Pekin nie weźmie udziału w szczycie pokojowym, wysłał do Kijowa specjalnego przedstawiciela

Źródło:
PAP

Chiny nie wezmą udziału w szczycie pokojowym na temat Ukrainy, który odbędzie się jeszcze w tym miesiącu w Szwajcarii. Pekin wysłał jednak do Kijowa specjalnego przedstawiciela do spraw Eurazji, który spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą. Ukraiński dyplomata podkreślił, że podstawą osiągnięcia pokoju w Ukrainie jest formuła przedstawiona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Chińskie MSZ poinformowało w lakonicznym komunikacie o środowym spotkaniu Sybihy z Li Hui, specjalnym przedstawicielem Chin do spraw Eurazji, podczas którego "obie strony wymieniły poglądy na temat stosunków chińsko-ukraińskich, kryzysu ukraińskiego i innych kwestii".

Już wcześniej ambasada Ukrainy w Pekinie przekazała, w datowanym na 5 czerwca oświadczeniu, że wiceminister Andrij Sybiha podczas spotkania ze swoim chińskim odpowiednikiem Sun Weidongiem poinformował o przygotowaniach do zaplanowanej na 15-16 czerwca w Szwajcarii konferencji w sprawie pokoju w Ukrainie.

Sybiha, jak podało MSZ w Kijowie, "wyraził nadzieję, że udział Chin w tym wydarzeniu będzie dobrą okazją do wniesienia praktycznego wkładu w osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie". "Jedyną podstawą do osiągnięcia takiego pokoju jest formuła pokojowa zaproponowana prezydenta Wołodymyra Zełenskiego" - przekazał ukraiński dyplomata.

Andrij Sybiha i Li Huimfa.gov.ua

Odrzucone zaproszenie

Chiński rząd odrzucił w ubiegłym tygodniu zaproszenie na konferencję, ponieważ - według Pekinu - nie zostały spełnione warunki udziału, w tym "akceptacji" szczytu przez Rosję, "równego udziału" wszystkich stron i "uczciwej" dyskusji na temat rozwiązań. "W przeciwnym razie trudno będzie o to, by (konferencja w sprawie Ukrainy) odegrała istotną rolę w przywracaniu pokoju" - argumentowała rzeczniczka chińskiej dyplomacji.

Prezydent Zełenski zarzucił Chinom w niedzielę podczas szczytu obronnego Shangri-La w Singapurze, że "usiłują", wraz z Rosją, powstrzymywać inne państwa przed udziałem udziału w szwajcarskim szczycie pokojowym. Jak poinformował, chęć udziału wyraziło jak dotąd 106 krajów i organizacji.

Spotkanie przywódców

W lutym 2022 roku, krótko przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Pekinie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Oba kraje zadeklarowały wtedy przyjaźń "bez granic". Po wybuchu wojny Chiny i Rosja zacieśniały współpracę w wielu dziedzinach, w tym gospodarki, i prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe. Rząd w Pekinie dotychczas nie potępił otwarcie agresji Rosji na Ukrainę.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mfa.gov.ua

Tagi:
Raporty: