Prezydent: NIE dla zasady "siła przed prawem"

Nie możemy relatywizować prawa międzynarodowego - przekonywał prezydent Kaczyński
Nie możemy relatywizować prawa międzynarodowego - przekonywał prezydent Kaczyński
TVN24
Nie możemy relatywizować prawa międzynarodowego - przekonywał prezydent KaczyńskiTVN24

Wykorzystywanie dostaw energii jako narzędzia osiągania celów politycznych budzi niepokój Polski - tłumaczył podczas wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w Nowym Jorku prezydent Lech Kaczyński. O Rosji mówił również w kontekście konfliktu na Kaukazie. - To była agresja na niepodległe państwo. Naruszona została integralność terytorialna Gruzji. Jeśli nie zareagujemy, to będziemy świadkami setek podobnych konfliktów - przekonywał polski prezydent.

Lech Kaczyński mówił o konieczności wypracowania jednolitego stanowiska w rozmowach z Rosją. Odniósł się przy tym do problemu bezpieczeństwa energetycznego Europy i konfliktu gruzińskiego.

- Nie może być tak, że państwa, w szczególności jedno potężne państwo, wykorzystuje dostawy energii jako narzędzie osiągania celów politycznych w stosunkach z sąsiadami i wszystkimi państwami, które korzystają z dostaw energii tego państwa - mówił polski prezydent i przekonywał o konieczności zróżnicowania źródeł dostaw energii w Europie i na świecie. - Należy również wprowadzić przejrzyste reguły w obrocie surowcami i rozbudować infrastrukturę transportową - dodał Kaczyński.

"Agresja na niepodległe państwo"

Prezydent Polski Lech Kaczyński uważa, że obecni główni dostarczyciele energii są nieprzewidywalni
Prezydent Polski Lech Kaczyński uważa, że obecni główni dostarczyciele energii są nieprzewidywalniTVN24

Polski prezydent po raz kolejny zabrał głos w sprawie Gruzji. - Nie wszyscy z państwa są przedstawicielami krajów leżących blisko Gruzji, ale problem Gruzji jest problemem nas wszystkich. To była agresja na niepodległe państwo. Naruszona została integralność terytorialna - mówił Lech Kaczyński - Nie możemy relatywizować tego, co stanowi prawo międzynarodowe. Nie możemy przyjąć, że prawo dotyczy tylko słabych - tłumaczył.

Walka z głodem i ociepleniem

Wcześniej Polski prezydent przypomniał także o konieczności rozwiązania najważniejszych problemów, z którymi borykają się państwa nieuprzemysłowione. - Każdy człowiek ma prawo do godnego życia. Jako wspólnota mamy obowiązek wypełnienia tego postulatu. Walka z głodem i ubóstwem powinna być jednym z naszych najważniejszych wyzwań - przekonywał Lech Kaczyński i wymienił kolejny problem, z którym boryka się świat - globalne ocieplenie. - Jest wprawdzie problemem ogólnoświatowym, ale najbardziej uderza w najbiedniejszych - stwierdził, dodając, że rozwiązywanie kryzysów nie może się odbywać bez odniesienia do takich wartości jak demokracja, wolność i solidarność.

"Polska za reformą ONZ"

Należy przyśpieszyć reformy w ONZ - uważa prezydent
Należy przyśpieszyć reformy w ONZ - uważa prezydentTVN24

W kontekście biedy prezydent zaznaczył, że proces reformy ONZ powinien być kontynuowany, tak aby każde państwo mogło mieć możliwość wpływu na to, w jakim kierunku zmierza Organizacja. Opowiedział się za zwiększeniem liczby niestałych członków Rady Bezpieczeństwa, co pozwoli "lepiej odzwierciedlać dzisiejszy obraz świata". Polska jest za szybką kontynuacją prac nad reformą ONZ - stwierdził.

Sukces w Iraku, wyzwanie w Afganistanie

Lech Kaczyński mówił także o sytuacji w Iraku i Afganistanie. - Przez pięć lat obecności w Iraku staraliśmy się pomóc naszym irackim przyjaciołom w umocnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Nasza misja kończy się sukcesem. Irak jest bezpieczniejszy i stabilniejszy niż przed pięciu laty - przekonywał prezydent.

Prezydent uznał polską misję w Iraku za niewątpliwy sukces
Prezydent uznał polską misję w Iraku za niewątpliwy sukcesTVN24

Z podobną nadzieją mówił o misji w Afganistanie, nazywając operację wojskową "wyzwaniem". - Działaniom militarnym powinny towarzyszyć działania gospodarcze, tak by poprawił się byt mieszkańców Afganistanu - dodał Lech Kaczyński.

"Przyjaźnimy się z Izraelem i Palestyną"

Prezydent zajął także stanowisko w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. - Proces budowy państwa palestyńskiego powinien być jak najszybciej zakończony dla dobra Palestyńczyków, ale także Izraelczyków. Polska jest krajem zaprzyjaźnionym i z jednymi i z drugimi - zapewniał.

Następnie odniósł się do sytuacji w Libanie. - Polska jest przekonana, że nowy prezydent może dać temu krajowi stabilizację - powiedział Lech Kaczyński i zadeklarował chęć dalszej współpracy z Libanem. - Byliśmy i będziemy zaangażowani w tym regionie świata w imię międzynarodowej solidarności - przekonywał prezydent.

"Potrzebne wspólne działanie"

Podział na wschód i zachód nie ma takiego znaczenia, jak kiedyś - uznał Lech Kaczyński
Podział na wschód i zachód nie ma takiego znaczenia, jak kiedyś - uznał Lech KaczyńskiTVN24

Na koniec zwrócił się do przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego. - Panie przewodniczący, wyżej wymienione problemy nie mogą być rozwiązywane przez pojedyncze państwa, bądź grupy państw - tłumaczył Lech Kaczyński Potrzebne jest wspólne działanie wszystkich państw, tych bogatszych i biedniejszych. Potrzebna jest promocja demokracji dostosowana do warunków kulturowych, bo mimo jej wad nie było dotąd ustroju bardziej przyjaznego człowiekowi - zakończył polski prezydent.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24