Papież: laicyzm nie może prowadzić do braku zakonnic w szpitalach


Papież Franciszek powiedział, że laicyzm nie może prowadzić do rezygnacji z posługi zakonnic w szpitalach. W czasie spotkania z delegacją zgromadzenia sióstr szpitalnych miłosierdzia mówił, że Kościół za swój obowiązek uważa okazywanie bliskości cierpiącym.

- Niekiedy w naszych czasach kultura laicka zmierza do usunięcia ze szpitali wszelkich odniesień religijnych, począwszy od obecności samych sióstr - stwierdził papież podczas sobotniej audiencji dla zakonnic. Gdy ma to miejsce, dodał, towarzyszy temu nierzadko "bolesny brak człowieczeństwa; naprawdę rażący w miejscach cierpienia". - Nie ustawajcie w tym, by być przyjaciółkami, siostrami i matkami chorych – prosił Franciszek.

Podkreślił: - W obliczu kruchości z powodu choroby nie mogą istnieć różnice stanu społecznego, rasy, języka i kultury; wszyscy stajemy się słabi i musimy zdać się na innych. - Na łóżku szpitalnym leży zawsze Jezus, obecny w każdej osobie, która cierpi i to on prosi o pomoc każdą z was - powiedział papież zwracając się do zakonnic.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: