Ukraińscy żołnierze trafią na szkolenie do USA. Będą uczyć się obsługi systemów Patriot

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu Patriot rozpocznie się w przyszłym tygodniu - potwierdził na wtorkowej konferencji rzecznik Pentagonu generał brygady Patrick Ryder. Dodał, że potrwa ono kilka miesięcy, a udział w nim weźmie około stu wojskowych.

Program szkoleniowy zostanie zrealizowany w Fort Sill w Oklahomie, gdzie USA prowadzą własne szkolenia z obsługi zaawansowanego systemu obrony przeciwlotniczej. Fort Sill jest jednym z czterech podstawowych ośrodków szkoleniowych amerykańskiej armii i siedzibą placówki, która szkoli wojskowych od ponad wieku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak działa system obrony powietrznej Patriot?

Google Maps

Jak powiedział Ryder, w szkoleniu weźmie udział 90-100 ukraińskich żołnierzy obrony powietrznej, czyli tylu, ilu potrzeba do obsługi i utrzymania baterii Patriot.

Żołnierze maja przejść pełny kurs, na który składać się będą zajęcia w klasach, szkolenia na Patriotach i symulatorach. Szkolenie będzie uwzględniać realia pola bitwy w Ukrainie. Ryder dodał, że USA będą starać się skrócić trwanie szkolenia, choć zajmie ono "kilka miesięcy".

Szkolenia także w Bawarii

Ryder poinformował przy tym, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się również szkolenie ukraińskich batalionów w bazie w Grafenwoehr w Bawarii. W ćwiczeniach jednostek liczących ok. 500 żołnierzy będą wykorzystywane bojowe wozy piechoty M2 Bradley, które mają trafić na Ukrainę za kilka tygodni.

Google Maps

Wcześniej tego dnia informacje o planowanym szkoleniu Ukraińców z obsługi Patriotów podała telewizja CNN, powołując się na informacje od dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych z tą sprawą.

ZOBACZ TAKŻE: Politico: Pentagon rozważa wysłanie Ukrainie wozów Stryker >>

Patrioty dla Ukrainy

Pod koniec grudnia ubiegłego roku USA ogłosiły, że przekażą Ukrainie pomoc wojskową o wartości 1,85 miliarda dolarów, w tym między innymi, po raz pierwszy, system obrony powietrznej Patriot. Bateria obejmuje sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli i do ośmiu wyrzutni. Jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy, a ich szkolenie zwykle zajmuje kilka miesięcy.

Później także Niemcy zadeklarowały, że przekażą kolejną pomoc militarną, w tym wozy bojowe Marder i baterię systemu Patriot. 

Natomiast 6 stycznia Biały Dom ogłosił pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości niemal trzech miliardów dolarów, a także 682 miliony dolarów na wzmocnienie obrony państw wschodniej flanki NATO. W największym dotąd amerykańskim pakiecie pomocowym znalazły się między innymi bojowe wozy piechoty Bradley, haubice samobieżne, pojazdy MRAP i transportery opancerzone, rakiety GMLRS do systemów HIMARS oraz rakiety przeciwlotnicze.

Wojna w Ukrainie. Relacja tvn24.pl z 10 stycznia 2023 roku >>>

Autorka/Autor:akr\mtom

Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Army photo by Eugen Warkentin/DVIDS

Tagi:
Raporty: