"Obrońcy Sołedaru robią teraz wszystko, aby wyniszczyć przeciwnika, by zdobycie miasta okazało się pyrrusowym zwycięstwem"

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Wtorek jest 321. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował, że ukraińskie wojska pod Sołedarem w obwodzie donieckim "starają się maksymalnie wyniszczyć oddziały rosyjskie, by zdobycie miasta okazało się pyrrusowym zwycięstwem najeźdźców". Od kilku dni w okolicach Sołedaru toczą się zażarte walki, miasto jest doszczętnie zniszczone. Zasadniczym celem oddziałów rosyjskich w tym rejonie jest zdobycie leżącego 10 kilometrów na południe od Sołedaru miasta Bachmut. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:20

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:45

  Instytut Badań nad Wojną: rosyjskie władze okupacyjne walczą o powstrzymanie działań ruchu partyzanckiego na terytoriach okupowanych, które poprawiają skuteczność wywiadowczą sił ukraińskich.

 • 3:22

  Kilka godzin po niespodziewanej wizycie niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock w Charkowie na wschodzie kraju szef administracji regionu Ołeh Syniehubow poinformował, że wojska rosyjskie zaatakowały miasto.

  Według lokalnych władz rosyjskie wojska uderzyły w magazyn materiałów pirotechnicznych. Wstępne doniesienia nie zawierały informacji o ofiarach. Na miejscu pracują służby.

 • 2:17

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym orędziu potwierdził, że pozbawił czterech prorosyjskich polityków ukraińskiego obywatelstwa. - Do nich należą: Wiktor Medwedczuk, Taras Kozak, Renat Kuzmin i Andrij Derkacz - powiedział Zełenski, którego cytuje serwis Ukrinform.

  Wszyscy czterej reprezentowali prorosyjską partię "Opozycyjna Platforma – Za Życie", która została zdelegalizowana po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

  Prezydent podkreślił również, że gdy deputowani zdecydują się służyć mordercom, którzy przybyli na Ukrainę, zamiast narodowi ukraińskiemu, wówczas zostaną podjęte odpowiednie środki.

 • 1:32

  Aktualne mapy na temat sytuacji na froncie w Ukrainie.

 • 0:43

  Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują obronę miasta Sołedar w obwodzie donieckim. Trwają ciężkie walki z siłami rosyjskimi - poinformowała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  Podkreśliła, że podejścia do ukraińskich pozycji są zasłane ciałami rosyjskich żołnierzy. "Tylko bardzo silny naród może tak desperacko walczyć z tak potężnym wrogiem" - zaznaczyła Malar i dodała, że siły ukraińskie nadal dzielnie odpierają ataki.

 • 23:42

  Od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie ponad 16 tysięcy osób cywilnych, a z masowych grobów ekshumowano dotychczas ponad 1000 ciał - podała ukraińska pozarządowa organizacja ZMINA, powołując się na dane ukraińskiej policji.

 • 19:46

 • 18:39

  W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu obrony powietrznej Patriot - przekazała stacja CNN, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą.

  Szkolenie odbędzie się w Fort Sill w Oklahomie, gdzie Amerykanie prowadzą szkolenia dla własnych żołnierzy z obsługi Patriotów. Fort Sill jest jednym z czterech podstawowych ośrodków szkoleniowych sił zbrojnych USA i siedzibą szkoły artylerii polowej, która kształci żołnierzy od ponad wieku.

  "Oczekuje się, że szkolenie Ukraińców z tego złożonego systemu potrwa kilka miesięcy - powiedziała Laura Cooper z ministerstwa obrony USA - Nie jestem w stanie podać konkretnych ram czasowych trwania szkolenia”.

  Wczoraj rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder powiedział, że Stany Zjednoczone rozważają różne opcje przeprowadzenia szkolenia Ukraińców w zakresie obsługi systemu Patriot, "włączając potencjalne szkolenie tutaj w USA, za granicą lub połączenie obu opcji".

  USA dostarczą Ukrainie jedną baterię Patriot, która obejmuje sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli zaangażowania i do ośmiu wyrzutni. Bateria jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy, a ich szkolenie zajmuje kilka miesięcy.

 • 18:29

  Ukraina jest bliska osiągnięcia kamienia milowego w reformie swego systemu sądownictwa, co jest ważnym krokiem przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych z Unią Europejską - oświadczył dziś unijny ambasador w Kijowie Matti Maasikas.

