Czeski prezydent elekt Petr Pavel rozmawiał z przywódczynią Tajwanu Caj Ing-wen

Źródło:
PAP

Prezydent elekt Czech Petr Pavel rozmawiał telefonicznie z prezydent Taiwanu Caj Ing-wen. Politycy mieli potwierdzić wspólne wartości i zgodę na wzmacnianie partnerstwa. Przy rozmowie był obecny również tajwański minister spraw zagranicznych Joseph Wu.

Petr Pavel podziękował na Twitterze prezydent Caj Ing-wen za gratulacje (po wyborach prezydenckich w Czechach) i zapewnił, że Tajwan i Czechy podzielają wartości wolności, demokracji i praw człowieka. "Zgodziliśmy się na wzmocnienie naszego partnerstwa" - napisał Pavel. "Wyraziłem również nadzieję, że w przyszłości będę miał możliwość osobistego spotkania z prezydent Caj" - przekazał.

Strona tajwańska o głębokich więziach i wspólnych wartościach

Według Lin Yu-chan, rzeczniczki biura prezydent Tajwanu, podczas trwającej 15 minut rozmowy Caj w imieniu rządu i narodu podkreśliła, że oba narody mają głębokie więzi i podzielają te same wartości. Na tej podstawie rząd tego kraju oczekuje pogłębienia wymiany i współpracy z Republiką Czeską w kluczowych obszarach, w tym w projektowaniu półprzewodników, rozwijaniu kształcenia kadr w najnowocześniejszych technologiach i restrukturyzacji łańcucha dostaw.

Jak miała powiedzieć prezydent podczas rozmowy, Tajwan będzie nadal zachęcać miejscowe firmy do wykorzystywania Czech jako regionalnej bazy dla współpracy z Europą Środkową i Wschodnią.

Prezydent Taiwanu Caj Ing-wen rozmawiała z prezydentem-elektem Czechfacebook.com/presidentialoffice.tw

Stosunki tajwańsko-czeskie z Chinami w tle

Rozmowy przywódców krajów, które utrzymują oficjalne relacje z Pekinem, nie mając tym samym takich relacji z Tajwanem należą do rzadkości. Ostatni raz prezydent Caj rozmawiała na tym szczeblu w 2016 roku z ówczesnym prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem.

Mimo braku stosunków dyplomatycznych, Tajwan i Czechy utrzymują stałe kontakty od czasu otwarcia wzajemnych przedstawicielstw w 1991 i 1993 roku, odpowiednio w Pradze i w Tajpej. Stosunki dwustronne ociepliły się od czasu, gdy przewodniczący czeskiego Senatu Milos Vystrcil odwiedził Tajwan we wrześniu 2020 roku. Wydarzenie to spotkało się z ostrą krytyką i sprzeciwem Chin.

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/presidentialoffice.tw