Papież: za przemocą wobec kobiet stoją też modele zachowań prezentowane w mediach

Autor:
KS//rzw
Źródło:
PAP
Niebieska karta to często jedyna nadzieja osób doświadczających przemocy
Niebieska karta to często jedyna nadzieja osób doświadczających przemocyTVN24
wideo 2/3
TVN24Niebieska karta to często jedyna nadzieja osób doświadczających przemocy

O przemocy wobec kobiet mówił w sobotę Papież Franciszek. Spotkał się z delegacją włoskiej policji po obchodzonym w piątek Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Wyraził opinię, że za przemocą wobec kobiet stoją między innymi modele zachowań przedstawiane przez media.

Zwracając się do przedstawicieli policji papież powiedział: "Mass media stale proponują przekazy, które podsycają mentalność hedonistyczną i konsumpcyjną, gdzie wzory zachowań, zarówno męskie, jak i żeńskie, stosują się do kryteriów sukcesu, autoafirmacji, rywalizacji, władzy przyciągającej drugą osobę, by ją zdominować".

- W tej sytuacji nie możemy z hipokryzją rozdzierać szat w obliczu pewnych faktów z kroniki kryminalnej - dodał Franciszek. - Ten rodzaj uwarunkowania społecznego stoi w sprzeczności z działaniem edukacyjnym, które w centrum umieszcza osobę z jej godnością - wskazał.

Papież: kobiety, które zgłaszają przemoc, często nie otrzymują sprawiedliwości

Zdaniem papieża należy przedstawiać przykłady kobiet, które "wyszły z tunelu przemocy i mogą pomóc otworzyć oczy na pułapki, niebezpieczeństwa, kryjące się za fałszywymi modelami sukcesu".

Franciszek zwrócił z niepokojem uwagę na to, że często kobiety, które doświadczają przemocy i ją zgłaszają, "nie otrzymują sprawiedliwości albo postępowania są zbyt długie, niekończące się".

Jak dodał, państwo musi zagwarantować, aby ofiara pomocy otrzymywała pomoc na każdym etapie i "by jak najszybciej sprawiedliwości stało się zadość".

Rzecznik KE: jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej

W piątek przypadał Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. - Jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Jedna na pięć dziewcząt jest ofiarą wykorzystywania seksualnego dzieci, rośnie przemoc w Internecie - przypomniał z tej okazji rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

- Wczoraj ogłosiliśmy utworzenie wspólnego unijnego numeru infolinii dla ofiar przemocy wobec kobiet: 116 016. Będzie on działał od kwietnia przyszłego roku - dodał.

Aby zwrócić uwagę na obchodzony w piątek dzień, w tym tygodniu unijni komisarze założyli pomarańczowe szaliki podczas cotygodniowego spotkania kolegium komisarzy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości