Świat

Po milionie USD za zakażone dziecko

Świat


Rodziny libijskich dzieci zarażonych wirusem HIV, za co pięć bułgarskich pielęgniarek i palestyński lekarz zostało skazanych na śmierć, "zaakceptowały odszkodowanie wysokości miliona dolarów dla rodziny", czyli w sumie ok. 400 mln USD.

O zgodzie rodzin zarażonych dzieci na przyjęcie odszkodowania poinformowały, jak podała agencja AFP, "źródła zbliżone do sprawy".

- Porozumienie to otwiera drogę do zmiany wyroku śmierci na karę dożywotniego więzienia, którą skazane mogłyby odbywać w Bułgarii - oświadczył jeden z adwokatów pielęgniarek, Francuz Emmanuel Altit.

Od pewnego czasu mówi się, że możliwe jest umorzenie przez niektóre państwa UE libijskiego długu, jeśli to miałoby pomóc odstąpić od wykonania wyroku na Bułgarkach.

Choć libijski Sąd Najwyższy utrzymał w środę wyroki śmierci na pielęgniarki i palestyńskiego lekarza, dzień wcześniej władze w Trypolisie poinformowały, że bliskie jest osiągnięcie "kompromisu finansowego", który umożliwiłby odstąpienie od wykonania wyroku. Decyzję o ewentualnym uniewinnieniu i uwolnieniu skazanych może teraz podjąć jedynie libijska Najwyższa Rada Sprawiedliwości.

Pięć bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza skazano na karę śmierci za świadome wywołanie epidemii AIDS i zarażenie wirusem HIV w szpitalu w Benghazi w 1998 r. 438 libijskich dzieci, z których 56 zmarło. Wyrok został wydany m. in. na podstawie wymuszonych torturami zeznań samych pielęgniarek. Libijski sąd nie wziął pod uwagę opinii międzynarodowych ekspertów, którzy stwierdzili, że epidemia była spowodowana złymi warunkami higienicznymi w szpitalu i wybuchła, jeszcze zanim Bułgarki podjęły w nim pracę.

Źródło: PAP, APTN