publicznych, a także wobec rozpoczynania i kończenia serwisów informacyjnych w radiu i telewizji cytowaniem "szanownego prezydenta Republiki Tadżykistanu".

53-letni Emomali Rachmon, były dyrektor sowchozu, pełni najwyższą władzę w kraju nieprzerwanie od 1992 roku. W referendum konstytucyjnym w czerwcu 2003 r. 93 proc. głosujących dało Rachmonowi możliwość utrzymania się przy władzy do 2020 r. Opozycja zarzuca prezydentowi, że ogranicza jej działalność, nie dopuszcza do mediów, więzi przeciwników politycznych.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24