Ponad 130 ofiar śmiertelnych, 4,5 tysiąca osób ewakuowanych i ponad tysiąc osób uznanych za zaginione. Niemieckie landy Nadrenia Północna-Westfalia i Nadrenia-Palatynat szacują straty po powodzi. - Cierpienie narasta, bo co godzinę docierają kolejne złe wiadomości - przyznała premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer.
Dwa landy na zachodzie Niemiec walczą ze skutkami powodzi. Władze poinformowały, że dotychczas potwierdzono śmierć 133 osób. W Nadrenii-Palatynacie, gdzie w piątek liczba ofiar śmiertelnych była szacowana na 63 osoby, do soboty potwierdzono śmierć ponad 90 ludzi. Wciąż trwają poszukiwania osób zaginionych w szczególnie dotkniętym skutkami powodzi powiecie Ahrweiler, około 15 km na południe od Bonn.
Zostało ewakuowanych około 4,5 tysiąca osób zamieszkujących okolice tamy Steinbachtal.
"Co godzinę docierają kolejne złe wiadomości"
Wśród ofiar śmiertelnych powodzi jest 12 mieszkańców ośrodka dla osób z upośledzeniem umysłowym w Sinzig. W swoich relacjach z miejsca powodzi radio SWR wspomniało, że w czwartek wieczorem w ciągu kilku minut parter budynku ośrodka został całkowicie zalany.
Liczba osób uznanych za zaginione w mieście Bad Neuenahr-Ahrweiler to, według administracji powiatu, około 1300 – podał w piątek "Die Welt". - Mamy nadzieję, że to się wyjaśni - powiedziała rzeczniczka lokalnych władz. W związku z paraliżem sieci komórkowych w regionie nie ma zasięgu.
Ewakuowano również 700 mieszkańców Heinsbergu, gdzie przerwała tama na rzece Rur. Miejscowe władze poinformowały o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Ophoven w Wassenbergu. Trwa ustalanie szkód spowodowanych przerwaniem zapory.
Według premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer nie można jeszcze oszacować pełnych rozmiarów klęski. Wielu mieszkańców wciąż nie odnaleziono. – Cierpienie narasta, bo co godzinę docierają kolejne złe wiadomości – powiedziała Malu Dreyer.
"Musimy przygotować ogólnokrajowe scenariusze kryzysowe"
Minister rolnictwa i polityki żywnościowej Niemiec Julia Klockner w związku z powodzią ostrzegła przed wzrostem ekstremalnych zjawisk pogodowych. – Wiemy, że takie ekstremalne zjawiska pogodowe będą się nasilać, dlatego potrzebujemy wykonać odpowiednie wysiłki w celu ochrony klimatu w Niemczech, ale i na całym świecie – powiedziała w wywiadzie dla "Neue Osnabruecker Zeitung".
– Podmioty federalne, stanowe czy miejskie, a także organizacje pomocowe działają skutecznie, ale musimy przygotować ogólnokrajowe scenariusze kryzysowe – dodała.
Źródło: "Die Welt", PAP