Świat

Pożegnało go 144 kardynałów

Świat


Pierwszy papież od 598 lat przechodzi dziś na emeryturę. Za osiem lat kierowania Kościołem Benedyktowi XVI podziękowało na ostatnim spotkaniu 144 kardynałów. Po południu Benedykt XVI pożegna się z chroniącą go Gwardią Szwajcarską, a o 17.00 odleci helikopterem do Castel Gandolfo i tam pół godziny później dokona ostatniego "papieskiego aktu", pozdrawiając wiernych. Wcześniej napisze jeszcze na Twitterze. Od godz. 20.00 ponad miliard katolików na całym świecie nie będzie miało papieża.

15:56

Serwis "Catholic News" informuje, że w Castel Gandolfo zebrał się już tłum wiernych oczekujących na przylot Benedykta XVI przewidziany na 17.20-17.30.

15:54

Pożegnanie papieża coraz bliżej. W porannej rozmowie z TVN24 Magdalena Wolińska-Riedi, żona papieskiego gwardzisty, mówiła, że nieoficjalnie mówi się o tym, że wierni zostaną wpuszczeni przed 17. na wewnętrzny dziedziniec w Watykanie, by tam po raz ostatni zobaczyć zmierzającego do helikoptera Benedykta XVI. Niestety żadne zagraniczne, również włoskie media, tego nie potwierdzają.

15:07

Kard. Kazimierz Nycz powiedział po pożegnaniu z papieżem, że ten "był głęboko zamyślony i cieszył się z wczorajszego i dzisiejszego pożegnania (...)". - Ale na jego twarzy widać, że jest człowiekiem zmęczonym - dodał.

"Widać, że jest człowiekiem zmęczonym"tvn24
14:19

Na konferencji prasowej rzecznika Watykanu doszło do śmiesznego nieporozumienia. Dziennikarze zapytali kard. Lombardiego o to, z kim papież je lunch. Lombardi zrozumiał, że pytają go o "ostatni posiłek papieża".

14:18

Gołabek pokoju pod Weroną

13:57

- Benedykt XVI nie musiał publicznie przysięgać posłuszeństwa nowemu papieżowi. To dowód na to, jak głęboko przeżywa ten moment - powiedział kard. Lombardi. Ten akt określił mianem "wzruszającego".

13:47
13:45

Wiadomo już, że akredytację na konklawe dostało 3641 dziennikarzy z 61 krajów świata mówiących w 24 językach - informuje "Catholic News".

13:40

O godz. 20. drzwi do apartamentu papieskiego w Watykanie zostaną zamknięte i "zapieczętowane" do momentu wyboru nowego papieża - informuje Catholic News.

13:37

Ostatni wpis na Twitterze papież opublikuje tuż przed 17.00, a więc swoim odlotem do rezydencji w Castel Gandolfo.

13:32

Jutro wszystko będzie powiedziane, jeśli chodzi o przygotowania do wyboru nowego papieża - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz w TVN24. Pożegnanie z papieżem Benedyktem XVI było wzruszające z obu stron. Z każdym z kardynałów wymienił parę słów, podziękował mi za przyjaźń. To bardzo osobiste słowa, mieliśmy ojcowski kontakt. To smutny dzień dla papieża, ale był spokojny, pogodny, w oczach miał błysk wiary i inteligencji. Ufamy mu, że jego decyzja służy Kościołowi. Żal mi było, że bardzo mało Polaków żegnało wczoraj papieża na Placu Św. Piotra - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz w rozmowie z Brygidą Grysiak w TVN24. Filipiński kardynał (Luis Antonio Tagle, Arcybiskup Manili - red.), o którym mówi się "Wojtyła z Azji", jest bardzo miły - dodał kardynał Stanisław Dziwisz w TVN24.

13:27

Rzecznik Watykanu Federico Lombardi powiedział, że naliczył 144 kardynałów, którzy pożegnali Benedykta XVI. Wielu z nich ma powyżej 80 lat, co oznacza, że w drodze do Rzymu wciąż jest część kardynałów, którzy będą uczestniczyli w konklawe.

13:23

"Szczególnie długo, jak zauważono, i serdecznie, z uśmiechem żegnał się z metropolitą Mediolanu kardynałem Angelo Scolą" - pisze korespondentka PAP z Watykanu.

13:19

Polscy kardynałowie też żegnali się z papieżem w Sali Klementyńskiej.

Polscy kardynałowie pożegnali Benedykta XVIReuters
12:38

Niemiecki "Die Welt" w ostatnim dniu urzędowania papieża publikuje artykuł, w którym krytykuje głowę Kościoła. "Benedykt XVI przegrał ze swoim największym wrogiem - racjonalizmem zachodnich społeczeństw - pisze Alan Posener, komentator dziennika.

Dziennik krytykuje papieżaDie Welt
12:16

Papież opuścił Salę Klementyńską po trwającym godzinę ostatnim spotkaniu z biskupami.

11:47

Papież dostaje upominki. Zbiera je kardynał Georg.

11:44

Kardynał Luis Antonio Tagle, abp Manili, szepcząc do ucha Benedykta XVI, wyraźnie go rozśmieszył.

11:30

"Jednym z ostatnich aktów tego pontyfikatu jest nominacja papieskiego legata na obchody 600-lecia katedry w Kownie na Litwie. Został nim kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystości odbędą się 5 maja" - donosi Radio Watykańskie.

11:27
Papież dziękuje kardynałomReuters TV
11:24

Papież żegna się teraz osobiście z każdym kardynałem

11:18

- Obiecuję nowemu papieżowi bezwzględny szacunek i bezwzględne posłuszeństwo - deklaruje Benedykt XVI.

11:18

Uczestnictwo w Kościele to "radość, której nikt nie może nam odebrać" - mówi papież. Będzie się modlił za kardynałów, aby Duch Święty oświecił ich w wyborze nowego papieża.

11:17

Benedykt XVI zwraca się do karynałów słowami Romano Guariniego: - Kościół nie jest instytucją wymyśloną na zimno. Jest żywą rzeczywistością, żyje w swoich czasach i musi być istotą, która się zmienia, choć musi też pozostawać ta sama. (...) Kościół jest w świecie, ale nie do tego świata do końca należy.

11:15

11:14

- Niech Kolegium Kardynalskie będzie jak orkiestra, która gra harmonijnie - mówi papież.

11:12

Przemawia papież: - Z wielką radością podejmuję was i każdego z was serdecznie pozdrawiam. Z wielką radością maszerowałem z wami jako chrześcijanami. (...) Wasza bliskość i rada były mi wielką pomocą. (...) Przeżyliśmy wspaniałe chwile i chwile ciemniejsze. Staraliśmy się służyć Kościołowi. (...) Działaliśmy w duchu wiary w Chrystusa.

11:10

Kardynał Sodano kończy przemówienie. Podchodzi do papieża. Ogromna owacja od kardynałów.

11:08

Sodano zwraca się do papieża: - Dziękujemy za przykład, jaki otrzymywaliśmy przez osiem lat pontyfikatu.

11:07

- Kardynałowie skupiają się wokół Waszej Świątobliwości, aby jeszcze raz podziękować za poświęcenie dla spraw Kościoła - rozpoczął swoje wystąpienie kard. Sodano.

11:03

Wszyscy kardynałowie już na miejscu w Sali Klementyńskiej.

11:02

"Czwartek, który przejdzie do historii Kościoła jako data abdykacji Benedykta XVI, jest w Watykanie dniem wyjątkowym, gdyż normalną pracę kończą najważniejsze urzędy Stolicy Apostolskiej. O godzinie 20 formalnie rozpocznie się wakat za Spiżową Bramą. A jednak wydaje się, że 28 lutego to dzień jak co dzień w Watykanie. Po placu Świętego Piotra spacerują turyści z całego świata, jak zawsze tłumy zmierzają do bazyliki. Wielu przybyszów przystaje przed grobem Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana" - pisze reporterka PAP w Rzymie, Sylwia Wysocka.

10:58

10:56

Kardynał Angelo Sodano, przewodniczący Kolegium Kardynałów, zwróci się do papieża w imieniu wszystkich zebranych.

10:55

Czy papież Benedykt XVI był lepszy w swojej roli od Jana Pawła II? To pytanie stawia czwartowy "Corriere della Sera" w ankiecie na stronie internetowej. Na razie 51 proc. odpowiadających twierdzi, że tak. 49 proc., że nie. W ankiecie można głosować logując się m.in. przez swoje profile na Facebooku i Twitterze.

Ankieta na stronie największego włoskiego dziennikaCorriera della Sera
10:46

Kardynałowie już zbierają się w Pałacu Apostolskim, by oddać cześć Benedyktowi XVI - donosi serwis "Catholic News" na swoim Twitterze. Spotkanie z papieżem rozpocznie się o 11.

10:43

- Widzę, jak Kościół żyje. Nie jest mój, nie jest wasz. Jego łodzią kieruje Pan - mówił w środę podczas swojej ostatniej audiencji Benedykt XVI.

10:35
10:34

Magdalena Wolińska-Riedi, jedyna Polka z obywatelstwem watykańskim, żona papieskiego gwardzisty, mówiła w poranku TVN24 "Wstajesz i wiesz", że mimo ustąpienia z urzędu kard. Ratzingera ten z pewnością dalej będzie tytułowany przez wiernych "Ojcem Świętym", bo oswojenie się z obecnością nowego papieża potrwa długo.

Polka z watykańskim obywatelstwem o BXVI: może nie odizoluje się zupełnie, na to liczętvn24
10:33
W ślad za papieżemtvn24
10:31

Katolicka młodzieżowa organizacja Młodzi 2000 zorganizowali akcję "Adoptuj kardynała". - Po mailowym zgłoszeniu chęci wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zostaje każdemu losowo przydzielone nazwisko kardynała, za którego należy się modlić o światło Ducha Świętego. Wszystko ma na celu pomoc duchownym we właściwym wyborze nowego papieża - relacjonuje z Watykanu reporterka TVN24 Brygida Grysiak.

"Adoptuj kardynała". Akcja "Młodych 2000"tvn24

Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku. Dziś abdykuje po prawie 8 latach pełnienia swej funkcji. Wraz z jego odejściem rozpoczną się przygotowania do konklawe, które - jak chcieliby tego sami kardynałowie - powinno wybrać nową głowę Kościoła przed świętami Wielkanocy. Benedykt XVI od piątku będzie nosił tytuł "emerytowanego papieża" i nadal będzie można się zwracać do niego per "Wasza Świątobliwość". Wiadomo, że będzie nosił prostą, białą sutannę i zrezygnuje z czerwonych papieskich butów.

Autor: adso//gak/k / Źródło: tvn24.pl Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: