Stare rusztowanie przywarło jak "wielki metalowy pasożyt". Wznowiono prace przy Notre Dame

Źródło:
BBC, PAP

W Paryżu wznowiono prace przy katedrze Notre Dame, w której w kwietniu ubiegłego roku wybuchł pożar. Spowodował on przywarcie rusztowania, postawionego w związku przeprowadzanym remontem. Teraz będzie ono usuwane, a następnie kontynuowana będzie odbudowa katedry, przerwana z powodu pandemii COVID-19.

Kiedy w kwietniu ubiegłego roku wybuchł pożar, na dachu katedry Notre Dame trwały prace, a wokół iglicy znajdowały się rusztowania. Iglica pożaru nie przetrwała, ale przetrwało go rusztowanie. W dużej temperaturze jego spora część się jednak stopiła i przywarła do budynku - według relacji BBC - jak "wielki metalowy pasożyt".

Usuwanie rusztowania

Teraz rozpoczyna się niezwykle delikatna operacja odcinania tego metalu, to łącznie 20 ton. Uszkodzone rusztowanie zostało otoczone jeszcze większymi rusztowaniami i żeby je zdjąć sprowadzono na miejsce olbrzymi dźwig.

Pracownicy wiszący na linach będą używać pił elektrycznych do odcinania przywartego materiału kawałek po kawałku.

Budynek nadal nie jest całkowicie bezpieczny i dopiero po zakończeniu tej operacji za trzy lub cztery miesiące można będzie zacząć myśleć o prawdziwej odpowiedzi na katastrofę: odbudowie i ewentualnie przeprojektowaniu.

Papieros lub awaria instalacji elektrycznej

W czerwcu prokuratura w Paryżu poinformowała, że przyczyną katastrofalnego pożaru z 15 kwietnia 2019 roku jednej z najpiękniejszych gotyckich katedr był najprawdopodobniej źle zgaszony papieros lub awaria instalacji elektrycznej.

Prace nad odbudową spalonej Notre Dame zostały przerwane w połowie marca z powodu epidemii COVID-19. Pod koniec kwietnia rozpoczęto pierwsze porządki na placu. Pod koniec kwietnia ponownie otwarto dziedziniec noszący imię Jana Pawła II, który zamknięto po pożarze. Na placu i przykatedralnej ulicy Rue du Parvis doszło do zanieczyszczenia ołowiem, a to zmusiło władze do zamknięcia terenu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zobowiązał się do odbudowy katedry w ciągu pięciu lat i powtórzył tę obietnicę w pierwszą rocznicę pożaru. Wciąż nie podjęto jednak decyzji między innymi o tym, jakie materiały będą używane do odbudowy świątyni, ani o ostatecznym stylu, w jakim zostanie odtworzona słynna iglica Viollet-le-Duc.

Autorka/Autor:mart/dap

Źródło: BBC, PAP

Tagi:
Raporty: