Członkowie peruwiańskiego Kongresu za impeachmentem prezydenta Pedro Castillo

Źródło:
Reuters

Peruwiańscy ustawodawcy złożyli drugi wniosek o usunięcie lewicowego prezydenta Pedro Castillo. Przywódcy zarzuca się, że - w związku z oskarżeniami o 20 naruszeń prawa, w tym zarzutów korupcyjnych - moralnie nie ma prawa do objęcia urzędu.

Członkowie peruwiańskiego Kongresu złożyli drugi wniosek o usunięcie lewicowego prezydenta Pedro Castillo. Przywódcy zarzuca się, że - w związku z oskarżeniami o 20 naruszeń prawa, w tym zarzutów korupcyjnych - moralnie nie ma prawa do objęcia urzędu.

Pedro Castillo cieszy się poparciem mniej niż 30 proc. obywateli, ale jego notowania nieznacznie wzrosły po tym, jak przeprowadził zmiany w składzie rządu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W Peru działa jednoizbowy liczący 130 członków parlament - 50 z nich podpisało wniosek o impeachment prezydenta. Agencja Reutera przewiduje, że nowy gabinet Pedro Castillo wciąż może zostać zatwierdzony. Kongres potrzebuje 87 głosów, aby usunąć prezydenta z urzędu.

Niestabilne rządy w Peru

Premier Anibal Torres ma wystąpić do Kongresu o wotum zaufania, w którym potrzebuje 66 głosów. Jeśli nie zyska poparcia większości - Castillo będzie zmuszony zastąpić Torresa i wybrać piąty rząd.

Castillo jest piątym prezydentem Peru od 2018 roku, kiedy to Pedro Pablo Kuczynski złożył rezygnację na kilka minut przed głosowaniem, w którym zostałby odwołany. Jego następca, Martin Vizcarra został usunięty po głosowaniu w sprawie impeachmentu w 2020 roku.

Autorka/Autor:asty/ tam

Źródło: Reuters