Pierwsza demonstracja przeciwko Ciprasowi. Starcia na ulicach


Na ulicach Aten doszło w czwartek wieczorem do pierwszej, od czasu wyborczego zwycięstwa lewicowej SYRIZY, demonstracji przeciwko nowemu rządowi premiera Aleksisa Ciprasa. Protestowano przeciwko porozumieniu z kredytodawcami o przedłużeniu programu pomocowego.

Ok. 450 demonstrantów starło się z policją w położonej w śródmieściu Aten dzielnicy Exarchia, w której mieszka wielu artystów i lewicowych intelektualistów. Niszczono witryny sklepów i podpalano samochody a interweniujących funkcjonariuszy obrzucano kamieniami i butelkami z benzyną.

Demonstracja, chociaż na małą skalę, była pierwszym publicznym protestem przeciwko koalicyjnemu rządowi Ciprasa, który objął władzę po zwycięstwie w styczniowych wyborach pod hasłami zerwania z narzuconymi krajowi drastycznym oszczędnościom i umorzenia części zadłużenia.

Podzielona SYRIZA

Reuter zauważa, że zawarte w ub. tygodniu porozumienie z kredytodawcami wywołało niezadowolenie nawet w łonie SYRIZY. Skrajna lewica zarzuca rządowi, że wycofuje się ze składanych przed wyborami obietnic, w tym położenia kresu bardzo niepopularnemu programowi pomocowemu UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości