Premier Donald Tusk rozpoczął we wtorek jednodniową wizytę w Budapeszcie, podczas której - razem z premierami Czech, Słowacji i Węgier - weźmie udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej. Podczas spotkania Węgry przekażą Słowacji przewodnictwo w Grupie.
Na spotkaniu premierów państw tworzących Grupę Wyszechradzką podsumowana zostanie węgierska prezydencja w grupie.
Nowy skład na szczycie
Szczyt, w związku z niedawnymi wyborami parlamentarnymi, odbędzie się w nowym składzie. Węgry reprezentować będzie premier Viktor Orban, Czechy - premier Petr Neczas, a Słowację - premier Iveta Radiczova.
Podczas spotkania w Budapeszcie planowana jest dyskusja na temat koordynacji działań Grupy i współpracy Czech, Polski, Słowacji i Węgier w czasie węgierskiego i polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej - w pierwszej i drugiej połowie 2011 roku.
Współpraca sąsiadów
Grupa Wyszehradzka - tzw. V4 - to nieformalne określenie stosowane od 1991 r. w stosunku do czterech państw środkowoeuropejskich: Czech, Słowacji (wcześniej Czechosłowacji), Polski i Węgier.
Współpraca w ramach grupy nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Jedyną instytucją Grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund). Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, gdzie w 1335 roku odbył się zjazd królów Czech, Węgier i Polski.
Źródło: PAP