  Ambasador z zadowoleniem przyjął oczekiwaną w tym tygodniu nominację ośmiu nowych członków ukraińskiej Wyższej Rady Sądownictwa - organu, który powołuje, zwalnia i jest ciałem dyscyplinarnym dla sędziów.

  Reforma sądownictwa była jednym z głównych zaleceń Komisji Europejskiej, gdy ta unijna instytucja przyznała Ukrainie status kandydata do UE w czerwcu 2022 roku - przypomina Reuters.

  Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk poinformował w grudniu, że Rada Najwyższa uchwaliła już wszystkie przepisy wymagane przez UE przed rozpoczęciem rozmów akcesyjnych, lecz powszechnie uważa się, że droga do członkostwa będzie długa i być może potrwa nawet 10 lat.

  Niektórzy przedstawiciele organizacji monitorujących stan przestrzegania prawa ostrzegają jednak, że na Ukrainie istnieją potężne grupy interesów, które starają się powstrzymywać reformy, szczególnie w systemie sądownictwa.

  "Nie są oni zainteresowani posiadaniem jakiegokolwiek organu dyscyplinarnego" - powiedział prawnik Mychajło Żernakow z Fundacji DEJURE, która monitoruje reformy sądownictwa. Żernakow i inni obserwatorzy wyrażają również obawy dotyczące ostatniej ustawy regulującej mianowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, która ich zdaniem pozostawia pole do politycznej manipulacji - pisze agencja Reutera.

 • 18:05

  Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock złożyła dziś niespodziewaną wizytę na Ukrainie. Wraz ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą odwiedziła Charków na wschodzie kraju.

  Wizytę do ostatniej chwili utrzymywano w tajemnicy - opisuje portal telewizji ARD. Niemiecka minister podróżowała w nocy pociągiem z Polski na Ukrainę, rano została przyjęta w Kijowie, a stamtąd pojechała dalej na wschód do Charkowa - relacjonuje stacja. Dodaje, że Baerbock wraz Kułebą odwiedzili zniszczone lub uszkodzone miejsca w mieście, m.in. szpital dziecięcy.

  "To miasto jest symbolem absolutnego szaleństwa rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie i niekończącego się cierpienia, z jakim ludzie, zwłaszcza tutaj, na wschodzie kraju, są konfrontowani każdego dnia" - czytamy w oświadczeniu Baerbock opublikowanym przez niemiecki MSZ w związku z wizytą w Charkowie. "Ale to miasto jest także symbolem niesamowitej wytrwałości i odwagi Ukraińców" - podkreśliła szefowa niemieckiej dyplomacji. Dodała, że celem wizyty było zorientowanie się w obecnej sytuacji Charkowa, a przede wszystkim chęć wysłuchania jego mieszkańców.

  Minister podkreśliła też, że Niemcy będą wspierać Ukrainę w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej.

  "Dziś odwiedziłem wraz z minister Baerbock Charków, w którym Rosjanie spowodowali ogromne cierpienia. Charków jest teraz symbolem udanej ukraińskiej kontrofensywy, która dowodzi, że Ukraina zwycięży przy wystarczającym wsparciu jej partnerów. Nie mam wątpliwości, że z Niemiec nadejdzie dalsza pomoc zbrojeniowa" - napisał z kolei na Twitterze Kułeba.

 • 17:52

 • 17:18

  W 2022 roku na Białorusi skazano siedem osób, które zamierzały dołączyć do Pułku Kalinowskiego, białoruskiej formacji ochotniczej walczącej z Rosją po stronie Ukrainy – powiadomiły białoruskie władze.

  Media niezależne przytaczają wypowiedź zastępcy prokuratora generalnego Alaksieja Stuka na łamach państwowej gazety internetowej sb.by. Urzędnik nie powiadomił, jakie wyroki otrzymali skazani, wskazując tylko, że były to kary pozbawienia wolności.

  W ostatnich miesiącach media informowały m.in. o wyroku 2,5 roku więzienia dla 37-letniego mieszkańca Brześcia, który chciał walczyć po stronie Ukrainy. Na 2 lata i jeden miesiąc więzienia został zaś skazany 46-letni mieszkaniec Homla.

