Konsekwencje decyzji USA będą "niemal natychmiastowe"

Źródło:
PAP
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський
wideo 2/4
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський

Konsekwencje przyjęcia przez Stany Zjednoczone nowego pakietu pomocy dla Ukrainy będą niemal natychmiastowe - pisze w niedzielę "The Economist". Jak dodaje, amerykańskie wsparcie pomoże zapobiec poważnym niepowodzeniom Ukraińców na polu bitwy w najbliższej perspektywie.

Łącznie Ameryka planuje wydać na pomoc Ukrainie niemal 61 miliardów dolarów. Zdecydowana większość tej kwoty zostanie przeznaczona na uzupełnienie amerykańskich zapasów wojskowych, co umożliwi przekazanie Ukrainie większej ilości oraz zakup nowej broni i amunicji od amerykańskich firm zbrojeniowych. Amerykańskiemu trzygwiazdkowemu generałowi przydzielono już zadanie organizacji dostaw broni - pisze "The Economist".

Według tygodnika konsekwencje przyjęcia przez Stany Zjednoczone nowego pakietu pomocy dla Ukrainy będą niemal natychmiastowe i pomogą zapobiec poważnym niepowodzeniom Ukraińców na polu bitwy w najbliższej perspektywie oraz podważą długoterminowe przekonanie Rosji, że jej gospodarka wojenna - przeznaczająca co najmniej 6 proc. PKB na obronę – jest machiną nie do powstrzymania.

"Mamy nadzieję, że to wystarczy, aby odeprzeć rosyjską ofensywę"

Pentagon powinien być w stanie rozpocząć dostarczanie pocisków na Ukrainę w ciągu dwóch tygodni - mówi "The Economist" Michael Kofman z zespołu doradców Carnegie Endowment.

Podkreśla, że Waszyngton może dostarczyć Kijowowi ilość amunicji, wystarczającą na około rok. Wysyłka większych systemów uzbrojenia zajmie znacznie więcej czasu. Niektóre nadal trzeba zamówić, nie mówiąc już o wyprodukowaniu nowych.

- Mamy nadzieję, że to wystarczy, aby odeprzeć rosyjską ofensywę, której Ukraina spodziewa się w czerwcu - dodaje Kofman.

"Washington Post" cytuje wypowiedź anonimowego urzędnika administracji Joe Bidena, który miał stwierdzić, że po podpisaniu ustawy przez prezydenta Pentagonowi zajmie mniej niż tydzień dostarczenie broni Ukrainie, w zależności od tego, gdzie jest przechowywana.

Mike Johnson: myślę, że historia oceni nas pozytywnie
Mike Johnson: myślę, że historia oceni nas pozytywnieReuters

Amerykański pakiet pomocy dla Ukrainy

Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości niemal 61 mld dolarów. Głosowanie oznacza odblokowanie trwającego od miesięcy impasu w Izbie i otwiera drogę do wznowienia wsparcia dla Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Projekt poparła zdecydowana większość kongresmenów obydwu partii, stosunkiem głosów 311-112. Za ustawą zagłosowali wszyscy demokraci i mniejszość republikanów (101 z 213). Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w przyszłym tygodniu. Przyjęcie ustawy spodziewane jest we wtorek, jednak wszystko będzie zależało od proceduralnych ustaleń między partiami w Senacie.

Autorka/Autor:momo/dap

Źródło: PAP