Wieża Eiffla nad przepaścią. "Mamy wrażenie, że Paryż ponownie budzi się do życia"

Źródło:
Fakty TVN, Reuters, PAP

Symbol Paryża, wieża Eiffla, nad przepaścią. Spokojnie, to tylko iluzja optyczna. Mowa o wielkoformatowej instalacji autorstwa francuskiego artysty posługującego się pseudonimem JR. Praca przyciągnęła wielu paryżan, a także przyjezdnych, którzy mogli nie tylko podziwiać ją z bliska, ale też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

16 lipca, po prawie dziewięciu miesiącach wieża Eiffla zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających. Już teraz jednak symbol Paryża przyciąga tłumy. Na placu Trocadero można bowiem podziwiać najnowszą instalację francuskiego artysty o pseudonimie JR.

Osoba stojąca naprzeciw instalacji ma wrażenie, że wieża umocowana jest na skałach i wznosi się nad przepaścią. Górna część czarno-białego dzieła odcina się, odsłaniając prawdziwą wieżę Eiffla. W ten sposób instalacja łączy współczesny street art z dziewiętnastowieczną francuską architekturą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Dzieło sztuki tworzy inną jakość, nowe dzieło sztuki"

Ta wyjątkowa iluzja optyczna przyciąga wielu mieszkańców miasta, a także przyjezdnych, którzy mogą nie tylko podziwiać ją z bliska, ale też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Przed instalacją ustawiają się długie kolejki.

- Wygląda to wspaniale, jest bardzo realistyczne. Podoba mi się to, że łączy się z wieżą Eiffla, która stoi tuż za instalacją. Tak więc dzieło sztuki tworzy inną jakość, nowe dzieło sztuki – zachwycała się jednak z turystek. - Kolaż powstał w dobrym momencie, po otwarciu ogródków restauracyjnych. Mamy wrażenie, że Paryż ponownie budzi się do życia. To dobrze, że ktoś podejmuje tego typu inicjatywę. Ożywia wieżę, która jest symbolem tego miasta – dodała jej znajoma.

JR znany jest z wielkoformatowych prac w różnych częściach świata. Jego dzieła można było oglądać miedzy innymi w Rio de Janeiro oraz przy granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi.

Oczekiwanie na wielkie otwarcie wieży Eiffla

Wieża Eiffla, zamknięta z powodu epidemii COVID-19 od 29 października 2020 roku, zostanie ponownie otwarta dla turystów 16 lipca. Latem paryski zabytek będzie mogło zwiedzać nie więcej niż 10 tys. osób dziennie. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych stolicy Francji przed pandemią każdego dnia przyjmowała 25 tys. zwiedzających.

Od początku czerwca będzie można kupować bilety na wieżę przez internet. Tradycyjna kasa zacznie działać wraz z ponownym otwarciem całego zabytku. W windach będzie mogła przebywać jedna czwarta normalnie mieszczących się tam osób. Przed przybyciem pierwszych gości cała wieża ma zostać gruntownie wymyta i zdezynfekowana.

Wieża Eiffla to symbol ParyżaPHOTOCREO Michal Bednarek / Shutterstock.com

Należący w większości do paryskiego samorządu operator wieży spodziewa się 70 milionów euro strat w 2021 roku. W 2020 roku wyniosły one 52 miliony euro. Szefujący spółce Jean-Francois Martins zapowiedział, że będzie musiał zwrócić się do miasta o pomoc finansową.

Martins dodał, że zawieszone w lutym prace malarskie konstrukcji nie zostaną wznowione przed jesienią. Prowadzone z myślą o mających się odbyć w Paryżu w 2024 roku Igrzyskach Olimpijskich malowanie wieży zostało przerwane z powodu przekraczającego normy stężenia ołowiu. Metal pochodził z naruszanych podczas prac warstw starej farby, przerwa ma dać czas na opracowanie bezpiecznych metod odmalowania obiektu.

Autorka/Autor:momo/dap

Źródło: Fakty TVN, Reuters, PAP