Czym jest rakieta Sarmat. Rosjanie testują nowy pocisk, Amerykanie mówią o "rutynowej" próbie

Źródło:
Reuters, PAP

Rosja poinformowała w środę o przeprowadzeniu udanego testu pocisku balistycznego Sarmat. Agencja Reutera oceniła, że nowa broń jest długo oczekiwanym uzupełnieniem rosyjskiego arsenału jądrowego. Zdaniem Władimira Putina rakieta ma "dać do myślenia" przeciwnikom Moskwy. Władze USA przekazały, że strona rosyjska poinformowała Waszyngton o testowym wystrzeleniu pocisku. 

W rosyjskiej telewizji państwowej pokazano Władimira Putina, informowanego przez dowódców wojskowych o przebiegu testu. Międzykontynentalny pocisk balistyczny RS-28 Sarmat miał zostać wystrzelony z kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej Rosji, a trafił - jak twierdzi Moskwa - w cele na oddalonej o blisko 6 tysięcy kilometrów Kamczatce, na przeciwnym krańcu kraju.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Putin przekonywał, że nowy system "jest w stanie przezwyciężyć każdy z nowoczesnych środków obrony przeciwrakietowej". - Nie ma odpowiedników na całym świecie i minie wiele czasu, nim będzie mieć - przekonywał przywódca Rosji. - Ta unikatowa broń wzmocni potencjał bojowy naszych sił zbrojnych, zapewni bezpieczeństwo Rosji przed zagrożeniem zewnętrznym i da domyślenia tym, którzy pod wpływem agresywnej retoryki próbują zastraszyć nasz kraj - dodał.

Amerykański Departament Obrony poinformował w środę, że Rosja powiadomiła Stany Zjednoczone o testowym wystrzeleniu Sarmata. Pentagon uważa, że była to rutynowa operacja, która nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych - podaje agencja Reutera.

Rakieta Sarmat - czym jest

Sarmat należy do klasy najcięższych rakiet międzykontynentalnych. Każdy pocisk ma być w stanie przenosić dziesięć lub więcej głowic jądrowych. Sarmat ma być następcą radzieckich ciężkich rakiet międzykontynentalnych R-36 Wojewoda (według nomenklatury NATO: SS-18 Satan) - obecnie największych na świecie w tej klasie.

Nowe pociski mają trafić do rosyjskich Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego jesienią tego roku - przekazał dyrektor agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin, cytowany przez agencję TASS.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że choć prace nad pociskiem trwały od wielu lat i jego próbne wystrzelenie nie stanowi zaskoczenia dla Zachodu, to test odbywa się w momencie geopolitycznego napięcia wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę.

Jack Watling z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI) zauważył, że minęło osiem tygodni od początku ataku na Ukrainę, a pozostało mniej niż trzy tygodnie do rosyjskiego Dnia Zwycięstwa, kiedy to 9 maja na placu Czerwonym rosyjska armia prezentuje nowe uzbrojenie. - Moment testu pokazuje chęć Rosji do zaprezentowania czegoś jako technologicznego osiągnięcia, (…) w czasie, gdy wiele ich technologii nie przyniosło oczekiwanego rezultatu - powiedział.

Trajektorie lotu pocisku balistycznego, hipersonicznego pojazdu szybującego i hipersonicznego pocisku manewrującegotvn24.pl za gao.gov

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: Reuters, PAP