Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Po przebytej w niedzielę operacji jelita grubego papież Franciszek jest w dobrym stanie - poinformował dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Jak dodał, wyniki badań kontrolnych są dobre.

W niedzielę w rzymskiej klinice Gemelli papież Franciszek przeszedł zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym z powodu uchyłkowatości okrężnicy. Operacja trwała około trzech godzin i przebiegła pomyślnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

We wtorek dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni przekazał nowe informacje o stanie zdrowia papieża. W wydanym oświadczeniu napisał, że "Jego Świątobliwość papież Franciszek dobrze wypoczął w nocy. Dziś rano zjadł śniadanie, przeczytał kilka gazet i wstał, by pochodzić".

Przebieg kuracji pooperacyjnej określił jako prawidłowy. "Wyniki badań kontrolnych są dobre" - podkreślił rzecznik Watykanu w krótkim komunikacie. W poniedziałek ogłosił, że papież pozostanie w szpitalu około siedmiu dni. 

25 watykańskich żandarmów czuwa nad bezpieczeństwem papieża w szpitalu

W związku z pierwszym pobytem Franciszka od czasu wyboru na papieża osiem lat temu, wzmocniona została policyjna ochrona kliniki Gemelli, wielkiej placówki medycznej w Wiecznym Mieście, do której przybywają codziennie setki osób. Od niedzieli przed szpitalem stoją dziennikarze, także liczne włoskie i zagraniczne ekipy telewizyjne.

Watykańscy żandarmi, towarzyszący zawsze papieżowi podczas podróży - ostatnio w marcu w Iraku - czuwają teraz nad jego bezpieczeństwem i spokojem przede wszystkim na dziesiątym piętrze, gdzie przebywa w pokoju, zajmowanym niegdyś przez Jana Pawła II.

Do kliniki imienia Agostino Gemellego przybyło też, by stale być przy Franciszku - o co sam poprosił - dwóch jego zaufanych pielęgniarzy z watykańskiej służby zdrowia. Obaj zdobyli zawodowe doświadczenie właśnie w tym znanym szpitalu, a przed kilkoma laty zostali zatrudnieni w Watykanie, by w razie potrzeby nieść podstawową pomoc medyczną papieżowi. "Papież zna ich bardzo dobrze, ma dla nich wielkie uznanie i obdarza ich pełnym zaufaniem"- podała Ansa, cytując watykańskie źródło.

To oni zmieniają papieżowi kroplówkę, mierzą mu ciśnienie, podają mu wodę i przyniosą pierwsze posiłki, kiedy lekarze zgodzą się na to, by wznowił normalne odżywianie. To dwaj pielęgniarze również gaszą światło w papieskim pokoju i to oni również - jak się zauważa - najwięcej wiedzą, w jakiej formie jest papież i jak przebiega jego pooperacyjna kuracja.

Prezydent Duda złożył papieżowi Franciszkowi życzenia szybkiego powrotu do zdrowia

Prezydent Andrzej Duda przekazał papieżowi Franciszkowi życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia po przebytej operacji. "W imieniu własnym i moich Rodaków pragnę skierować do Waszej Świątobliwości serdeczne myśli i życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia" - napisał prezydent w depeszy skierowanej do papieża. "W chwilach trudnego doświadczenia związanego z operacją i pobytem w szpitalu zapewniam Ojcze Święty o naszym modlitewnym wsparciu" - dodał.

Prezydent wyraził także nadzieję, że wkrótce papież na nowo podejmie swoje obowiązki, "aby nadal prowadzić Kościół Katolicki i Państwo Watykan oraz wspierać przesłaniem miłości i nadziei całą światową społeczność, która tak bardzo potrzebuje duchowego wsparcia płynącego od papieża Franciszka w tych trudnych czasach".

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: