Przedterminowe wybory parlamentarne w Słowenii odbędą się 13 lipca - ogłosił w niedzielę prezydent państwa Borut Pahor. Dodał, że chciałby, aby nowy rząd powstał najpóźniej we wrześniu.
Wybory są następstwem złożenia w ubiegłym miesiącu rezygnacji przez centrolewicową premier Alenkę Bratuszek, która uczyniła to po stracie stanowiska przewodniczącej swej partii Pozytywna Słowenia (PS).
Nowy rząd we wrześniu?
13 maja nadzwyczajny zjazd PS wybrał na jej przewodniczącego Zorana Jankovicia, który występował z krytyką prowadzonej przez Bratuszek polityki gospodarczej. Szefowej rządu udało się jednak w ubiegłych miesiącach zapobiec groźbie niewypłacalności państwa, i to bez korzystania ze środków, jakie udostępnia w takich przypadkach swym państwom członkowskim strefa euro. Niemniej jednak słoweński sektor bankowy jest wciąż daleki od stabilizacji, niezbędne są ponadto reformy systemy emerytalnego i rynku pracy oraz sanacja finansów państwowych. - Przedterminowe wybory są znacznie, znacznie lepszym rozwiązaniem niż próbowanie znalezienia innego kandydata na premiera - powiedział dziennikarzom prezydent Pahor. Wyraził jednocześnie nadzieję, że nowy rząd zostanie utworzony do połowy września.
Była premier powołała nową partię
W ostatnich miesiącach w sondażach prowadziła opozycyjna centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS), która wygrała w Słowenii wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 24,9 proc. głosów i 3 z 8 przypadających na to państwo mandatów. Jednak może to wyglądać inaczej w przypadku wyborów parlamentarnych, ze spodziewaną frekwencją co najmniej dwukrotnie większą niż odnotowane 25 maja 24,1 proc. Była premier poinformowała w sobotę o powołaniu własnej partii o nazwie Sojusz Alenki Bratuszek (ZAB). Ugrupowanie to liczy na utworzenie nieformalnej przedwyborczej koalicji z innymi partiami centrolewicowymi, co miałoby im pozwolić na przyciągnięcie jak największej liczby głosujących. Zdaniem analityków, ZAB ma szansę przekroczyć niezbędny do uzyskania mandatów próg 4 proc. głosów. W wyborach do PE Pozytywna Słowenia z wynikiem 6,6 proc. nie uzyskała ani jednego mandatu.
Autor: db//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia