Papież apeluje o "krzewienie kultury gościnności"


Papież Franciszek zaapelował o większą integrację migrantów i poszanowanie praw krajów, które ich przyjmują. Apel ten rozpowszechniła agencja Ansa, która otrzymała komunikat w tej sprawie.

W ogłoszonym we wtorek przesłaniu do dyrekcji włoskiej agencji, która z partnerami z France Media Monde i Deutsche Welle uruchomiła portal na temat migracji, papież zapewnił o swej bliskości ze wszystkimi, którzy niosą pomoc ludziom uciekającym przed wojną, terroryzmem, głodem. Franciszek wyraził uznanie dla inicjatywy otwarcia portalu Infomigrants.net. Jak dodał, ma nadzieję, że sprzyjać ona będzie integracji migrantów, przy "koniecznym poszanowaniu praw krajów, które ich przyjmują". Franciszek liczy też, że inicjatywa ta jednocześnie "rozbudzi w społeczeństwie odnowione zaangażowanie na rzecz autentycznej kultury gościnności i solidarności".

Papież apeluje o pomoc

- Obecność tylu braci i sióstr, którzy przeżywają tragedię imigracji, jest okazją do rozwoju ludzkiego, spotkania oraz dialogu między kulturami, w perspektywie krzewienia pokoju oraz braterstwa między narodami - dodał papież w przesłaniu do Ansy. Franciszek zapewnił o swej "serdecznej bliskości" z instytucjami, stowarzyszeniami oraz jednostkami, które "otwierają się z mądrością na złożone zjawisko migracji poprzez odpowiednie działania przynoszące wsparcie głosząc świadectwo wartości ludzkich i chrześcijańskich, będących u podstaw cywilizacji europejskiej". Papież napisał też, że modli się o Bożą opiekę dla wszystkich uciekających z powodu "konfliktów zbrojnych, ataków terrorystycznych, głodu, opresyjnych reżimów". - Oby ci migranci mogli wszędzie spotkać braci i siostry, którzy podzielą się z nimi chlebem i nadzieją - dodał papież. Nowy europejski portal z informacjami dla migrantów i uchodźców redagowany jest od marca po angielsku, arabsku i francusku w ramach projektu wspieranego przez Komisję Europejską.

Autor: arw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: