Migranci z Niemiec trafią do Hiszpanii. Porozumienie Berlina i Madrytu


Madryt i Berlin osiągnęły porozumienie o odsyłaniu z niemieckich granic do Hiszpanii migrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w tym kraju - poinformowała w środę rzeczniczka niemieckiego MSW Eleonore Petermann.

Berlin dąży do zawarcia porozumień z poszczególnymi państwami Unii Europejskiej, by te przyjmowały migrantów, którym niemieckie władze nie udzielą azylu.

Jest to zgodne z kompromisem osiągniętym na początku lipca w niemieckim rządzie. Kanclerz Angela Merkel chce w ten sposób uniknąć jednostronnych decyzji o odsyłaniu migrantów z niemieckich granic - zauważa dpa. Niemiecko-hiszpańskie porozumienie zacznie obowiązywać od soboty. Jak podkreśliła Petermann, rząd w Berlinie nie poszedł na żadne ustępstwa w zamian za zgodę Hiszpanii na przyjęcie migrantów. Podobne porozumienia Niemcy negocjują z innymi państwami Unii Europejskiej, w tym z Włochami i Grecją. W ostatnich miesiącach to jednak do Hiszpanii trafiało najwięcej migrantów.

Berlin podzielony

Różnice w poglądach na politykę migracyjną między Merkel a szefem MSW i liderem CSU Horstem Seehoferem spowodowały w czerwcu poważny kryzys rządowy w Niemczech. Bawarscy chadecy domagali się jednostronnego zaostrzenia polityki azylowej, żądając zakazu wjazdu do Niemiec dla imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju UE lub nie mają dokumentów. Współrządzące z nimi CDU Merkel dopuszczało takie rozwiązanie tylko w porozumieniu z innymi krajami członkowskimi. Spór chadeckich ugrupowań zażegnało porozumienie między CSU i CDU z 2 lipca. Zgodzono się w nim m.in. na stworzenie centrów tranzytowych dla migrantów, odsyłanie poszukujących azylu na granicy austriacko-niemieckiej, jeżeli są oni zarejestrowani w innym państwie UE, oraz umowę Berlina z Wiedniem w kwestii polityki migracyjnej.

Unijne prawo azylowe

Obowiązujące w Unii Europejskiej rozporządzenie dublińskie przewiduje, że za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiedzialne jest pierwsze państwo członkowskie, do którego przybędzie osoba szukająca schronienia.

Komisja Europejska, która zaproponowała w reformie system rozdziału uchodźców, wskazuje, że obecne rozwiązania sprawiają, iż duże obciążenia dotykają tylko kraje frontowe, jak Włochy czy Grecja.

Autor: momo//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: