Papież Franciszek po operacji. Watykan przekazał nowe informacje o jego stanie zdrowia

Autor:
ks
Źródło:
PAP

Stan zdrowia papieża Franciszka uległ poprawie po środowej operacji jamy brzusznej - poinformowała w piątek Stolica Apostolska. W komunikacie dodano, że Franciszek po śniadaniu wstał z łóżka i spędził większość poranka w fotelu. Papież przebywa w rzymskiej klinice Gemelli od środy.

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni napisał w komunikacie: "Ekipa medyczna informuje, że obraz kliniczny stopniowo poprawia się, a przebieg rekonwalescencji po operacji jest prawidłowy".

Rzecznik dodał, że papież po śniadaniu wstał z łóżka i większość poranka spędził w fotelu. "To pozwoliło mu na lekturę gazet i wznowienie pracy" - dodał.

W środę 86-letni Franciszek przeszedł trzygodzinną operację przepukliny rozetnej jamy brzusznej. Nie wiadomo jeszcze, jak długo pozostanie w szpitalu.

Odwołane audiencje

Watykan ogłosił również, że na razie odwołane są wszystkie papieskie audiencje do 18 czerwca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Papież przeszedł operację. Jego audiencje zostały odwołane >>>

Zgodnie z życzeniem Franciszka w sobotę na placu Świętego Piotra odbędzie się, mimo jego nieobecności, światowe spotkanie na temat braterstwa z udziałem około 30 laureatów Nagrody Nobla. Mają oni opracować z tej okazji dokument z apelem o solidarność, sprawiedliwość i pokój.

Nie wiadomo, czy w niedzielę papież będzie czuł się już na tyle dobrze, aby odmówić modlitwę Anioł Pański z balkonu kliniki Gemelli, jak w lipcu dwa lata temu, gdy przeszedł tam operację jelit.

Na powrót do pełni sił Franciszek będzie mógł przeznaczyć lipiec. To tradycyjny miesiąc, w którym zawieszone są audiencje generalne, a papież odpoczywa w Watykanie. Z wiernymi spotyka się wtedy tylko na modlitwie Anioł Pański.

Papież FranciszekMondadori Portfolio Editorial/Getty Images

Stan zdrowia papieża Franciszka

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że 86-letni papież pod koniec marca spędził pięć dni w szpitalu z powodu infekcji płuc, a w zeszłym miesiącu opuścił jedną z audiencji z powodu gorączki. Dziennikarze pytali wówczas o zdrowie Ojca Świętego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina. Jak stwierdził kardynał, "wytrzymałość jest do pewnego momentu".

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek o przyczynach spadającej liczby urodzeń. "To realne problemy"

Franciszek, który w marcu obchodził dziesiątą rocznicę swojego pontyfikatu, w ostatnich latach cierpiał na wiele dolegliwości i często porusza się na wózku inwalidzkim lub o lasce. Papież zmaga się również z nawracającym problemem rwy kulszowej. Zaostrzenie się tej choroby na przełomie 2020 i 2021 roku, zmusiło go do wycofania się z niektórych uroczystości. Rwa kulszowa powoduje bóle i dyskomfort, czasem bardzo widoczny, podczas chodzenia czy klękania.

Problemy z klękaniem sam papież wspomniał w kwietniu 2022 roku, określając je mianem "choroby zakonnic". Choroba ta ma swoją przyczynę właśnie w częstym klękaniu - wynika z zapalenia kaletki maziowej kolana, która uciskana jest podczas klękania. Jej objawy to ból, a także obrzęk w przedniej części stawu kolanowego.

W 2019 roku papież Franciszek poddał się planowej operacji zaćmy. Zabieg ten był konieczny ze względu na jego zaawansowany wiek. W lipcu 2021 przeszedł też operację jelita grubego. Usunięto mu wówczas część tego organu w związku z ciężkim zwężeniem uchyłka okrężnicy.

Plotka na temat jednego płuca papieża

Od lat media powtarzają też plotkę, jakoby papież miał tylko jedno płuco. Informację tę zdementował kiedyś sam Franciszek, wspominając 1957 rok, gdy w wieku 21 lat przeszedł operację usunięcia górnego płata prawego płuca, na którym miał trzy torbiele. Chodziło więc o usunięcie fragmentu płuca, a nie całego organu.

Jak napisał Reuters, pomimo problemów zdrowotnych Franciszek ma napięty harmonogram. W dniach 31 sierpnia-4 września planuje odwiedzić Mongolię, wcześniej, w dniach 2-6 sierpnia, zamierza wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie i odwiedzić Sanktuarium w Fatimie.

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek pojechał do stacji RAI na wywiad. To jego pierwsza wizyta w studiu telewizyjnym

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio/Getty Images

Pozostałe wiadomości