Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 czerwca

Źródło:
PAP
Ołeh Biłecki: powstaje pytanie, czy spór Prigożyna z rosyjskim MON nie jest prowokacją
Ołeh Biłecki: powstaje pytanie, czy spór Prigożyna z rosyjskim MON nie jest prowokacjąTVN24
wideo 2/3
Ołeh Biłecki: powstaje pytanie, czy spór Prigożyna z rosyjskim MON nie jest prowokacjąTVN24

Prigożyn oskarża Rosję o atak na jego oddziały. Żalek ujawnia nieprawidłowości w NCBiR. Z kolei Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość, jak wynika z najnowszego sondażu, cieszą się takim samym poparciem. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Prigożyn oskarżył Rosję o atak na jego oddziały

Jewgienij Prigożyn w serii nagrań opublikowanych w serwisie Telegram oświadczył, że oddziały armii regularnej Rosji zaatakowały obóz najemników powodując liczne ofiary. Oznajmił, że zamierza "przywrócić sprawiedliwość" w armii i wezwał, by nie okazywać sprzeciwu.

Kilka godzin później właściciel rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera opublikował nową wiadomość, w której stwierdził, że jego bojownicy wkraczają do Rostowa nad Donem - poinformował niezależny rosyjski portal Mediazona. Podkreślił, że jego ludzie walczą tylko z profesjonalna armią. "Ale jeśli ktoś stanie nam na drodze, zniszczymy wszystko. Idziemy dalej, idziemy do końca" - ogłosił Prigożyn.

2. FSB wszczyna sprawę karną przeciwko Prigożynowi

Jak informuje agencja Reutera, powołując się na rządowe media w Rosji, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) wszczęła przeciwko Prigożynowi sprawę karną dotyczącą "wezwań do zbrojnego buntu".

Ja podaje niezależny serwis Meduza, naczelny dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji i były dowódca Połączonej Grupy Sił Rosyjskich, generał armii Siergiej Surowikin wystosował apel do bojowników Grupy Wangera, wzywając ich do "zaprzestania" i nie brania udziału w buncie, ogłoszonym przez Prigożyna.

3. Sondaż: KO i PiS na równi

Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość zdobyły po 32 procent poparcia wśród respondentów - wynika z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych przeprowadzonego przez Kantar Public.

Kolejne miejsce, również ex aequo, zajęły Konfederacja i Trzecia Droga. Zdobyły jednak zaledwie po 7 procent głosów.

4. Miażdżący raport NIK o rządowej agencji

Agencja Badań Medycznych otrzymała w latach 2019-2022 od Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 888 milionów złotych, jednak "pożytek z jej działalności dla pacjentów był niewielki" i nie przyniosła ona "wymiernych korzyści ani systemowi ochrony zdrowia, ani budżetowi państwa" - wskazała Najwyższa Izba Kontroli po kontroli w ABM.

NIK poinformował także, że NFZ planuje w następnych latach zwiększyć finansowanie Agencji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: miażdżący raport NIK o Agencji Badań Medycznych

5. Żalek ujawnia nieprawidłowości w NCBR

Poseł Jacek Żalek, polityk Partii Republikańskiej, który nadzorował Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przerwał milczenie i udzielił wywiadu, w którym opowiedział o kulisach działania NCBR.

Jacek Żalek rzuca nowe światło na aferę w NCBR w wywiadzie dla TVN24TVN24

Jeśli słowa posła Jacka Żalka są prawdziwe, to mamy do czynienia z sytuacją, gdzie pod patronatem Adama Bielana powstał układ mafijny, kierowany przez grupę biznesowo-polityczną - mówił poseł Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Politycy po słowach Jacka Żalka

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP