Powodzie w Pakistanie, pod wodą jedna trzecia kraju. Straty szacowane na miliardy dolarów

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Od kilku tygodni przez Pakistan przelewają się powodzie. W ich wyniku zginęło około 1100 osób, a wstępny bilans zniszczeń szacuje się na 10 miliardów dolarów. Władze oceniają, że jedna trzecia kraju "jest w tej chwili pod wodą". By ograniczyć niedobory żywności, rząd w Islamabadzie rozważa import warzyw z Indii, z którymi od lat pozostaje w sporze. 

Bezprecedensowe opady monsunowe w Pakistanie zniszczyły drogi, mosty i uprawy. W ich wyniku życie straciło około 1100 osób, a 33 miliony - przeszło 15 procent 220-milionowego narodu - zostało dotkniętych kataklizmem.

Minister Sherry Rehman oceniła, że obecny kryzys w kraju z powodu powodzi osiągnął "niewyobrażalne rozmiary". - Wszystko to wielki ocean. Nie ma suchej ziemi, by móc wypompować wodę - dodała. Według minister jedna trzecia kraju "jest w tej chwili pod wodą".

Premier Shehbaz Sharif, który wizytował zalane tereny na południu, powiedział, że to największe opady deszczu w Pakistanie od 30 lat.

Wstępne straty w wyniku kataklizmu oszacowano na co najmniej 10 miliardów dolarów - poinformował minister planowania Ahsan Iqbal. Jak mówił, odbudowa kraju może zająć pięć lat. W tym czasie ludność może mierzyć się z niedoborami żywności.

Minister finansów Miftah Ismail przekazał, że kraj, by złagodzić niedobory żywności, może rozważyć import warzyw z Indii, sąsiedniego państwa, z którym Pakistan od lat pozostaje w sporze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości