Przywódcy z całego świata w Opactwie Westminsterskim

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Na nabożeństwo żałobne królowej Elżbiety II przybyło kilkuset zagranicznych gości, a wśród nich wielu przywódców państw: monarchowie, prezydenci, premierzy. Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

OGLĄDAJ NA ŻYWO PROGRAM SPECJALNY W TVN24

W poniedziałek w Londynie odbywają się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Rodzina królewska i zaproszeni goście zgromadzili się na nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim. Wzięło w nim udział 2000 osób, w tym około 500 gości zagranicznych.

Byli tam czołowi brytyjski politycy: premier Liz Truss i lider opozycji Keir Starmer, wszyscy żyjący byli premierzy, władze Izby Gmin i Izby Lordów, przedstawiciele władz Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Przybyli również goście z zagranicy: reprezentanci 145 państw, w tym 19 monarchów, 48 prezydentów i 22 premierów.

Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, którzy siedzieli tuż przed prezydentem USA Joe Bidenem i jego żoną Jill.

Pogrzeb królowej Elżbiety II jest pierwszym pogrzebem państwowym w Wielkiej Brytanii od 1965 roku. Co do zasady taki rodzaj pochówku przysługuje tylko monarchom, choć czasem robiony jest wyjątek dla innych, szczególnie zasłużonych osób. W ten sposób pochowany został w 1965 r. były premier Winston Churchill.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości