Pierwsza z sześciu baterii systemu antyrakietowego Patriot rozlokowanych przez NATO w Turcji jest gotowa do działania - poinformował w sobotę Sojusz Północnoatlantycki. Rakiety mają chronić Turcję przed ewentualnym ostrzałem z pogrążonej w wojnie domowej Syrii.
Patrioty dotarły do Turcji transportami zorganizowanymi przez NATO w ostatnich dniach. W związku z aktywnością Zachodu w regionie, w sobotę Ali Akbar Velayati, doradca duchowego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia, wydał ostre oświadczenie, w którym zapowiedział, że ewentualny atak na Syrię uzna za atak na własne granice.
Patrioty na miejscu. Holendrzy dowodzą
Dowódca sił NATO gen. James Stavridis oświadczył, że rozmieszczenie systemów antyrakietowych stanowi "oczywistą demonstrację mobilności i elastyczności sił NATO oraz naszej gotowości do obrony zagrożonych sojuszników".
Stany Zjednoczone, Niemcy i Holandia wysłały na południe Turcji po dwie baterie najnowszej wersji systemu antyrakietowego Patriot. Pierwsza gotowa do działania bateria jest obsługiwana przez Holendrów. Będzie ona chronić miasto Adana - podało NATO. Pozostałe baterie mają być gotowe w ciągu najbliższych dni.
Prośbę o rozmieszczenie pocisków wystosowała do NATO Ankara. Tureckie MSZ tłumaczyło, że rakiety są potrzebne ze względu na trwający konflikt w Syrii, stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Turcji.
Trzeci raz w Turcji
NATO zaakceptowało prośbę Turcji 30 listopada. Wcześniej kilkakrotnie doszło do ostrzelania terytorium tureckiego przez artylerię syryjską. W październiku 2012 roku w wyniku ostrzału przy granicy z Syrią zginęło pięciu tureckich cywilów.
Pociski Patriot mogą niszczyć w locie rakiety balistyczne, pociski manewrujące i samoloty. W przeszłości baterie Patriot rozmieszczono na terytorium Turcji dwukrotnie: w 1991 roku podczas wojny w Zatoce Perskiej oraz w 2003 roku podczas wojny w Iraku.
W Syrii od marca 2011 roku trwa rebelia przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Według danych ONZ od początku konfliktu zginęło w tym kraju ponad 60 tys. osób.
Autor: adso//gak / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: www.nato.int