Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy - tak papież odpowiedział młodej transpłciowej osobie w opublikowanym podcaście watykańskich mediów z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Agencja Reutera zauważa, że to kolejny gest papieża w kierunku społeczności LGBT.
Papież Franciszek w opublikowanym podcaście odpowiadał na wiadomości audio od młodych ludzi. Dwudziestokilkuletnia transpłciowa Włoszka Giona powiedziała, że czuje się "rozdarta dychotomią między wiarą a tożsamością transpłciową". - Pan zawsze idzie z nami... Nawet jeśli jesteśmy grzesznikami, zbliża się, aby nam pomóc. Pan kocha nas takimi, jakimi jesteśmy, to jest szalona miłość Boga - odpowiedział papież.
Agencja Reutera zauważyła, że Kościół katolicki naucza, iż członkowie społeczności LGBT powinni być traktowani z szacunkiem, współczuciem i wrażliwością, a ich prawa człowieka powinny być szanowane. Jednak to, czy Kościół może i powinien być bardziej otwarty na osoby LGBT, na przykład udzielając błogosławieństwa związkom osób tej samej płci, jest szczególnie delikatną kwestią.
Agencja przypomniała słowa papieża z początku jego pontyfikatu, kiedy to odnosząc się do par homoseksualnych, Franciszek powiedział: "Kim jestem, by ich oceniać?".
Jednocześnie zauważa, że 86-letni papież potwierdził, iż małżeństwo można rozumieć jedynie jako trwający całe życie związek między mężczyzną i kobietą. Franciszek popiera natomiast przepisy cywilne, przyznające parom tej samej płci prawa w sprawach takich jak emerytury i opieka zdrowotna. Bardziej przyjazne i mniej osądzające nastawienie Franciszka do społeczności LGBT kwestionują konserwatyści.
Jak napisał Reuter, oczekuje się, że podczas synodu biskupów, który ma się odbyć w październiku br., ma zostać omówione stanowisko Kościoła wobec osób LGBT, kobiet i katolików, którzy rozwiedli się i zawarli nowe związki poza Kościołem.
Źródło: Reuters