Papież Franciszek podczas nieszporów na zakończenie 58. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zadeklarował, że Kościół katolicki jest gotów zaakceptować wspólną datę obchodów Wielkanocy. Apelował o budowę solidnych więzów i braterstwa między chrześcijanami różnych wyznań.
W homilii w czasie sobotniego nabożeństwa w rzymskiej bazylice Świętego Pawła za Murami, w którym uczestniczyły delegacje innych wyznań chrześcijańskich papież mówił, że "nadzieja nigdy nie zawodzi". - To jest ważne także dla życia wspólnot chrześcijańskich, naszych Kościołów i naszych relacji ekumenicznych - dodał.
Przyznał, że "czasem jesteśmy przytłoczeni przez zmęczenie, zniechęceni rezultatami naszego zaangażowania; wydaje się nam, że także dialog i współpraca między nami nie dają nadziei".
Papież ponowił apel
Franciszek przypomniał, że w obecnym Roku Świętym przypada 1700. rocznica pierwszego wielkiego ekumenicznego Soboru Nicejskiego. Dawna Nicea na terenie dzisiejszej Turcji to obecnie miejscowość Iznik. Papież wcześniej wyrażał chęć udania się tam na obchody rocznicy.
Zaapelował w homilii o budowę "solidnych więzów, kultywowanie przyjaźni" oraz budowę jedności i braterstwa.
Odnotował, że w tym roku Wielkanoc będzie obchodzona tego samego dnia w kalendarzach gregoriańskim i juliańskim - 20 kwietnia.
- Ponawiam mój apel o to, aby ta zbieżność służyła jako wezwanie do wszystkich chrześcijan o dokonanie decydującego kroku ku jedności w kwestii wspólnej daty Wielkanocy - oświadczył.
Następnie Franciszek zapewnił: "Kościół katolicki jest gotów zaakceptować datę, której chcą wszyscy". - To data jedności - stwierdził.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANGELO CARCONI