Powiesiła się, bo szydzili z niej w internecie. Szukają autorów obraźliwych wpisów, portal przekaże dane

Portal idzie na współpracę
Portal idzie na współpracę
tvn24
Hannah Smith powiesiła się, bo internauci z niej drwili tvn24

Portal ask.fm po samobójczej śmierci 14-letniej Brytyjki, która padła ofiarą napastowania przez użytkowników tego serwisu, postanowił współpracować z policją. Służby otrzymają adresy IP osób, które logowały się na konta nastolatki i wysyłały jej obraźliwe notatki.

Prawdopodobnie, to bojkot brytyjskich reklamodawców wpłynął na decyzję portalu.

- Portal zarabia na reklamach dziennie około 16 tysięcy funtów. To musiało ich zaboleć i skłoniło do współpracy z policją - mówił na antenie TVN24 Maciej Woroch z "Faktów" TVN.

Jak dodał, dojście do tego, kto zamieszczał pełne nienawiści komentarze może jednak potrwać. Serwery ask.fm znajdują się na Łotwie. Strona działa anonimowo. Wystarczy podać datę urodzenia, wybrać nick i każdy może dołączyć do tej społeczności.

- Od kilku miesięcy strona działa w ten sposób, że jest jedną wielką tablicą do wypisywania nienawistnych komentarzy - powiedział Woroch.

Fala samobójstw

To nie pierwszy przypadek, kiedy ask.fm ma kłopoty. Samobójstwa popełniło już kilku użytkowników tego popularnego serwisu: dwie nastolatki z Irlandii, jeden z Wielkiej Brytanii. Samobójstwo popełnił także nastolatek z Florydy.

Oburzenie organizacji chroniących dzieci jest ogromne. Brytyjczycy wzywają do zamknięcia tego portalu, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe apelują o wprowadzenie przepisów, które zobowiązywałyby założycieli podobnych serwisów do czuwania nad tym, co się dzieje na ich stronach.

Stowarzyszenie BeatBullying, które specjalizuje się w ochronie dzieci i młodzieży w internecie uważa, że zespół kierujący ask.fm nie wdrożył wystarczających mechanizmów zapobiegawczych.

"Hejtowali" w sieci

14-letnia Hannah Smith powiesiła się 2 sierpnia ponieważ otrzymywała na portalu ask.fm nienawistne komunikaty wzywające ją do popełnienia samobójstwa.

Rzecznik serwisu ask.fm określił śmierć dziewczynki, jako "prawdziwą tragedię". Do bojkotu "podłych" stron, używanych do zastraszania i obrażania innych internautów wezwał z kolei premier David Cameron. W sprawie śmierci nastolatki toczy się śledztwo.

Portal ask.fm został utworzony w 2010 roku na Litwie. Jest serwisem społecznościowym, który działa na zasadzie pytań i odpowiedzi. Codziennie korzysta z niego 13,2 mln użytkowników, w sumie 60 mln osób na całym świecie jest zapisanych do ask.fm.

Autor: db/ ola / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com