  Białoruskie prawo przewiduje karę od 2 do 5 lat pozbawienia wolności za udział w konflikcie zbrojnym na terytorium innego kraju. Wiadomo, że Białorusini walczą na Ukrainie także po stronie Rosji, w tym w formacjach najemniczych. Zastępca prokuratora generalnego nie wspominał o nich jednak w swoim wywiadzie.

  Według informacji dotyczącej skazanych mężczyzn, chodzi o osoby, które próbowały dołączyć do Pułku Kalinowskiego, białoruskiej formacji ochotniczej, walczącej po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy. Pięciu z nich miało być zatrzymanych podczas prób nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainą. Kolejni dwaj mężczyźni zostali "wykryci", gdy próbowali zapisać się do formacji przez internet.

 • 17:00

  Węgry sfinansują wysyłkę 10 tysięcy ton zboża o wartości 3,5 miliona dolarów z Ukrainy do Afryki w ramach wysiłków na rzecz rozwiązania globalnego kryzysu żywnościowego - informuje węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto.

  Szijjarto spotkał się w poniedziałek w Budapeszcie z szefem dyplomacji Demokratycznej Republiki Konga (DRK) Christophem Lutundulą. Węgierski polityk podkreślił, że kryzys żywnościowy, spowodowany wojną na Ukrainie, najbardziej uderza w kontynent afrykański.

  W październiku w Fenyeslitke, przy granicy z Ukrainą, władze Węgier otworzyły największy intermodalny terminal przeładunkowy w Europie. Według zapowiedzi MSZ ma on pomóc w transporcie ukraińskiego zboża do portów nad Adriatykiem.

  Była to pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych DRK na Węgrzech od czasu nawiązania przez oba kraje stosunków dyplomatycznych w 1973 roku.

 • 16:42

  Największa w Europie odkrywkowa kopalnia rudy żelaza, znajdująca się w Krzywym Rogu na Ukrainie, na skutek rosyjskich ataków rakietowych ograniczyła wydobycie do 30 procent swoich możliwości - opowiedział Polskiej Agencji Prasowej górnik z Krzywego Rogu.

  Obecnie z dwudziestu maszyn wydobywczych w zakładzie wydobywczo-przetwórczym grupy Metinvest w Krzywym Rogu pracuje zaledwie pięć.

  Przed wojną ruda żelaza była transportowana pociągami dalej m.in. do huty Azowstal w Mariupolu. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę doszło już kilkukrotnie do ataków rakietowych na obiekty kopalni.

  "Po kolejnym ataku rosyjskich rakiet infrastruktura została uszkodzona. Nie było światła. Wszyscy przedsiębiorcy przeszli na generatory, aby umożliwić sprzedaż produktów w sklepach. Wszystkie sklepy działały dzięki generatorom. Dostawa wody odbywała się za pomocą cystern. Ludzie z butlami przychodzili po wodę. Taka właśnie była nasza sytuacja" - mówił górnik.

  Większość kobiet zatrudnionych w kopalni wyjechało z miasta, uciekając przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Część przedostała się przez granicę do Polski i innych państw Unii Europejskiej.

  Pracownicy kopalni opowiedzieli, że dzięki temu, iż ich żony i dzieci mają bezpieczne schronienie, oni mogą spokojniej pracować.

  "Kiedy rozpoczęła się inwazja na pełną skalę, nasi ludzie zaczęli ewakuować się do Europy przez Polskę. Moja rodzina również ewakuowała się przez Polskę. Polacy bardzo serdecznie przyjmowali naszych ludzi. Dlatego chcę wam za to podziękować" - powiedział jeden z górników.

 • 16:13

  Prezydent Zełenski wypowiedział się wczoraj wieczorem o sytuacji w Sołedarze w obwodzie donieckim:

 • 16:02

  Wojska ukraińskie starają się pod Sołedarem, w obwodzie donieckim, maksymalnie wyniszczyć oddziały rosyjskie, by zdobycie miasta okazało się pyrrusowym zwycięstwem najeźdźców - oświadczył rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

  - Obrońcy Sołedaru robią teraz wszystko, aby wyniszczyć przeciwnika i maksymalnie zredukować jego liczebność, tak, by nawet małe sukcesy taktyczne (osiągnięte dzięki nadzwyczajnym wysiłkom i ciężkim stratom) prowadziły do "pyrrusowego zwycięstwa" - powiedział Czerewaty w ukraińskiej telewizji.

 • 15:04

  Wielomiesięczna bitwa z rosyjskimi wojskami o Bachmut zmusiła ukraińskie dowództwo do zmiany strategii walki. Dotychczas unikano bezpośrednich, wyczerpujących starć z wrogiem, lecz okazało się to niemożliwe w sytuacji, gdy batalia o miasto w Donbasie stała się dla Ukraińców narodowym symbolem oporu - ocenił amerykański dziennik "New York Times".

  Wcześniejsze ukraińskie działania na froncie opierały się na szybkich operacjach manewrowych z wykorzystaniem uzbrojenia otrzymanego z Zachodu, co w konsekwencji zmuszało przeciwnika do odwrotu. W przypadku Bachmutu nie ma jednak możliwości powtórzenia tego sposobu walki. Agresor rzuca tam do szturmu bardzo wielu żołnierzy, nie licząc się ze stratami osobowymi i próbując zająć miasto za wszelką cenę. W tej sytuacji Ukraińcy musieli przyjąć taktykę wroga i zacząć walczyć w podobny sposób - zauważyli autorzy analizy opublikowanej na łamach "NYT".

 • 14:32

  Nowa fala mobilizacji, którą Rosja ma ogłosić 15 stycznia, nie przeszkodzi ukraińskiej armii w prowadzeniu działań ofensywnych - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Czerniak w rozmowie z dziennikarzami.

  Według niego Rosja planuje kolejną falę mobilizacji i ofensywy w celu zajęcia nowych terytoriów Ukrainy, ale ukraińskie siły zbrojne są gotowe zarówno do odparcia rosyjskiego natarcia, jak i dalszego wyzwalania ziem ukraińskich.

 • 14:12

  Szwecja przekaże Ukrainie zaawansowane systemy artyleryjskie Archer - poinformował szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem. Według gazety "Expressen" dostawa może zostać zrealizowana w ciągu sześciu-ośmiu tygodni.

  Billstroem w rozmowie z "Expressen" wyjaśnił, że rząd Szwecji prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma innymi krajami, których komponenty wchodzą w skład systemów Archer. Zgoda tych państw jest konieczna do przekazania broni Ukrainie.

 • 13:32

  UE będzie nadal wspierać Ukrainę. Będziemy naciskać na Kreml tak długo, jak będzie trzeba, sankcjami. Rozszerzymy sankcje na tych, którzy militarnie wspierają wojnę Rosji, jak Białoruś czy Iran – powiedziała na konferencji w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  Poinformowała, że państwa członkowskie muszą zwiększyć moce produkcyjne przemysłu obronnego i koordynować uzupełnianie sprzętu wojskowego.

  Jak dodała von der Leyen, od początku wojny Rosji z Ukrainą współpraca UE-NATO zacieśniła się, a dzięki wspólnej deklaracji partnerstwo zostało przeniesione na wyższy poziom. - Będziemy pogłębiać naszą współpracę i rozszerzać ją na nowe obszary – zaznaczyła szefowa Komisji Europejskiej.

 • 13:03

  Władimir Putin chciał zająć Ukrainę w ciągu kilku dni. Chciał też poróżnić UE i NATO. W obu przypadkach przeliczył się - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, po podpisaniu trzeciej wspólnej deklaracji w sprawie współpracy z Unią Europejską.

  - Reżim w Moskwie chce innej Europy. Chce kontrolować swoich sąsiadów. Traktuje demokrację i wolność jako zagrożenie. Będzie to miało długofalowe konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa. Musimy nadal wzmacniać transatlantycką więź w NATO, partnerstwo między Sojuszem a Unią Europejską i zwiększać nasze wsparcie dla Ukrainy - postulował sekretarz generalny Sojuszu.

 • 12:49

  9 stycznia siły obronne na kierunku tawrijskim skutecznie ostrzelały rosyjską łódź na rzece Dniepr - przekazało we wpisie na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony.

  Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy dodało, że rosyjska jednostka została ostrzelana w okolicy wyspy Biłorudyj w obwodzie chersońskim.

  Nie ma doniesień o zabitych lub rannych.

 • 11:21

  Zaginieni w Ukrainie dwaj brytyjscy wolontariusze - 48-letni Andrew Bagshaw, który mieszka w Nowej Zelandii, i 28-letni Christopher Parry z Truro w Kornwalii - pomagali w ewakuacji z Donbasu - informuje stacja BBC.

  Parry w czasie świąt Bożego Narodzenia rozmawiał z lokalną, kornwalijską sekcją BBC na temat pomocy w ewakuacji ludzi z ostrzeliwanego przez Rosjan Bachmutu na wschodzie Ukrainy.

  Z obydwoma mężczyznami nie ma kontaktu od minionego piątku. Policja w Bachmucie podała w poniedziałek, że w sobotę po południu otrzymała powiadomienie o ich zaginięciu. Dzień wcześniej obaj wyjechali z Kramatorska do Sołedaru.

 • 11:19

  W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło czworo mieszkańców Ukrainy, a 30 zostało rannych - poinformował w serwisie Telegram Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  Dwie osoby poniosły śmierć w obwodzie chersońskim na południu kraju, a dwie kolejne w regionie charkowskim na północnym wschodzie. Obrażeń doznało 15 mieszkańców obwodu mikołajowskiego, siedmioro cywilów w obwodzie charkowskim, a także sześć osób w obwodzie donieckim i dwie w chersońskim.

 • 9:52

  Pomimo zwiększonej presji na Bachmut, w tym taktycznych postępów w pobliskiej miejscowości Sołedar, rosyjskie wojska raczej nie zajmą tego miasta w najbliższym czasie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że w ciągu ostatnich czterech dni siły rosyjskie i najemnicy Grupy Wagnera dokonały taktycznych postępów w niewielkiej donbaskiej miejscowości Sołedar i prawdopodobnie kontrolują większość osady. Sołedar leży 10 km na północ od Bachmutu, a jego zdobycie prawdopodobnie nadal jest głównym bezpośrednim celem operacyjnym Rosji.

 • 9:44

  Przedstawiciele szkoły z Kramatorska na wschodzie Ukrainyzaprzeczyli twierdzeniom Rosji, jakoby w jej ataku rakietowym zginęły tam w weekend setki ukraińskich wojskowych - podał we wtorek portal stacji Sky News.

  - Nikt nie widział tu nawet jednej plamki krwi - powiedziała cytowana przez Sky News wicedyrektorka jednej z placówek. Jak dodała, nie widziano żadnych ciał wynoszonych z ostrzelanego budynku.

 • 9:21

  Rosjanie cały czas uważają Ukrainę za część swojego dziedzictwa, swojego świata i nie bardzo mogą się pogodzić z tym, że Ukraina wybrała inną drogę - powiedziała na antenie TVN24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

  - Rosjanie są także społeczeństwem, które wierzy, że Rosja jest wielkim krajem i ma prawo do swojej strefy wpływów. Ale pewnie powoli trafia do nich prawda, że tak zwana operacja wojskowa w Ukrainie (propagandowy termin inwazji zbrojnej - red.) nie idzie po myśli władz na Kremlu i że są duże straty - dodała.

 • 8:54

  Dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, pytana przez TVN24 o wzmożone dostawy zachodniego uzbrojenia na Ukrainę, odpowiedziała.

  - Myślę, że Ukraińcy przygotowują się do ataku Rosjan, którzy będą próbowali uzyskać jakiś rodzaj sukcesu na polu walki, aby ogłosić zwycięstwo. Ukraińcy z kolei chcą podobnie, czyli chcą zdecydowanie wyprzeć Rosjan ze wschodniej Ukrainy. Myślę, że nie o wszystkim wiemy, ale podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego (w USA) na pewno poruszano ten temat w czasie jego rozmowy z Joe Bidenem. Myślę, że to skoncentrowanie obecnie dostaw pomocy wojskowej nie z tylko z USA, ale także z państw europejskich, świadczy o tym, że Ukraina szykuje się na naprawdę trudny czas z Rosjanami.

 • 8:35

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 710 rosyjskich żołnierzy.

  Łączne straty wśród wojskowych armii rosyjskiej od początku inwazji zbrojnej wynoszą około 112 470 - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w codziennym sprawozdaniu dotyczącym sytuacji na froncie.

 • 8:23

  W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie wojsko ostrzelało z wyrzutni Grad i ciężkiej artylerii rejon nikopolski. Ataki trwały około dziewięciu godzin - poinformował szef obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

  W wyniku ostrzałów zostały uszkodzone budynki mieszkalne i kawiarnia. Według wstępnych danych nie ma ofiar ani rannych.

 • 8:18

 • 8:15

  Bardzo uważnie obserwujemy decyzje, jakie podejmują Chiny w odniesieniu do wszelkich rosyjskich wniosków o pomoc w kontekście inwazji Kremla na Ukrainę. Ostrzegaliśmy Pekin o konsekwencjach wspierania Moskwy w tej wojnie - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

  - Wiemy, że Rosja została zmuszona do zwrócenia się o pomoc (wojskową) do innych partnerów, takich jak Iran i Korea Północna. Stało się tak dlatego, że pozbawiamy rosyjskie państwo środków, których potrzebuje do tego, by jak najskuteczniej prowadzić wojnę z Ukrainą - podkreślił Price.

 • 7:47

  Niezależna rosyjska telewizja Dożd otrzymała zezwolenie na nadawanie w Holandii - podała we wtorek agencja UNIAN, powołując się na decyzję holenderskiego regulatora mediów.

  Na początku grudnia 2022 r. Dożd stracił licencję na nadawanie na Łotwie.

 • 7:27

  Chłopcy w wieku 17-18 lat z okupowanej przez Rosję części Donbasu na wschodzie Ukrainy podlegają tzw. obowiązkowej rejestracji wojskowej. Wróg planuje wysłać młodych mężczyzn na front tuż po ukończeniu przez nich szkół - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

  Rejestracja dotyczy osób urodzonych w latach 2005-06 i zamieszkałych w obwodach donieckim i ługańskim. Według informacji przekazanych przez ukraiński ruch oporu na podbitych terytoriach, okupanci sporządzają listy chłopców, których można zmobilizować w ciągu najbliższych miesięcy. W pierwszej kolejności na pole walki trafią 18-latkowie, a zatem absolwenci szkół osiągający w tym roku pełnoletniość - czytamy w komunikacie rządowego serwisu.

  O desperacji przeciwnika na zajętych obszarach Donbasu świadczą również doniesienia przekazane przez ukraiński sztab generalny. W Gorłówce, kontrolowanej przez rosyjskie wojska od 2014 roku, zmobilizowano w minionym tygodniu około 30 mężczyzn, w tym czterech posiadających grupy inwalidzkie. Rezerwiści zostali skierowani do jednostki wojskowej po zaledwie dwóch dniach przeszkolenia - oznajmiło dowództwo w Kijowie.

 • 7:17

 • 4:45

  ISW: założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn nadal wykorzystuje doniesienia o sukcesach wagnerowców w Sołedarze w obwodzie donieckim, próbując wzmocnić jej reputację jako skutecznej siły bojowej.

 • 4:45

  Pentagon rozważa przekazanie Ukrainie kołowych wozów opancerzonych Stryker - donosi portal Politico. Portal ocenia, że wraz z bojowymi wozami piechoty dostawy Strykerów mogą być zapowiedzią przekazania zachodnich czołgów.

 • 4:44

  Każdy skrawek ziemi w okolicy Sołedaru, w obwodzie donieckim, pokryty jest ciałami rosyjskich żołnierzy i zryty przez pociski - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Stracili tam tysiące ludzi, każdy skrawek ziemi w pobliżu Sołedaru pokryty jest ciałami okupantów i zryty przez pociski. Tak to wygląda, to jest szalone - podkreślił ukraiński przywódca.

 • 4:44

  Rosnąca w Rosji pozycja oligarchy Jewgienija Prigożyna i jego najemników z Grupy Wagnera "zalatuje desperacją" - ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak podkreślił, na Ukrainie walczą tysiące najemników z tej organizacji, a wielu z nich to ludzie skazani za ciężkie przestępstwa.

 • 4:44

  Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował w czasie dzisiejszej rozmowy telefonicznej premierowi Czech Petrowi Fiali za pomoc dla Ukrainy. Portal "Ukrainska Prawda" informuje, że Fiala napisał na lufie przekazanego Ukraińcom czołgu T-72 dedykację "Dzielnym obrońcom Ukrainy", o czym powiadomił na Twitterze.

 • 4:42

  "Niemcy są w czołówce we wspieraniu Ukrainy" i dotyczy to nie tylko pomocy finansowej i humanitarnej, ale także dostaw broni - powiedział dziś niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Podkreślił, że Niemcy zawsze będą działały w porozumieniu z sojusznikami, "a zwłaszcza z naszym partnerem transatlantyckim, USA".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: