Śledztwo w sprawie zniszczenia Notre Dame. Robotnicy przesłuchani


Paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry Notre Dame w Paryżu. W nocy z poniedziałku na wtorek przesłuchano robotników zaangażowanych w prace remontowe na dachu, gdzie prawdopodobnie zaprószono ogień.

CO WIEMY O POŻARZE:

- sygnał o pojawieniu się ognia straż pożarna otrzymała o godzinie 18.50 w poniedziałek;

- w akcji uczestniczyło około 400 strażaków, którzy na wezwanie zareagowali po 6 minutach od zgłoszenia;

- w kilka godzin ogień opanował dużą część świątyni, doprowadzając do zawalenia się kilkudziesięciometrowej iglicy, spłonął także dach budynku; główna struktura katedry została uratowana i zachowana. Ocalono także jej dwie wieże;

ZOBACZ NAGRANIE UPADAJĄCEJ IGLICY i PŁONĄCEGO DACHU >

- wewnątrz katedry znajdowały się między innymi XVII-wieczne organy, dzwonnica, gotyckie rozety i witraże, relikwie Męki Pańskiej, a także relikwiarz drzewa Krzyża Świętego; udało się ocalić między innymi Koronę Cierniową;

- prezydent Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę zabytku; paryska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry;

RELACJE ŚWIADKÓW POŻARU PARYSKIEJ KATEDRY >

We wtorek nad ranem francuskie media, powołując się na straż pożarną, poinformowały, że pożar zabytkowej katedry Notre Dame w Paryżu został ugaszony.

Śledczy w początkowej fazie dochodzenia prowadzonego w sprawie pożaru skoncentrowali się na prawdopodobnym zaprószeniu ognia w trakcie prac na dachu świątyni - podaje na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro", powołując się na źródła w prokuraturze.

Prokuratura w komunikacie podała, że robotnicy, którzy uczestniczyli w pracach konserwacyjnych w katedrze Notre Dame zostali już przesłuchani.

W oświadczeniu zaznaczono, że prawdopodobne zaprószenie ognia nastąpiło na rusztowaniach ustawionych na dachu katedry. Od ognia zajęła się cała, stumetrowa konstrukcja dachowa oraz krokwie. W wyniku pożaru zawaliła się katedralna iglica.

Pożar historycznego zabytku

Paryska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze w poniedziałek o godzinie 18.50. Nieco ponad pięć minut później służby ruszyły do akcji. Z ogniem walczyło około 400 strażaków. Uratowano główną strukturę katedry, a także jej dwie wieże.

Pożar w katedrze Notre Dame, która - jak podkreślił w swym wystąpieniu na dziedzińcu przed katedrą prezydent Francji Emmanuel Macron - jest "miejscem, gdzie przeżywaliśmy wszystkie nasze największe momenty, nasze epidemie, nasze wojny, nasz czas wyzwolenia". Prezydent zadeklarował, że zabytek zostanie odbudowany.

W Notre Dame trwały prace remontowe. Renowacji podlegać miała między innymi iglica. Prace te wymagały ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 metrów wysokości. Strażacy podali, że pożar może mieć "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi.

[object Object]
Zabrzmiał Dzwon Zygmunt. Na znak solidarności z Notre Dametvn24
wideo 2/20

Autor: akw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: