Rosja przeprowadziła test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat (Satan II), który prawdopodobnie zakończył się niepowodzeniem. Doszło do tego w okolicach wizyty prezydenta Joe Bidena w Ukrainie - podaje stacja CNN, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych ze sprawą.
Jak przekazał anonimowo jeden z urzędników, Rosja powiadomiła Stany Zjednoczone z wyprzedzeniem o wystrzeleniu pocisku balistycznego. Inny powiedział, że test nie stanowił zagrożenia dla USA i że nie był postrzegany przez Waszyngton jako "anomalia" wychodząca poza ramy zobowiązań o informowaniu się o takich kwestiach.
CZYTAJ WIĘCEJ: Czym jest rakieta Sarmat?
CNN: według urzędników próba rakietowa zakończyła się niepowodzeniem
Zdaniem amerykańskich urzędników - na których powołuje się CNN - test ciężkiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat (Satan II, w nomenklaturze NATO SS-X-29 lub SS-X-30) prawdopodobnie się nie powiódł.
Pocisk był już wcześniej pomyślnie testowany i gdyby tym razem próba zakończyła się sukcesem, prezydent Władimir Putin podkreśliłby to we wtorkowym orędziu do narodu - uważają amerykańscy oficjele cytowani przez portal stacji CNN.
Tymczasem rosyjski przywódca we wtorkowym przemówieniu trwającym godzinę i 45 minut nie wspomniał o teście. Zadeklarował jednak, że Rosja zawiesza udział w traktacie o redukcji broni jądrowej New START zawartym między Moskwą a Waszyngtonem.
Kiedy doszło do testu pocisku balistycznego?
Jeden z urzędników przekazał stacji, że test miał miejsce tuż przed przybyciem prezydenta USA do Ukrainy. Drugie źródło powiedziało CNN, że do wystrzelenia rakiety doszło w poniedziałek, ale nie sprecyzowało dokładnie kiedy.
Według amerykańskiej stacji, czas przeprowadzenia testu sugeruje, że USA i Rosja komunikowały się za pośrednictwem kilku różnych kanałów na początku tego tygodnia, by uniknąć konfliktu w tej materii.
W poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan mówił, że również Amerykanie poinformowali z małym wyprzedzeniem Rosjan o podróży Joe Bidena do Kijowa.
CNN poprosiło ambasadę Rosji w Waszyngtonie o komentarz.
Rosta testuje rakiety balistyczne
Władimir Putin ogłaszał już pomyślne testy międzykontynentalnych pocisków balistycznych, między innymi w kwietniu ubiegłego roku, czyli zaledwie kilka tygodni po początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.
Wtedy również test dotyczył pocisku Sarmat, który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2016 roku. Według rosyjskich mediów państwowych, ma on zasięg ponad 11 tysięcy kilometrów. Może przenosić wiele głowic nuklearnych o łącznej masie 100 ton i został zaprojektowany jako następca międzykontynentalnej rakiety balistycznej R-36M Wojewoda (według nomenklatury NATO: SS-18 Satan).
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru/AP/East News